آویز PULSE ناسا

دستگاه جدید ناسا جهت ایمنی در مقابل کووید 19 چیست؟

ناسا دستگاهی به صورت اُپن سورس یا منبع آزاد تولید کرده تا از لمس صورت شما جلوگیری کند. در مقابله با بیماری همه گیر COVID-19، تیمی از مهندسین در NASA JPL ، دستگاهی به نام PULSE را ابداع کرده اند. این دستگاه، آویزه­ای است که اگر شما بخواهید صورت خود را لمس کنید، هشدار می­دهد.
ویروس همه­گیر جهانی COVID-19 باعث الهام مهندسان شده است تا بسیاری از دستگاههای مبتنی بر بهداشت را توسعه دهند. تعجب آورترین و جدیدترین روند ناسا، حضور در زمینه پیشرفت نوآوری های بهداشت شخصی است.
در ماه ژوئن 2020، تیمی از مهندسان آزمایشگاه نیروی محرکه جت ناسا، آویز PULSE را تولید و منتشر ساختند. این دستگاه، به شکل گردنبندی است که در صورت لمس دست با صورت، به شما هشدار می­دهد.
تصویر زیر که لیزا هاروتل تهیه کرده، آویز PULSE ناسا را نشان می­دهد.

 

آویز PULSE ناسا

 

دستگاه PULSE دارای طراحی زیبا بوده و از تعداد کمی از قطعات الکترونیکی ساخته شده است. این قطعات قابل چاپ سه بعدی هستند و به راحتی مونتاژ می­شوند. این طرح همچنین کاملاً اُپن سورس یا منبع باز است.

قطعات لازم برای ساخت PULSE کدامند؟
شرکت NASA JPL در صفحه GitHub منبع باز خود، تجزیه کاملی از همه موارد لازم برای ایجاد یک آویز PULSE را ارائه داده است. این موارد شامل شماتیک، لیست قطعات، فایل های STL برای چاپ سه بعدی قطعات و دستورالعمل های مونتاژ آن است.
لیست قطعات الکترونیک و مدل های توصیه شده، به شرح زیر است:
واحد سنسور IR (سنسور شناسایی فواصل نزدیک از نوع IR Pololu  با 38 کیلوهرتز)
ترانزیستور PNP (شماره 2N3906 یا معادل آن)
مقاومت استاندارد 1 کیلو اهم
سوئیچ کشویی مناسب قاب
موتور لرزاننده مناسب قاب
سیم های شماره 22 مورد نیاز با طول W1-5 سانتی متر، W2-4 سانتی متر، W3-2 سانتی متر، W4–2 سانتی متر،
لوله های کوچک عایق جهت کاهش گرما برای پوشاندن سرپوش ها،
نگهدارنده باتری،
باتری سکه­ای 3 ولت (باتری لیتیوم CR2032 3V).
تصویر زیر که از  NASA JPL گرفته شده، لیست تمام قطعات الکترونیکی مورد نیاز برای ساخت PULSE را نشان می­دهد.

آویز PULSE ناسا

قطعات الکترونیکی مورد نیاز برای ساخت PULSE

این یک طراحی فوق العاده ساده است که فقط از نه قطعه تشکیل شده و دو قطعه از آنها سیم و عایق گرما هستند.
این طرح همچنین توصیه می­کند اگر کِیس رنگی غیر مشکی استفاده کردید، آویز را با رنگ تیره توسط رنگ های اکریلیک، روغنی و یا حتی لاک ناخن، رنگ بزنید.
بیشتر این قطعات به راحتی در دسترس هستند و به راحتی می­توان به صورت آنلاین آنها را خریداری کرد.

دستگاه PULSE چگونه کار می­کند؟
آویز PULSE با استفاده از ماژول حسگر IR کار می­کند تا تشخیص دهد که آیا اشیاء (یعنی دست شما) به صورت شما نزدیک می­شوند. ماژول مورد نظر، سنسور تشخیص فواصل نزدیکIR Pololu  است که با فرکانس 38 کیلوهرتز کار می­کند. این سنسور شامل یک گیرنده TSSP77038 IR و یک LED IR است که توسط یک مدار مبتنی بر تایمر 555 به کار می­افتد.
چراغ IR، که مستقیم به طرف صورت شما قرار می­گیرد، امواج مادون قرمز ارسال می­کند. اگر دستان شما در نزدیکی صورت شما برود، این امواج منعکس شده و سپس بازتاب آن­ها توسط گیرنده IR شناسایی می­شوند.
تصویر زیر که از NASA JPL گرفته شده، نمودار مدار  PULSEرا نشان می­دهد.

 

آویز PULSE ناسا

نمودار مدار  PULSE

هنگامی که سنسور بازتاب امواج را احساس کرد، یک پالس از پین OUT آن ارسال می­کند. سپس این پالس یک ترانزیستور را فعال می­کند، که به نوبه خود موتور لرزش را به راه می­اندازد، در اینصورت با موفقیت به کاربر هشدار می­دهد که دست هایش را به صورت خود نزدیک کرده است.

آیا دستگاه پالس، یک پیشگیری جامع از COVID-19 است؟
در حالی که این آویز یک وسیله مفید است، به خودی خود برای محافظت کامل کادر درمانی در برابر COVID-19 کافی نیست. ناسا JPL صریحاً در بروشور اظهار می­دارد، آویز  PULSE مانند ماسک یا دستگاه تنفس کار نمی­کند، بلکه فقط یک دستگاه هشدار دهنده است که دست خود را به سمت صورت شما نزدیک نکنید.”
درک این مسئله بسیار مهم است که هنوز هم باید از دستورالعملهای کلی بهداشتی که توسط ارگان­های رسمی مانند CDC و WHO وضع شده است، پیروی کنید. در حالی که آویز PULSE یک راه حل درمانی نیست، در صورت استفاده از سایر اقدامات بهداشتی، ممکن است در حفظ امنیت به شما کمک کند.

آیا دسترسی به طراحی آویز PULSE امکان پذیر است؟
زیبایی PULSE در طراحی ساده همراه با قابلیت دسترسی به آن است. پوشش آویز قابل چاپ سه بعدی با فایلهای STL است که به راحتی در دسترس می­باشد. مدار آن کاملاً ساده و آسان بوده و اجزای آن خیلی راحت مونتاژ می­شود و تقریباً هر کسی می­تواند این کار را انجام دهد. تنها هزینه­ای که برای فرد دارد، هزینه خرید قطعات است.

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات