آموزش-تابلو-برق-صنعتی-مونتاژ

 تابلو برق چیست و اصول جریان برق

طراحی و نحوه مونتاژ تابلو برق, که به عنوان مرکز اصلی برق شناخته می شود, از اهمیت زیادی برخوردار است. بهتر است قبل از طراحی و مونتاژ تابلو برق درباره ی تابلو برق اطلاعاتی کسب شود .تابلو برق یک محفظه ی فلزی یا غیر فلزی برای نصب تجهیزات الکترونیکی, کلید ها, سیم ها و سایر قطعات می باشد.

این تابلو جهت محافظت از قطعات مهم و حساس از جمله کلید های دستی  و اتوماتیک, فیوز ها, ترانس ها, کنتاکتور ها, بست, رله, بی متال, تایمر, ترمینال و…. از عوامل بیرونی و محیطی, آتش سوزی, تابش مستقیم نور خورشید, گرد و غبار, رطوبت و شوک الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.

به علت دلایل امنیتی و ظاهر تابلو برق , معمولا در زیر زمین ها و یا مکان هایی که دیدرس کم تری دارند قرار می گیرد. تابلو برق شامل سه قسمت درونی (تجهیزات داخل) قسمت بیرونی ( بدنه فلزی و یا غیر فلزی) و قسمت ارتباطی (سیم ها) می باشد. در ادامه این مقاله با نحوه مونتاژ تابلو برق با ما همراه باشید.

پیشنهاد ما: آموزش طراحی و مونتاژ تابلو برق صنعتی با مدرک رسمی و بین المللی از سازمان فنی حرفه ای 

آموزش برق صنعتی

کلیک کنید: آموزش مونتاژ تابلو برق در فنی سازان

 

طراحی و نحوه مونتاژ تابلو برق

طراحی و مونتاژ تابلو برق ها بر حسب نیاز فرد و موقعیت های مکانی مختلفی صورت می گیرد. برای مثال می توان تابلو برق های indoor  یا درون خانه ای را مثال زد. این دسته از تابلو برق ها برای قرار گرفتن در داخل خانه و یا محیط کاری و در در مقابل تابلو برق های outdoor برای قرار گرفتن در خارج از محیط خانه و کاری ساخته می شوند.

در صورتی که ولتاژ مد نظر باشد می توان تابلو برق ها را به دو دسته ولتاژ فشار ضعیف (زیر ۱۰۰۰ ولت) و ولتاژ فشار متوسط (بین ۱۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰) تقسیم کرد که فرد با توجه به نیاز و شرایط خود می تواند یکی را انتخاب کند.

طراحی و مونتاژ تابلو برق را می توان از نظر موقعیت قرار گیری تابلو برق نیز به دو دسته تقسیم کرد. با توجه به نیاز فرد, طراحی و مونتاژ تابلو برق می تواند با توجه به موقعیت مکانی به دو حالت  ایستاده و یا دیواری نصب شود .در حالت دیواری تابلو برق به دو نوع توکار و روکار تقسیم می شود.

آموزش-مونتاژ-تابلو-برق

 

طراحی و نحوه مونتاژ تابلو برق به چه شیوه ای انجام می شود؟

در ادامه مقاله نحوه مونتاژ تابلو برق، باید دقت کنیم که قبل از طراحی و مونتاژ تابلو برق جریان اصلی برق را قطع کنیم. بهتر است لوازمی را که به آنها نیاز خواهید داشت( چکش, مته, مداد, سیم, سیم بر و …) در دسترس قرار دهید.

چون قرار است جریان اصلی قطع شود پس به احتمال زیاد شما نور و روشنایی کافی و مورد نیازتان را در اختیار نخواهید داشت.می توانید از لامپ های LED و یا یک چراغ قوه مناسب استفاده کنید. مراحل طراحی و مونتاژ تابلو برق عبارت اند از:

مقاله مرتبط: پی ال سی چیست؟

 • حتما قبل از طراحی و مونتاژ تابلو برق ,قطع بودن جریان اصلی برق را چک کنید.
 • اندازه پانل و تابلو برق خود را بر حسب نیاز انتخاب کنید.
 • سوراخ های لازم برای سیم کشی را بر روی دیوار ایجاد کنید. برای این کار می توانید از دریل استفاده کنید.
 • پنل را در مکان مناسب نصب کنید. دقت کنید که باید پانل نزدیک ۱ الی ۲ متر از زمین فاصله داشته باشد. پوشش پنل را جدا کنید و ۴ سوراخ در دیوار ایجاد کنید و پانل را به این سوراخ ها وصل کنید. اتصالات لازم را با توجه دفترچه راهنما و یا نمودارها انجام دهید. کنتاکتور ها باید دارای پایداری کافی باشند و با افزایش درجه حرارت, گرمای آن ها از یک دمای مشخص بالاتر نرود. ترمینال ها باید در سمت خط تغذیه واقع شوند و کلید ها باید دارای نشانگر on     و off     باشند.خازن ها را به صورت ایستاده  و در پایین نصب کنید. ترانسفورماتور ها باید در پایین ترین و زیرین ترین قسمت نصب شوند. مطمئن شوید که همه ی اتصالات به منبع تغذیه وصل شده است. باید قطعات به گونه ای نصب شوند که بین آن ها فضای لازم( دو تا سه سانتی متر)  برای عبور سیم ها باشد. قطعات مختلف در درون تابلو برق در مجاورت هم هستند و با افزایش دمای قطعات, ممکن است حرارت خود را بر قطعات دیگر نیز انتقال دهند پس حتما باید تا جای ممکن دارای عایق بندی شوند باشند و فاصله استاندارد بین آن ها رعایت شود.
 • پس از طراحی و مونتاژ تابلو برق, برسی ها و تست های لازم را در جهت درست کار کردن سیستم انجام دهید.
 • می توانید قبل و یا بعد از طراحی و نحوه مونتاژ تابلو برق پوشش فلزی آن را رنگ آمیزی کنید.با توجه به موقعیت مکانی و شرایطی که تابلو برق در آن قرار می گیرد شاید نیاز به رنگ آمیزی مجدد داشته باشد.معمولا ضخامت رنگ بین ۲۰ تا ۵۰ میکرون متغیر است. مطمئن شوید که در تابلو برق به خوبی باز می شود و در موقع بسته شدن نیز به طور کامل بسته می شود.

مونتاژ-تابلو-برق

 

نکاتی که در طراحی و مونتاژ تابلو برق باید به آنها دقت شود

 • مطمئن شوید که مکان نصب تابلو برق و اطراف آن خیس و یا مرطوب نباشد. از نصب تابلو برق در حمام به شدت خودداری کنید.
 • پوشش مناسب و عایق را هنگام طراحی و مونتاژ تابلو برق رعایت کنید.
 • اگر بار اولتان است که کار طراحی و مونتاژ تابلو برق را انجام می دهید بهتر است از فرد متخصصی نیز کمک بگیرید.
 • از نو بودن قطعات و عدم وجود زنگ زدگی در سیم ها مطمئن شوید چرا که ممکن است در کارکرد جریان برق مشکل ایجاد کنند.
 • اگر در یک مکان عمومی طراحی و مونتاژ تابلو برق را انجام می دهید, ارتفاع تابلو برق را طوری در نظر بگیرید که برای همه مناسب و قابل دسترسی باشد.
 • هنگام طراحی و مونتاژ تابلو برق , بهتر است در قرار دادن قطعات نظم و ترتیب را رعایت کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید به راحتی به همه قطعات دسترسی لازم را داشته باشید.

جمع بندی نحوه مونتاژ تابلو برق

در این مقاله با طراحی و نحوه مونتاژ تابلو برق آشنا شدیم. تابلو برق صنعتی یکی از مهمترین قسمت های هر کارگاه یا کارخانه تولیدی است زیرا تمام وسایل و تجهیزات لازم در آنجا قرار دارد. یک متخصص که قادر است یک تابلو برق را برای یک کارخانه صنعتی طراحی و مونتاژ کند به دلیل تخصصی بودن این شغل از دستمزد بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. از طرفی برای انجام این کار باید آموزش دید و به صورت عملی این حرفه را فرا گرفت. آموزشگاه فنی سازان با برگزاری دوره های طراحی و مونتاژ تابلوبرق صنعتی کارآموزان را برای حضور در بازار کار آماده می کند و در پایان دوره نیز یک مدرک رسمی و معتبر به آنها اعطاء می کند که برای دریافت پروانه کسب کاملا معتبر است.

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات