نحوه-تعمیر-ماکروفر

سینی گردان مایکروویو نمی چرخد!

در یکی از مهم ترین و پرکاربردترین لوازم برقی خانگی مایکروویو است که در این مقاله نیز قصد داریم نحوه تعمیر مایکروویو را بررسی کنیم. به همین دلیل اگر کوچکترین اختلالی در عملکرد آن پیش بیاید احتمالاً روال عادی آشپزخانه به هم میریزد و انجام برخی کارها سخت تر می شود.

یکی از مشکلات احتمالی نچرخیدن سینی گردان است. سینی گردان همان سطحی است که برای پختن یا گرم کردن غذا ظرف مورد نظر خود را روی آن قرار می دهید. چرخش این سینی از این جهت اهمیت دارد که باعث می شود غذا به صورت یکدست حرارت ببیند. اگر سینی گردان مایکروویو شما نمی چرخد در ادامه دلایل و راه حل هایی گفته شده است که می تواند در حل این مشکل به شما کمک کند.

کلیک کنید: دوره آموزش تعمیرات مایکروویو در فنی سازان

آموزش-تعمیرات-ماکروفر

علت ها و راه حل ها

در این بخش از نحوه تعمیر مایکروویو به علت ها و راه حل های این مشکلات می پردازیم.

 1. وجود مشکل در موتور سینی گردان

در نحوه تعمیر مایکروویو باید دقت کرد که اولین و متداول ترین دلیل نچرخیدن سینی گردان در مایکروویو وجود مشکل در موتور آن است.

راه حل :

 1. درب مایکروویو را باز کنید و سینی شیشه ای و حلقه ی متحرک را جدا کنید.
 2. با استفاده از یک پیچ گوشتی پیچ های پشت مایکروویو را باز کنید.
 3. سیم مایکروویو را از برق بکشید و سپس پنل پایینی را کنار بگذارید.
 4. اکنون به کمک پیچ گوشتی پایانه ی سیم های موتور سینی گردان را بیرون بیاورید.
 5. پایانه های سیم های موتور را به مولتی متر وصل کنید تا وجود جریان را در آن ها بررسی کنید.
 6. اگر اتصال کوتاه برقرار نشود شما باید موتور را تعویض کنید. اگر اتصال کوتاه برقرار شود نشانه ی آن است مشکل نچرخیدن سینی گردان دلیل دیگری دارد.

مقاله مرتبط: ماکروفر روشن می شود ولی گرم نمی کند

 1. وجود مشکل در کوپلینگ محرک سینی شیشه ای

وجود اختلال در عملکرد کوپلینگ محرک سینی شیشه ای باعث می شود در نحوه تعمیر مایکروویو اختلال ایجاد شود و این یکی دیگر از دلایل رایج نچرخیدن سینی گردان است. ممکن است کوپلینگ خراب شده و یا از جای خود درآمده باشد. بیشتر مایکروفرها و مایکروویوها دارای یک سینی گردان شیشه ای گرد هستند که مجهز به کوپلار محرک، موتور و همچنین غلتک می باشد. بیشتر آن ها داری یک کوپلار سه وجهی هستند که به راحتی از شَفت موتور جدا می گردد.

 1. حلقه ی متحرک سینی شیشه ای              

یکی دیگر از دلایل نچرخیدن سینی گردان مایکروویو می تواند خراب شدن و یا از جا در آومدن حلقه ی متحرک زیر سینی گردان باشد.

راه حل : برای بررسی این مشکل، به آرامی شَفت موتور درایو را بیرون آورید تا بتوانید وجود هرگونه آسیب به حلقه ی متحرک سینی را بررسی کنید. اگر متوجه شدید که حلقه آسیب دیده است باید آن را تعویض کنید.

 1. وجود مشکل در ریل کمکی

خراب شدن ریل کمکی هم می تواند مانع از چرخش سینی گردان شود. این قطعه درست در زیر سینی شیشه ای قرار دارد و کمک می کند که سینی در هنگام چرخش روی محور خود باقی بماند و تعادلش حفظ شود. این قطعه به همراه یک کوپلار وظیفه ی چرخاندن سینی چرخان را به عهده دارند.

راه حل : برای بررسی کردن ریل کمکی باید سینی شیشه ای را جدا کرده و وجود هرگونه ترک خوردگی، شکستگی، پوسیدگی و یا هرنوع آسیب دیگر را در آن بررسی کنید. در صورتی که ریل پوسیده شده یا شکسته باشد باید آن را تعویض نمایید.

 1. وجود مانعی که حرکت سینی گردان را متوقف کرده است

در ادامه مقاله نحوه تعمیر مایکروویو به وجود مانع حرکت سینی گردان می پردازیم. دلیل احتمالی دیگری که می تواند این مشکل را به وجود آورده باشد، وجود یک مانع در مسیر حرکت آن است. گاهی اوقات ممکن است در زیر سینی گردان ذراتی روی هم جمع شده و درنهایت باعث جلوگیری از حرکت سینی گردان شوند.

راه حل : برای جلوگیری از این مشکل شما باید به طور مرتب سینی گردان و اطراف آن را خوب تمیز کنید. سینی شیشه ای و همچنین ریل گرداننده را جدا کنید. هر دوی آن ها را با آب گرم و صابون بشویید تا تمام خرده های غذا که در آن ها جمع شده و باعث بروز مشکل شده اند کاملاً پاک شوند.

اکنون که شما دلایل رایجی را که منجر به نچرخیدن سینی گردان مایکروویو می شوند را می دانید، می توانید به راحتی مشکل را متناسب با علت آن برطرف نمایید. سینی گردان به راحتی تعویض و تعمیر می شود.

برای این که این سینی بهترین عملکرد را داشته باشد باید به طور مرتب آن را تمیز کرده و به آن رسیدگی کنید. اگر سینی گردان مایکروویو شما نمی چرخد می توانید با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا آن را برایتان تعویض و یا تعمیر نماید.

جمع بندی نحوه تعمیر مایکروویو

در این مقاله در مورد نحوه تعمیر مایکروویو اطلاعاتی را بیان کردیم. تعمیر مایکروویو یک کار کاملا تخصصی می باشد و برای انجام این کار باید حتما آموزش بینید. آموزشگاه فنی سازان یکی از آموزشگاه هایی است که دوره آموزش تعمیرات مایکروویو را در محیطی آموزشی و پر انرژی برای کارآموزان برگزار می کند. دوره آموزش تعمیرات مایکروویو یک دوره کاملا عملی می باشد. هنرجویان در این دوره تمام آموزش ها را زیر نظر اساتید با سابقه فرا می گیرند.

پس از اتمام دوره کارآموزان یک مدرک فنی حرفه ای دریافت می کنند که می توانند به وسیله آن جواز کسب بگیرند. همچنین بعد از دوره کارآموزان از پشتیبانی پس از دوره برخوردار هستند. کارآموزان شهرستانی هم می توانند با هماهنگی های آموزشگاه در خوابگاه ساکن شوند و ازین بابت مشکلی وجود ندارد.

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات