تاریخچه تلفن همراه

تاریخچه-تلفن-همراه

تاریخچه تلفن همراه

در این مقاله تاریخچه تلفن همراه را بررسی می کنیم. شاید با خود فکر کرده باشید که مراحل تکامل تلفن های همراه امروزی چگونه بوده است. حال دریچه فناوری اطلاعات برای شما این مراحل را از اولین تا آخرین پیدایش این معجزه دست بشر بصورت مختر ولی مفید در اختیار شما قرار می دهد. درست 41 سال پیش بود که یک دستگاه نسبتا بزرگ و کمی سنگین تحولی بزرگ در بین مردم زمان خود ایجاد کرد.

این دستگاه نخستین تلفن همراه دنیا بود. تلفنی که توسط آقای کوپر ساخته شده، تلفنی که الهام گرفته از یک فیلم با مضمون  فضا و انسان های فضایی بود. با بررسی این گوشی که در تاریخچه تلفن همراه جزو اولین ها می باشد با ما همراه باشید.

دوره پیشنهادی: آموزش تعمیرات موبایل

آموزش-تعمیرات-موبایل

تاریخچه تلفن همراه : مشخصات اولین گوشی تلفن همراه

تاریخچه تلفن همراه را با گوشی داینوک تاک شروع می کنیم. این گوشی بی سیم 25 سانتی متر طول و وزن تقریبی 1 کیلوگرم داشت. تلفن 25 سانتی آقای کوپر فقط به مدت 20 دقیقه شارژ داشت و بعد از اتمام شارژ باید به منبع تغذیه وصل می شد.

شرکت موتورلا که این روزا یکی از شرکت های معتبر در عرصه تلفن همراه می باشد ایده آقای کوپر را خرید و در نهایت در سال 1983 ابداع مارتی کوپر توسط شرکت موتورلا روانه بازار شد. نام این گوشی داینوک تاک 8000 بود که یک صفحه کلید 20 دکمه ای و یک آنتن بلند داشت. این گوشی ۴ هزار دلار قیمت داشت و ۱۰ دقیقه به عمر باتری آن اضافه شده بود.

مقاله مرتبط: تعمیرات گوشی iPhone 13 Pro Max

تاریخچه-موبایل

درست 6 سال از تولید اولین تلفن همراه ساخته شده نمی گذشت که نسل دوم از این دسته تلفن های همراه  وارد عرصه ی جهانی شد میکرو تک نمونه دوم تلفن همراه بود که در سال 1989 وارد بازار شد. تنها چیزی که هنوز خاطره میکروتالک را در بین کاربران تلفن همراه نگه داشته، این تلفن همراه نخستین نمونه از تلفن های تاشو بود. که در سال های بعدی نمونه های جدیدی از تلفن های تاشو وارد بازار جهانی شد. این مدل گوشی دارای صفحه LCD ماتریس می باشد و این مدل قادر به دریافت و یا ارسال پیام کوتاه نمی باشد.
دارای یک باطری 750mAh می باشد که مورد نیاز 10 ساعت شارژ باطری و 20 ساعت زمان مکالمه توسط این گوشی می باشد. از این رو هر چه صفحه های تاریخ را ورق می زنیم این دست آورد روز به روز دچار تغییر و تحولات بسیار زیادی شده است. که روز به روز نوع، وزن، شکل آن تغییر کرده است.
کمی جلوتر می رویم و وارد دنیای جدیدی از تلفن های جدید همراه می شوید. اما ایستگاه بعدی تلفن همراه در سال 1992 بود، یعنی زمانی که موتورلا پیشرو در ساخت تلفن همراه بود گوشی جدید خود را با نام Motorola International 3200 رو نمایی می کند و بار دیگر این صنعت جدید را متحول می کند.
این گوشی هم مانند سایر گوشی های که از قبل ساخته شده است دارای 21 دکمه می باشد، یک پد شماره ثابت با یک آنتن انعطاف پذیر هم می توان از خصوصیات این گوشی دانست که آنتن این گوشی دو سوم اندازه آن را تشکیل می دهد. موتورلا در این مدل گوشی خود یک صفحه LCD تعبیه کرده است و مجهز به یک باتری 750mAh می باشد که مورد نیاز 5 ساعت شارژ می باشد ولی تنها مشکل این مدل ضعیف بودن سیگنال این گوشی بود که میشه گفت یک نمره منفی، برای این مدل گوشی موتورلا می باشد.

تاریخچه تلفن همراه : ظهور نوکیا (Nokia)

موتورلا که خود را سردمدار ساخت تلفن همراه می دانست و خود را یکتاز عرصه فناوری ارتباطات می دانست این بار باید با شرکتی جدید و نوپا سرشاخ می شد. این یک زنگ خطری بود برای موتورلا زیرا می دانست اگر اندکی غفلت کند گوی و میدان را از او خواهند گرفت.

درست سال 1994 بود که نوکیا رسما با موتورلا سرشاخ شد و اولین مدل گوشی خود را به مردم معرفی کردNokia 1011 نمونه ی که طرفداران زیادی را به سوی نوکیا سوق داد یک مدل گوشی کوچک و سبک نسبت به اندازه و وزن از گوشی های موتورلا خیلی بهتر بود.

مشخصات

۴۷۵ گرم وزن دارد که بیشتر این وزن به خاطر باتری قابل شارژ کادمیوم نیکل است.
زمان مکالمه فقط ۹۰ دقیقه و زمان آماده‌باش ۱۲ ساعت است.
این گوشی تنها قابلیت نگه‌داری ۹۹ شماره تلفن و نام را دارد و در باند ۹۰۰ مگاهرتز کار می‌کند.
تولید ۱۰۱۱ تا سال ۱۹۹۴ ادامه داشت و بعد ۲۱۰۰ جایگزین آن شد.

حال تاریخ را تندتر ورق میزنیم و فقط به عکس و تاریخ و مدل گوشی اکتفا می کنیم و همراه ما باشد تا یکی یکی دفترچه خاطرات گوشی های همراه را ورق بزنیم.در سال 1996 سه مدل گوشی وارد بازار جهانی شده است که به ترتیب نام، عکس، و مدل را برای شما قرار داده ایم.

تاریخچه-موبایل-ها

 

در سال 1998 دو مدل گوشی جدیدتر و با کارای بهتر از نظر شکل و تنوع وارد بازار شده که در دوران خود یکی از رکورد ها را به خود ثبت کرده بودند.
اما موتورلا که رقیبی سر سخت پیش روی خود داشت همراه با نوکیا وارد سال 1999 می شود.

نکته

سالی که صنعت تلفن همراه دگرگون می شود و بسیاری از شرکت خود را به قافله موتورلا و نوکیا نزدیک می کنند
و اول محصول خود را وارد بازار می کنند ولی جنگ میان موتورلا و نوکیا بالا می گیرد و هر دو شرکت برای تاج پادشاهی می جنگند
و اینبار محصولات خود را نه سالی یک بار بلکه چند ماه یک بار از محصولات خود رونمایی می کنند.
نوکیا-قدیمی
نوکیا ۸۲۱۰ یک‌نمونه از گوشی‌های تلفن همراه سری ۸۰۰۰ شرکت نوکیا می‌باشد
که توسط همین شرکت به بازار عرضه شده‌است.

مشخصات

ابعاد نوکیا 8210 101.5×44.5×17.4 میلیمتر, 66 سی سی و وزن آن 79 گرم می باشد و دارای 6 قاب مختلف برای تعوض می باشد که خود توانست بازار زمان خود را قبضه کند. نوکیا ۷۱۱۰ یک‌نمونه از گوشی‌های تلفن همراه سری ۷۰۰۰ شرکت نوکیا می‌باشد که توسط همین شرکت به بازار عرضه شده‌است.
نوکیا ۵۲۱۰ یک‌نمونه از گوشی‌های تلفن همراه سری ۵۰۰۰ شرکت نوکیا می‌باشد که توسط همین شرکت به بازار عرضه شده‌است.
پس از اینکه نوکیا مدل 5210 خود را وارد بازار کرد دیگر این شرکت تنها رقیب خود یعنی موتورلا را پیش رو نداشت. از این تاریخ به بعد موتورلا همراه با رقیب دیرینه اش یعنی نوکیا تنها نبود.

ورود شرکت های دیگر به بازار موبایل

زیرا دیگر شرکت ها هم محصولات خود را یکی پس از دیگری برای رقابت به صحنه ی عرضه این محصول فرستادن تا چنگ در چنگ دو غول قدیمی یعنی موتورلا و نوکیا بافکنند و آنها را از پای در بیاورند.
تاریخچه-نوکیا

ظهور شرکت های تازه تاسیس

بررسی شرکت های تازه تاسیس در تاریخچه تلفن همراه مهم است. در این روند شرکت های بسیاری نمایان شدن از جمله سامسونگ، اریکسون، زیمنس، سونی اریکسون، سانیو، پلام وان، بلک بری و اچ تی سی وارد عرصه شدند.
اما تحول بعدی باز هم به نام موتورلا بود در سال ۲۰۰۴ موتورلا تلفن همراه Razer V3 را راهی بازار کرد.
موتورولا
یک تلفن تاشو که تا اون زمان باریک ترین تلفن همراه بود و زمان مکالمه به ۷ ساعت ارتقا یافته بود.
اما جهش بزرگ بعدی در بازار تلفن همراه در سال ۲۰۰۷ میلادی بود که اپل با ارائه آیفون ما را وارد دنیایی تلفن های هوشمند یا اسمارت فون ها کرد.
اپل با ارائه آیفون وان رسما تلفن را از یک وسیله ارتباطی صرف در آورد.
بعد از آیفون دنیایی تلفن های همراه شاهد تغییرات زیادی بود حالا هر کجا سرک بکشید یک تلفن هوشمند می بینید و هم اکنون از هر ۵ نفر یک نفر هر ده دقیقه تلفن خودش را به امید داشتن پیامک ، ایمیل یا تلفن تازه چک می کند و در قیاس با کارهای مثل ارسال پیامک ، ایمیل و سر زدن به شبکه های اجتماعی تنها سهمی ۱۶ درصد به برقراری تماس از طریق تلفن همراه اختصاص دارد.

جمع بندی نهایی تاریخچه تلفن همراه

در این مقاله تاریخچه تلفن همراه را مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که مطالعه کردید تلفن های همراه در ابتدا بسیار ساده بودند و فقط قابلیت تماس تلفنی داشتند. بعد از مدتی قابلیت ارسال پیام کوتاه نیز به آنها اضافه شد. بعد از گذشت چند سال صفحه نمایشگر این موبایل ها بزرگتر شد و قابلیت های نرم افزاری بیشتر مانند امکان تغییر تنظیمات گوشی و بازی های ساده به آن ها اضافه شد. این پیشرفت با اضافه شدن دوربین و بلوتوث و امکانات دیگر تکمیل شد و ادامه یافت تا جایی که امروزه با استفاده از گوشی های موبایل می توان بسیاری از قابلیت های یک لپ تاپ را دارا بود. به علاوه اینکه دوربین این گوشی ها از برخی دوربین های مخصوص عکس برداری و فیلم برداری نیز بهتر عمل می کند.

اما مشکل اینجاست که این گوشی های تلفن همراه گاهی با مشکل مواجه می شوند و باید تعمیر شوند. به دلیل اینکه قابلیت ها و امکانات بی شماری به این گوشی ها اضافه شده تعمیر آنها فقط به دست یک متخصص تعمیرات گوشی ماهر و آموزش دیده امکان پذیر است. متخصصان تعمیرات موبایل بازار کار فعال و درآمد بالایی دارند. البته برای تبدیل شدن به یک تعمیرکار ماهر موبایل باید آموزش دید. آموزش ها نیز باید اصولی باشند و به صورت عملی و کاربردی برگزار شوند.

آموزشگاه فنی سازان یکی از بزرگترین و مجهزترین آموزشگاه هایی است که در زمینه تعمیرات موبایل فعال است و دوره جامع آموزش تعمیرات موبایل را در یک کارگاه مجهز و تحت نظر اساتید مجرب برگزار می کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات