لوله کشی ساختمان یکی از قدیمی ترین صنایع و مهارت های بشر است. در سال های نه چندان دور لوله کشی ساختمان به روش سنتی و با لوله های فلزی انجام می شده که نسبت به رطوبت و خوردگی ضعف داشتند. امروزه لوله کشی ساختمان به طور معمول به صورت انشعابی انجام می شود. لوله کشی انشعابی به دو روش روکار و توکار و به وسیله لوله پروپیلن یا لوله سفید انجام می شود.

در روش مدرن تر لوله کشی از کلکتور برای ساخت انشعابات آبی استفاده می شود. این روش لوله کشی به لوله کشی کلکتوری معروف است. این روش لوله کشی با لوله های 5 لایه انجام می شود و نسبت به روش های قدیمی تر از مزایای بسیاری برخوردار است.

در حال حاضر لوله کشی ساختمان عمدتا به صورت توکار و با لوله سفید انجام می شود. در این مقاله قصد داریم لوله کشی ساختمان با لوله سفید را مورد بررسی قرار دهیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کلیک کنید: آموزش لوله کشی ساختمان

آموزش-لوله-کشی-ساختمان

آموزش اتصالات لوله سفید

لوله ها و اتصالات سفید امروزه گزینه اول برای لوله کشی ساختمان ها هستند. نام تخصصی تر این نوع لوله ها و اتصالات پلی پروپیلن می باشد که در بازار با نام مخفف PP نیز شناخته می شوند. استفاده از این نوع لوله ها به دلیل دلایلی که در زیر مطرح شده است توصیه می شود:

 • وزن بسیار کم
 • مقاومت در قبال سایش
 • مقاومت در برابر جوشکاری
 • مقاومت شیمیایی بالا  در برابر مواد اسیدی و قلیایی
 • مقاومت حرارتی بالا تا ۹۰ درجه سانتی گراد

لوله ها و اتصالات پروپیلن در صنعت بسیار کاربردی و مهم هستند و از دستاوردهای بزرگ صنعت لوله کشی محسوب می شوند. این محصولات علاوه بر برتری هایی که در بالا ذکر شد، قابلیت بازیافت نیز دارند و جانگزین ایده آلی برای محصولاتی هستند که تا قبل از این مواد در صنعت استفاده می شدند.

مقاله مرتبط: آموزش لوله کشی روکار

آموزش لوله کشی پلاستیکی ساختمان

یکی از مزایای لوله کشی ساختمان با لوله های پلاستیکی سفید این است که لول کش ها برای لوله گذاری و انجام اتصالات نیازی به ابزار و تجهیزات پیچیده و مختلف نخواهند داشت و قادر خواهند بود با سرعت خیلی بیشتری کار لوله کشی را به اتمام برسانند. با استفاده از این نوع لوله ها، انجام برخی اتصالات حتی در حد چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد و چند ساعته لوله کشی یک واحد به اتمام می رسد. در ادامه مقاله مراحل انجام لوله کشی ساختمان با لوله سفید یا پروپیلن را شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

۱. برنامه‌ریزی کنید و نقشه داشته باشید.

برای انجام اصولی لوله کشی ساختمان ابتدا باید طرح اولیه را آماده و با تعیین نوع لوله کشی و جنس لوله ها، نقشه لوله کشی را ترسیم کرد. در انجام این کار باید حتما محل دقیق قرارگیری لوله ها، سایز و جنس لوله ها و اتصالات، طول مورد نیاز لوله ها و ابزار و تجهیزات مورد نیاز تخمین زده و پیش بینی شود. با انجام این کار اولا حجم مواد و تجهیزات لازم از قبل مشخص است و ثانیا سرعت انجام کار طبق نقشه و برنامه بسیار بیشتر خواهد بود.

البته این را فراموش نکنید که تعیین نوع لوله ها و اتصالات از قبل از انجام کار نیاز به دانش و تجربه کافی دارد. از انواع اتصالات می توان به سه راهی ها تا تی ها، رابط ها و تبدیل ها، زانویی ها و انواع دیگر اتصالات نام برد که باید به دقت و از قبل تعیین شوند.

مهمترین ابزاری که برای لوله کشی با لوله سفید نیاز است یک اتو می باشد. دستگاه جوش مخصوص یا همان اتو اولین و اساسی ترین ابزاری است که برای لوله کشی ساختمان به آن نیاز خواهید داشت. نحوه کار با اتو کمی پیچیده است و نیاز به مهارت و تجربه دارد. در ادامه مقاله با مراحل لوله کشی ساختمان با لوله سفید با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی: بهترین روش لوله کشی ساختمان

۲. آماده‌سازی اتو در لوله کشی ساختمان با لوله سفید

اتو-لوله-کشی

در این مرحله از لوله کشی ساختان با لوله سفید قصد داریم آماده سازی و کار با اتو را آموزش دهیم. پس از نصب دستگاه یا در واقع همان اتو روی پایه باید تماس کامل صفحه، المنت و لقمه اطمینان حاصل کنید.

حالا نوبت آن است که لقمه را با آچار مخصوص سر جای خود ثابت و محکم کنید. به هیچ عنوان از سایر لوازم مثل انبردست برای این کار استفاده نکنید. این کار باعث آسیب به دستگاه اتو و تفلون آن می شود. با مراجعه به کاتالوگ و اطلاع از سایز لقمه مشخص می شود که لقمه را باید در کدام قسمت از اتو نصب کرد. لقمه هایی که اندازه آنها بیشتر از 40 باشد را باید در وسط صفحه المنت اتو نصب کنید. حال باید اتو را به برق وصل کنید و درجه حرارت آن را روی 260 تنظیم کنید تا راکت اتو گرم شود. برای این منظور حدود 5 الی 15 دقیقه زمان لازم است. هنگامی که اتو به دمای مورد نظر می رسد، چراغ دستگاه بوسیله ترموستات خاموش می شود. در این مرحله می توانید کار خود را شروع کنید.

پیشنهاد می شود بخوانید: لوله کشی کلکتوری چیست

۳. برش‌کاری لوله‌ها در لوله کشی ساختمان با لوله سفید

یکی دیگر از ابزار خیلی مهم و کاربردی در لوله کشی با لوله سفید، قیچی پی وی سی بر نام دارد. با استفاده از این دستگاه می توان لوله ها را در اندازه های دلخواه به راحتی برش داد. برای نجام این کار باید لوله ها را به صورت عمودی و از نقاطی که قبلا اندازه گیری شده با این نوع قیچی برش دهیم. همچنین عمق جوشکاری باید قبل از انجام کار با مداد مخصوص روی لوله مشخص شده باشد تا هنگام جوش دادن آن دقیق عمل کنید. در قسمت بعدی به نحوه جوش دادن لوله می پردازیم.

۴. جوش دادن لوله

در مقاله آموزش لوله کشی ساختمان با لوله سفید به مرحله جوشک دادن لوله ها می رسیم. در این مرحله باید لوله ها را از یک طرف لقمه جوشکاری وارد دستگاه کنید و باید دقت داشته باشید که لوله که هیچگونه زاویه یا چرخش نداشته باشند. در این مرحله باید اندکی صبر کنید تا دستگاه کاملا جوش بخورد. سپس لوله را از داخل اتو خارج کنید. دقت داشته باشید که اگر به اندازه کافی صبر نکنید و زودتر از موعد لوله ها را از داخل دستگاه خارج کنید، جوش به صورت کامل اتفاق نمی افتد و مقاومت اتصالات در نقطه جوش بسیار پایین خواهد بود.

از طرفی اگر لوله ها بیش از حد در دستگاه اتو باقی بمانند، بیش از حد داغ شده و از حالت نرمال خارج می شوند و ممکن است اتصال را دچار گرفتگی کنند. حالا باید اندکی صبر کنید تا لوله خشک و خنک شود. بررسی تا لوله و اتصالات در یک خط و با زاویه کاملا 180 درجه باشند. اگر کجی مشاهده کنید تا جوش خشک نشده فرصت هست تا آن را با فشار دست تصحیح کنید.

مقاله پیشنهادی: صفر تا صد لوله کشی ساختمان

۵. تمیز کار کنید 

اتو-لوله-کشی-لوله-کشی-ساختمان

انجام کارهای مربوط به خم کاری ، برش و جوش لوله ها در عین حال که به دلیل اختراع دستگاه های جدید با سرعت زیادی انجام می شود، نیازمند صبر و حوصله نیز می باشد. هنگامی که جوشکاری به پایان رسید، از داخل و بیرون اتصالات را بررسی کنید تا پلیسه نداشته باشند. فشار و حرارت بیش از حد بالا ممکن است باعث پلیسه دادن اتصالات شود. این اتفاق منجر به گرفتگی در محل اتصال و تنگ و مسدود شدن مسیر جریان آب می شود. همچنی بعد از مدتی در نقطه اتصال رسوب جمع می شود که باعث گرفتگی بیشتر محل اتصال و ترکیدگی لوله می شود.

نکاتی برای لوله کشی ساختمان با لوله سفید

 • دستگاه را نباید بیش از 8 ساعت به برق متصل نگه دارید.
 • لوله ها و اتصالات با جنس پروپیلن باید دور از شعله آتش قرار بگیرند.
 • لوله ها و اتصالات را با شعله مستقیم گرم نکنید.
 • لوله ها و اتصالات نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار داشته باشند.
 • برای خم کردن لوله ها از سشوار مخصوص که سشوار صنعتی نام دارد استفاده کنید.
 • درپوش های پلیمری از درپوش های فلزی بهتر هستند.
 • هنگامی که کار لوله کشی به اتمام می رسد، سیستم لوله کشی باید حداقل به مدت 24 ساعت در فشار 14 الی 20 اتمسفر تست شوند تا از عدم نشتی و گرفتگی در نقاط مختلف اطمینان حاصل شود.
 • در هنگام لوله کشی آب ساختمان مراقب سیم کشی ساختمان و لوله کشی فاضلاب باشید. از روی نقشه و قبل از شروع به کار، مسیر لوله های آب سرد و گرم را بررسی کنید.

جمع بندی لوله کشی ساختمان با لوله سفید

در این مقاله لوله کشی ساختمان با لوله سفید را مورد بررسی قرا ردادیم. همانطور که مطالعه کردید لوله کشی ساختمان با لوله سفید از رایج ترین انواع لوله کشی به شمار می رود. امروزه در عمده ساختمان ها از لوله سفید یا لوله پروپیلن برای هدایت آب از کنتور به سمت واحدها استفاده می شود. این روش بسیار سریع تر و ساده تر از روش سنتی با استفاده از لوله های فلزی می باشد. البته امروزه استفاده از کلکتور و لوله های 5 لایه در حال جایگزینی لوله کشی انشعابی با لوله سفید است.

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات