آموزش کامل ریجستر کردن گوشی

آموزش کامل ریجستر کردن گوشی

امروزه در همه جای کشور وقتی می خواهیم یک گوشی برای خود تهیه کنیم، کلمه ریجستر کردن گوشی را می شنویم. طرح ریجستری کردن گوشی، اولین بار در سال ۸۵ اجرایی شد. ولی به دلیل وجود مشکلاتی در آن این طرح یک سال بعد از اجرا متوقف شد و تا سال های بعد یعنی در سال ۹۴ صحبتی از آن نبود. در سال 94 این طرح دوباره اجرایی شد و در سال ۹۶ طرح ریجستری کردن گوشی قطعی شد.

در این مقاله قصد داریم شما را با اهمیت ریجستری و کاربرد آن و دیگر موارد مربوط به آن آشنا کنیم، پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 

ریجستری چیست؟

ریجستری کردن گوشی به معنای تایید فعالیت یک گوشی در داخل کشور است. اگر بخواهیم توضیح دقیق تری در رابطه با این جمله بدهیم، یعنی وقتی گوشی از خارج از کشور وارد می ‌شود، برای اینکه مطمئن باشیم این گوشی مجاز و قانونی است، در سامانه ای به نام همتا اطلاعات گوشی خود را وارد و ثبت می کنیم.

با اینکار و ثبت اطلاعات گوشی در سامانه همتا گوشی مجاز تلقی شده و به این کار ریجستری می ‌گویند. اگر از زمانی که شما گوشی را خریداری کرده، تا مدت یک ماه رجیستری را روی گوشی جدید خود انجام ندهید، این گوشی غیر مجاز و قاچاق تلقی شده و از هیچ سرویس دهنده اپراتوری نمی تواند سرویس بگیرد و عملاً از کار می افتد و در داخل ایران قابل استفاده نخواهد بود.

پس به این موضوع توجه کنید هر زمان گوشی جدیدی را برای خود یا دیگری خریدید، اطلاعات صاحب گوشی را به همراه شماره سیم کارتی که قصد دارید آن را در گوشی قرار دهید، در سامانه همتا وارد کنید تا مشکلی برای شما و گوشی پیش نیاید و به این شکل گوشی را به شکل کاملا مجاز به اسم صاحب گوشی، فعال سازی کنید.

 

ریجستری چیست

مقالات آموزشی مرتبط : نحوه فعالسازی گوشی های اندرویدی و آیفون

چگونگی انجام ریجستر کردن گوشی

ریجستر کردن از طریق سامانه همتا صورت می  گیرد. سامانه همتا سیستمی است که طراحی شده تا اطلاعات گوشی را به همراه اطلاعات مورد نیاز صاحب گوشی و شماره تلفنی که می خواهیم در گوشی استفاده کنیم، را در آن ثبت می کنیم.

ثبت نام در سامانه همتا از چند طریق امکان پذیر است. دسترسی به سامانه همتا از طریق وب سایت همتا، کد دستوری، پیامک و اپلیکیشن همتا امکان پذیر است. سامانه همتا کمک می کند که شما بتوانید از اصالت دستگاه خود اطمینان حاصل کنید و ریجستری کردن گوشی را با استفاده از کد فعال سازی یکبار مصرفی که برای شما ارسال می کند، انجام دهید.

این امکانات سامانه همتا را می توانید بدون ثبت نام در این سامانه انجام دهید. حالا اگر در سامانه ثبت نام کنید، به جز ریجستری کردن گوشی می توانید از امکانات دیگر این سامانه نیز استفاده کنید. این امکانات شامل این موارد هستند: شما می توانید در پنل کاربری خود تمام گوشی هایی را که با شماره موبایل شما ریجستر شده اند را مشاهده کنید. در صورت خرید گوشی جدید به راحتی آن را در سامانه ثبت نام کنید، سوابق قبلی انتقال مالکیت خود را ببینید و هر زمان نیاز داشتید از اصالت دستگاه استعلام بگیرید، بدون اینکه نیاز باشد هر بار کد امنیتی وارد کنید.

 

استعلام اصالت دستگاه توسط سامانه همتا

زمانی که برای خرید گوشی اقدام می کنیم، برای اینکه از اصالت آن مطمئن شویم تا بعدا برای ما مشکلی پیش نیاید، از سامانه همتا اصالت آن را چک می کنیم. کاربرد استعلام اصالت سامانه همتا همین است.

اصالت دستگاه در ایران به این معنی است که آیا گوشی به شکل قانونی و مجاز وارد کشور شده یا خیر. گوشی که به صورت قانونی ریجستری شده و فعال سازی می شود، هیچ مشکلی در استفاده از آن گوشی برای شما پیش نمی آید. بهتر است شما از فروشنده تضمین ریجستری بگیرید یا برای مطمئن بودن بیشتر قبل از خرید اصالت کالا را چک کنید.

برای اینکه بتوانید از قابلیت استعلام اصالت سامانه همتا بهره ببرید از سه طریق می توانید این کار را انجام دهید. شما می توانید استعلام اصالت گوشی را از طریق وب سایت همتا انجام دهید یا از طریق اپلیکیشن این کار را انجام دهید. همچنین می توانید با کد دستوری *7777# به سرعت استعلام اصالت بگیرید.

 

نحوه استعلام اصالت

به طور کلی، از هر طریقی که قصد بررسی اصالت دستگاه خود را داشته باشید، نیاز به شماره سریال گوشی خود دارید. این شماره در پشت گوشی یا بر روی جعبه و بر روی کارت گارانتی و داخل تنظیمات موبایل ثبت شده است. شما با وارد کردن این کد در سامانه همتا می توانید از اصالت گوشی خود اطمینان حاصل کنید.

نحوه استعلام اصالت

ذوره های آموزشی مرتبط : بهترین فیلترشکن های گوشی های اندروید و آیفون

فعال سازی و ریجستر کردن گوشی

پس از طی کردن مراحل استعلام اصالت گوشی، پس از خرید باید اقدام به ریجستری کردن گوشی بکنید. زمانی که شما گوشی را با یک سیم کارت روشن می کنید، پیامکی از طرف سامانه همتا به شما ارسال می شود که از شما می خواهد دستگاه را فعال سازی کنید، در غیر این صورت سرویس دهی به گوشی قطع می شود.

مراحل فعال سازی گوشی به این صورت است که ابتدا شما وارد سامانه های مربوط به ریجستری می شوید. سپس اطلاعات خواسته شده که شامل شماره تلفن، شناسه دستگاه و کد فعال سازی روی کارت گارانتی و جعبه است را را وارد سامانه می کنید. سپس دکمه فعال سازی را می زنید و اطلاعات در سامانه ذخیره می شود. پس از آن را با خیال راحت می توانید از گوشی خود استفاده کنید.

 

نکات مهم طرح ریجستر کردن گوشی

هدف اصلی طرح ریجستری کردن گوشی جلوگیری از واردات قاچاق و حمایت از واردات قانونی است. این موضوع باعث می شود خریداران فقط دستگاه های قانونی را تهیه و استفاده کنند.

در طرح ریجستری کردن گوشی، برای تمام گوشی هایی که بعد از این طرح خریده شده اند، فعال سازی لازم است و این کار باید از طریق سامانه همتا انجام شود. برای گوشی هایی که قبل از این طرح فعال سازی شده‌اند نیازی به هیچ اقدامی نمی باشد.

طرح ریجستری منحصر به یک برند یا مدل گوشی خاص نمی باشد و تمام دستگاه هایی که امکان اتصال سیم کارت به آن ها وجود دارد، باید توسط این سامانه فعال سازی و راه اندازی شوند.

اگر فردی طی یک سفر خارجی بخواهد تلفن همراه را با خود به کشور بیاورد، مجاز است به ازای هر پاسپورت یک عدد گوشی با خود وارد کشور کند، که طرح ریجستری کردن گوشی در رابطه با این گوشی ها هم دارای شرایط خاصی است، که توسط آن طرح این گوشی ها نیز قانونی تلقی شده و فعال سازی انجام می شود.

علاوه بر آن فردی که تلفن همراه را وارد کشور می کند، باید به گمرک مسافری مراجعه کرده و هزینه گمرک را بپردازد. بدین گونه مشکلی برای گوشی هایی که از سفرهای خارجی خریداری می شود، وجود نخواهد داشت.

فعال سازی گوشی هایی که توسط مسافران به کشور وارد می‌ شود باید با کد فعال سازی انجام شود، که مسافر به گمرک مراجعه کرده و پس از پرداخت عوارض، کد فعال سازی را دریافت کرده و در سامانه همتا، تلفن همراه خود را ثبت می کند.

طرح ریجستری و کلیه امکانات مربوط به آن برای همه ی افراد  کاملا رایگان است و هزینه ای برای کاربران نخواهد داشت. تنها موردی که وجود دارد به دلیل ریجستری کردن گوشی و اجرای این طرح وجود دارد این است که ممکن است هزینه بیشتری بابت هزینه گمرکی پرداخت شود. پرداخت هزینه بیشتر برای گمرک ممکن است روی قیمت گوشی موثر واقع شود و باعث افزایش قیمت آن شود. البته این طرح و اجرای آن تضمین می کند که گارانتی دستگاهی که تهیه می کنید کاملا معتبر است.

برای فعال سازی گوشی های دو سیم کارته که دارای دو شناسه مختلف هستند، باید هر کدام از سیم کارت ها به شکل جداگانه فعال سازی و در سامانه ثبت شوند.

اگر گوشی که شما خریداری می کنید قانونی و ثبت شده باشد، ولی پس از قرار دادن سیم کارت در داخل آن توسط سامانه همتا فعال سازی نشود، پیامکی مبنی بر غیر فعال شدن گوشی دریافت می کنید. در صورتی که تلفن شما قانونی و ثبت شده باشد می توانید پس از غیر فعال شدن آن، اطلاعات مورد نیاز را در سامانه ثبت کرده تا دستگاه دوباره فعال شود.

نکات مهم طرح ریجستر کردن گوشی

دوره های آموزشی : آموزش تعمیرات موبایل

دلایل ریجستر کردن گوشی

آمار بالای قاچاق گوشی های همراه که عدد ۱۰ میلیون در سال را نشان می دهد، سبب شده تا این طرح اجرا شود. گوشی هایی که به صورت قاچاق وارد کشور می ‌شوند، هیچ گونه نظارتی بر روی آن ها وجود ندارد و ورود آن ها به کشور از نظر اقتصادی، شدیداً به اقتصاد کشور ضربه می ‌زنند. در صورتی که اگر این گوشی‌ ها به صورت قانونی وارد شوند، می‌توانند در تقویت اقتصاد کشور مفید باشند.

ریجستری کردن گوشی باعث می شود که دیگر گوشی های کپی و تقلبی چینی وارد کشور نشوند و از این نظر گوشی ها دارای کیفیت قابل قبولی باشند. زیرا تمامی گوشی ها در گمرک از نظر کیفی بررسی می‌ شوند.

 

ریجستر کردن گوشی های دست دوم

طرح ریجستری برای گوشی های دست دوم که خریداری می شود نیز امکان انتقال مالکیت را قرار داده است، تا خریدار بتواند گوشی را به شکل قانونی به نام خود و با شماره سیم کارت خود در سامانه همتا ثبت کند.

برای این کار باید وارد سامانه همتا شده و حتما باید شماره تلفن و کد ملی مالک قبلی را در اختیار داشته باشید. سپس در سامانه اطلاعات درخواستی را وارد می کنید و سپس شماره تلفنی که می خواهید دستگاه با آن فعال شود را وارد می کنید و کد یکبار مصرفی که سامانه برای شما ارسال می کند را وارد کرده، سپس تلفن با شماره جدید راه‌اندازی می‌شود و استفاده از آن بلامانع می باشد.

جمع بندی

طرح ریجستر کردن گوشی های همراه سبب می ‌شود تا بتوان گوشی های قانونی و ثبت شده را شناسایی و از اصالت آن ها مطمئن شده و سپس اقدام به خریداری گوشی نمود. طرح ریجستری کردن گوشی این امکان را به وجود آورده تا از سوء استفاده های احتمالی و واردات دستگاه های قاچاق پیشگیری به عمل آورد و هر گوشی با شماره تلفنی خاص و به نام شخصی واحد ثبت و فعال سازی شود.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات