آنتن مرکزی

معرفی انواع آنتن های مرکزی

  1. MATV

سیستم آنتن مرکزی و یا MATV به عنوان شبکه ی کابل کشی شده ی آنالوگ تعریف می شود که برای توزیع کردن سیگنال های تلویزیونی در سرتاسر یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع سیستم آنتن مرکزی برای دریافت، تقویت و توزیع سیگنال هایی که در باند های FM، VLF، VHF، UHF قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم از اجزای مختلفی از جمله آنتن، تقویت کننده ها، تعدیل کننده ها و توزیع کننده ی سیگنال ها تشکیل شده اند .

 

  1. SMATV

آنتن مرکزی ماهواره ای یا همان SMATV به سیستمی اشاره دارد که از چند ماهواره و سیگنال های صوتی و تصویری استفاده می کند تا آن ها را به یک سیگنال واحد تبدیل کند و آن را از طریق شبکه ی کابل کشی شده منتشر کند.

در این سیستم دیش های ماهواره ای و آنتن های تلویزیونی نصب می شوند تا برنامه ها را از طریق ماهواره و شبکه های پخش محلی دریافت کنند. این نوع آنتن مرکزی نیازمند تجهیزات متفاوتی در بخش دریافت کننده ی سیگنال است تا بتواند قادر به دریافت سیگنال های ماهواره ای باشد.

سیستم SMATV شامل یک بخش خارجی یا آنتن می شود که به تعدادی پخش کننده ی داخلی متصل می شود. کانال های در دسترس هر واحد کاملاً مستقل از واحد ها و کاربران دیگر است. برای بالا نگه داشتن نسبت سیگنال خوب به نویز در تمامی واحد های داخلی یک آنتن بزرگتر لازم است .

 

  1. CATV

آنتن مرکزی کابلی نوع دیگری از آنتن مرکزی است که در آن سیگنال های تلویزیونی از مرکز تولید یا بدنه ی سیستم از طریق کابل های هم محور به واحد های مختلف ساختمان توزیع می شوند.

سیستم های CATV برای ساختمان هایی مانند هتل ها که مشتریان غیرمحلی دارند زیاد مناسب نیست چرا که مشتریان آن ها به تماشای کانال های محلی نیاز ندارند .

 

  1. CCTV

سیستم تلویزیونی مدار بسته یا CCTV سیستمی است که در آن سیگنال ها به صورت عمومی توزیع نمی شوند بلکه تصاویر دوربین ها توسط کابل های هم محور به مانیتور های مورد نظر ارسال می شوند.

سیستم CCTV شامل قرار دادن استراتژیک دوربین ها و مشاهده ی خصوصی خروجی دوربین ها در مانیتور های معین است. این سیستم، سیستم مدار بسته نیز نامیده می شود زیرا تصاویر دوربین ها و ضبط کننده های فیلم به صورت اختصاصی توسط کابل هم محور یا یک لینک ارتباطی بی سیم به مانیتور های مشخصی توزیع می شوند.

از این سیستم ها برای حفظ امنیت محیط، مشاهده ی عبور و مرور در خیابان ها توسط راهنمایی و رانندگی و ثبت فعالیت های افراد در مکان های خاص استفاده می شود .

 

  1. IPTV

سیستم آنتن مرکزی IPTV سیستمی است که در آن رسانه ی پخش کننده ی محتوا اترنت است. با استفاده از پهنای باند وسیع اینترنتی و از طریق یک کابل UTP محتواهای تلویزیونی، تلفنی، ویدیو های درخواستی و اینترنت پر سرعت را در اختیار کاربران قرار دهد.

این سیستم به دلیل استفاده از اینترنت این امکان را به مخاطب می دهد که علاوه بر مشاهده ی برنامه های کانال های داخلی و خارجی در موعد پخش، آن ها را در زمان دلخواه تماشا کند. این سیستم یک سیستم ارتباطی دو طرفه است.

به این صورت که یک مشتری هتل می تواند برای دریافت اطلاعاتی از قبیل صورت حساب لحظه ای، زمان سرویس اتاق ها، رزرو ماشین های کرایه ای و غیره، به سرور اصلی هتل دسترسی داشته باشد.

این سیستم یکی از الزامات هوشمندسازی هتل ها، بیمارستان ها و ناوگان حمل و نقل عمومی بوده و جایگزین درستی برای آنتن های مرکزی معمولی در ساختمان های لوکس به حساب می آیند .

 

آنتن مرکزی

 

دوره آموزش نصب آنتن مرکزی در آموزشگاه فنی سازان

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات