شاخص دیود هرزگرد

دیود هرزگرد چیست

قبل از پاسخ به سوال دیود هرزگرد چیست ابتدا به تعریف و بررسی عملکرد خود دیود میپردازیم. دیود (Diode) یک قطعه الکترونیکی است که دو سر دارد و جریان الکتریکی فقط در یک جهت از آن عبور می کند. یعنی مقاومت یک دیود در یک جهت ناچیز است و جریان به راحتی از آن عبور می کند و در جهت دیگر مقاومت بسیار بالاست و جریان ناچیزی از آن عبور می کند. دیود دارای دو سر N و P می باشد که کاتد و آند نام دارند. دیود اولین قطعه الکترونیکی ساخته شده با نیمه رساناهاست.

دیود ها انواع و کاربردهای بسیار مختلفی دارند. یکی از کاربردهای دیود، استفاده از آن برای کنترل جریان برگشتی و به عنوان دیود هرزگرد می باشد. در ادامه این مطلب، کاربرد دیود را توضیح می دهیم.

دوره آموزش تعمیرات برد با 30 درصد تخفیف و مدرک معتبر تحت نظر سازمان فنی و حرفه ای

دوره آموزش تعمیرات برد

مقاله مرتبط: کد دیود زنر (دیود زنر چیست، نحوه عملکرد، مزایا)

دیود هرزگرد

حال به پاسخ این سوال میرسیم: دیود هرزگرد چیست. دیود هزرگرد (Freewheeling diode) یک دیود یکسوساز معمولی یا زنر است که برای حذف ولتاژ القایی رله در مدار استفاده می شود. اگر جریان بار به طور ناگهانی قطع شود یا کاهش داشته باشد، ولتاژ القایی بسیار قوی ایجاد میشود که به برخی قطعات مدار آسیب میزند. برای تخلیه این ولتاژ برگشت از دیود هرزگرد استفاده می شود که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح می دهیم.

در ویدئو زیر که توسط استاد حسینی در کلاس های حضوری آموزش تعمیرات برد آموزشگاه فنی سازان برگزار می شود، علت و نحوه استفاده از دیود هرزگرد به طور واضح توضیح داده شده است.

دیود هرزگرد چیست : نحوه عملکرد دیود هرزگرد

در ادامه پاسخ به سوال دیود هرزگرد چیست به بررسی نحوه عملکرد آن می پردازیم. تا هنگامی که برق در سیم پیچ برقرار است، سیم پیچ به عملکرد معمولی خود ادامه می دهد اما هنگامی که جریان قطع می شود، سیم پیچ موقتا یک ولتاژ در خودش ذخیره نگه می دارد. این ولتاژ باعث میشود ترانزیستور در مدار بسوزد.

با یک مثال این مساله را روشن می کنیم. فرض کنید یک پمپ آب در حال آب رسانی به یک ساختمان ده طبقه است. هنگامی که برق قطع می شود پمپ آب دیگر آب را به سمت طبقات بالا پمپاژ نمیکند اما آبی که در لوله ها تا طبقات بالا رفته به دلیل جاذبه گرانشی به پایین برمیگردد و باعث می شود پمپ به صورت برعکس کار کند و این عمل پره های دستگاه پمپ را میشکند. به همین دلیل در دستگاه های پمپ آب برای جلوگیری از این اتفاق یک شیر یک طرفه قرار می دهند.

مدار دیودد هرزگرد

دقیقا چنین چیزی در الکترونیک نیز وجود دارد. زمانی که شما به سیم پیچ ولتاژی را اعمال می کنید، کار مدار به صورت نرمال پیش می رود و مشکلی نیست. مساله زمانی ایجاد می شود که برق ذخیره ای که در سیم پیچ وجود دارد قصد برگشت به سرجای اول خود را داشته باشد. در این حالت این ولتاژ ذخیره شده باعث ایجاد جریان برگشتی شده و ترانزیستور میسوزد.

برای اینکه از این اتفاق جلوگیری شود یک دیود را به صورت بایاس معکوس با سیم پیچ قرار می دهند. این دیود دو کار مهم انجام می دهد. اولا اجازه نمیدهد عبور جریان به صورت برگشتی در مدار اتفاق بیافتد و ثانیا هم مقداری از جریان داخل سیم پیچ را جذب می کند. نام این دیود، دیود هرزگرد می باشد. برای این کار میتوان از دیود یکسوساز یا دیود زنر استفاده کرد.

بنابراین هرجایی از مدار که یک سیم پیچ یا رله قرار دارد باید یک دیود هرزگرد نیز در کنار آن وجود داشته باشد. تنها جایی که در کنار سیم پیچ نیاز به دیود هرزگرد نمیباشد آن موقعی است که از آی سی ULN استفاده می کنیم. این آی سی ها خود دارای دیود هرزگرد داخلی هستند. یعنی اگر شما در یک مدار سیم پیچ دارید ولی در کنار سیم پیچ دیود هرزگرد وجود ندارد مطمئن می شویم که آی سی مدار خود دارای دیود هرزگرد داخلی می باشد و دیگر یک ترانزیستور نیست.

طراحی دیود هرزگرد

یک دیود هرزگرد زمانی مناسب استفاده در مدار است که به دلیل عبور جریان شدید سلف، دارای جریان بایاس مستقیم بالا باشد. همچنین دیود باید طوری باشد که در بایاس مستقیم دارای افت ولتاژ پایین باشد و حداکثر ولتاژ معکوس در آن با منبع تغذیه مدار متناسب باشد.

همچنین می توان از یک مقاومت سری با دیود هرزگرد استفاده کرد. هنگامی که دیود با سیم پیچ به صورت موازی قرار می گیرد دیود باعث می شود کنتاکت های سیم پیچ هنگام قطع شدن با تاخیر باز شوند. علت این اتفاق ادامه پیدا کردن گردش جریان در مسیر دیود و سیم پیچ پس از قطع شدن است. مقاومت سری با دیود کمک می کند اتلاف انرژی سیم پیچ سریعتر اتفاق بیافتد و کنتاکت به سرعت باز شود.

 جمع بندی دیود هرزگرد چیست

در این مقاله سعی کردیم به سوال دیود هرزگرد چیست پاسخ دهیم.  سوئیچ های مکانیکی و نیمه هادی در مدارات الکتریکی که دیود هرزگرد و در کل مدار حفاظتی ندارند هنگام عملکرد به شدت آسیب خواند دید. این نکات کلیدی همانطور که در فیلم دوره نیز مشاهده کردید به کارآموزان دوره های تعمیرات برد آموزشگاه فنی سازان آموزش داده می شوند.

بسیاری از علاقه مندان به حرفه تعمیرات برد در دوره آموزش تعمیرات برد آموزشگاه فنی سازان شرکت کرده و ضمن اخذ مدرک معتبر پایان دوره، به طور مستقل وارد بازار کار پرسود تعمیرات بردهای الکترونیک می شوند.

با شرکت در دوره تعمیرات برد آموزشگاه فنی سازان تمامی مطالب مربوط به این دوره آموزشی را به صورت کامل (مبتدی تا پیشرفته) و عملی در کارگاه مجهز آموزش خواهید دید. برای اگاهی از شرایط دوره و ریز سرفصل ها به لینک دوره آموزش تعمیرات برد مراجعه کنید.

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات