تعمیر ظرفشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی بدون پرداخت هزینه !!!

امروزه در سبک زندگی رایج، خرابی ماشین ظرفشویی بدون شک مشکل بزرگی است علی الخصوص برای کسانی به این وسیله کاربردی در زندگی شخصی عادت کرده اند.

اگر برای تعمیر ماشین ظرفشویی خیلی عجله ندارید و اندکی توانایی فنی دارید (یا باصطلاح دست به آچار هستید) پیشنهاد میکنیم  قبل از تماس با تعمیرکار شانس خودتان رو امتحان کنید، شاید مشکل را بدون پرداخت هزینه های تعمیرکار رفع کردید.

تعمیر ظرفشویی

مواردی که احتمالا میتواند به شما در تعمیر ماشین ظرفشویی کمک کند:

نکته: اساساً یک ماشین ظرفشویی دستگاه خیلی پیچیده ای نیست ولیکن از آنجا که ایمنی مهم ترین چیز در انجام تعمیرات است ، پیش از شروع کار تعمیر ماشین ظرفشویی، ابتدا پریز ماشین ظرفشویی را از برق بکشید و شیر آب آن را ببندید.

بلافاصله بعد از اینکه کار شستشوی ماشین ظرفشویی تمام شد،  درب آن را باز نکنید، چرا که ممکن است قسمت های خشک کن ظروف کماکان گرم باشند.

ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشوییتان کار نمی کند

۱- در این صورت برای تعمیر ماشین ظرفشویی ، پیش از هر چیز از اتصال جریان برق و اینکه درب کاملا بسته و کنترل هم درگیر شده است اطمینان حاصل کنید. اگر اتفاق خاصی نیفتاد و یا چراغی در صفحه نمایش روشن نشد، احتمالاً به دلیل این است که برق به دستگاه شما نمی رسد.

حال نوبت چک کردن کابل برق ماشین ظرفشویی است. نگاه کنید که آیا بر روی خروجی آن دکمه ریست داردیا نه. اگر دارد آن را بفشارید. و اگر ندارد و یا سیم برق ماشین ظرفشویی به طور مستقیم  به جعبه الکتریکی وصل شده باشد، بررسی کنید که آیا اساساً خود پریز جریان برق دارد یا خیر.

۲- بعد از آن تابلو برق را بررسی کنید ممکن است فیوز پریده باشد. اگر همینطور باشد، می بایست سوئیچ را خاموش و روشن کنید و  یا در صورت سوختن فیوز آن را تعویض کنید.

۳- دکمه ها و تایمر ماشین ظرفشویی را چک کنید. چنانچه برق به ماشین ظرفشویی شما می رسد ولی با این وجود کار نمی کند، این احتمال وجود دارد که مشکل از سوئیچ درب ، تایمر و یا سوئیچ دکمه انتخاب selector باشد.

برای رفع مشکل سوئیچ در، می توانید با استفاده از ابزار ساده ای مثل پیچ گوشتی زبانه لبه درب را تنظیم کنید ( حتما برق ماشین را از تابلو برق قطع کنید). چنانچه  مشکل در ارتباط با کلید تایمر و یا سوئیچ انتخاب باشد، با یک تعمیرکار ماهر که کارش تعمیر ماشین ظرفشویی است تماس بگیرید.

اگر آب وارد ماشین ظرفشوییتان نمی شود

چنانچه  ماشین به خوبی کار می کند و هیچ چیز غیر معمولی مشاهده نمیشود ولی آب در فضای ماشین پر نمیشود، مشکل ماشین یا در رابطه با سیستم تامین آب است یا خیلی زود آب وارد شده را تخلیه می کند.

۱- از باز بودن شیر آب اطمینان پیدا کنید.

شیر آب گرم که بطور معمول در زیر سینک قرار دارد چک کنید و با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت، آن را بطور کامل باز کنید. چنانچه علت پر نشدن ماشین ظرفشویی شما این مسئله نبود، سراغ مرحله بعد بروید.

۲-  جریان برق ماشین را قطع کنید.

و هنگامی که ماشین ظرفشویی شما خنک شد ، به این معنا که بلافاصله پس از اتمام کار شستشوی ماشین این کار را نکنید؛ شناوری که درون ماشین ظرفشویی تعبیه شده را پیدا کنید؛ شناور معمولا یک  زائده پلاستیکی نسبتا کوچکی است که درون پایه وان، نصب شده است.

در فرآیند تعمیر ماشین ظرفشویی، هنگامی که شناور را حرکت می دهید باید یک صدای تق تق تولید شود، چون فنر این شناور ها منجر به حرکت یک اهرم می شود. شناور را بلند کرده و پیرامون لوله شناور را خوب تمیز کنید.

معمولا شناورها را می بایست از زیر جدا کرد؛ فلذا برای این کار حتما می باید پنل پایین را باز شود. شناور را کاملا بشوییدو سپس دوباره آن را داخل  لوله کار گذاشته و از حرکت آزادانه آن اطمینان حاصل کنید.

۳- شیر اتصال دستگاه به آب گرم را ببندید تا آب وارو دستگاه نشود.

دریچه ای که آب از آنجا وارد میشود را  پشت صفحۀ جلویی در کف ماشین قرار داده سپس شیر را از محل جدا کنید تا توری کاملاً مشخص شود. زباله های جمع شده بر روی توری را تمیز کنید و سپس باردیگر شیر را متصل کنید.

اگر مشاهده کردید که توری تمیز است، باید تعمیر ماشین ظرفشویی را به یک تعمیرکار بسپارید چون به احتمال زیاد علت خرابی ماشین ظرفشویی شما، از شیر وارد کننده آب ویا سوئیچ و فشار و یا سوئیچ تایمر و یا سوئیچ انتخاب خواهد بود.

علاوه براین ما پیشنهاد میکنیم در استفاده از دستگاه خود موارد زیر را رعایت کنید که در اینصورت کمتر کارتان به تعمیر ماشین ظرفشویی می افتد:

– حتماً از آب داغ استفاده کنید

-بشقاب ها را از پیش آبکشی نکنید

– بیش از اندازه پودر مصرف نکنید

– ظروف را با دور کند بشویی

– ظروف را به ترتیب چینش کنید

– فیلترها را چک کنید

– همراه پودر کمی نمک بریزید

در پایان امیدواریم  ظرفشویی شما هیچگاه خراب نشود که در اینصورت هرگز به تعمیر ظرفشویی روی نخواهید آورد اما چنانچه روزی ناچار به این کار شدید احتمالا از این مطلب بهره خواهید برد.

دوره تعمیرات ماشین ظرفشویی در آموزشگاه فنی سازان

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *