plc

انواع مختلف PLC و کاربرد آن ها

                    plc                  

کنترل کننده ی منطقی برنامه پذیر که به عنوان کامپیوتر صنعتی نیز شناخته می شود در بخش اتوماسیون صنعتی یکی از اجزای اصلی به شمار می رود.

به دلیل داشتن ساختار مقاوم، ویژگی های عملی منحصر به فرد مانند کنترل کننده های PID، کنترل متوالی، داشتن تایمرها و شمارشگرها و قابلیت های کنترلی مطمئن، سهولت در برنامه ریزی، و راحت بودن استفاده ی سخت افزاری، اهمیت این PLCها در صنعت و همچنین سایر حوزه های دارای سیستم کنترلی خیلی بیشتر از یک کامپیوتر ویژه ی دیجیتالی است.

انواع مختلف PLCها که توسط تعداد زیادی از شرکت های تولیدی ساخته می شوند امروزه در بازار موجود هستند که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

 

انواع PLC

معمولاً PLCها به صورت واحد های تکی و یا واحدهای ماژولار به همدیگر متصل شده و ادغام می شوند.

                              plc

 یک PLC ادغام شده یا کامپکت از چند بخش که در داخل یک واحد قرار دارند تشکیل شده است. بنابراین قابلیت های ورودی/خروجی توسط تولید کننده برنامه ریزی شده اند و نه کاربر.

بعضی از PLCهای واحد این امکان را در اختیار می گذارند که به ورودی/خروجی بیشتری وصل شده و تا حدودی ماژولار شوند.

              انواع plc

یک PLC ماژولار از چندین جزء تشکیل شده است که همگی داخل یک باکس قرار دارند و به یک باس مشترک با قابلیت توسعه ی ورودی ها و خروجی ها متصل هستند.

این نوع PLC دارای بخش تغذیه، پردازنده و ورودی و خروجی است که همگی در داخل یک باکس به یکدیگر وصل شده اند و همگی محصول یک شرکت اند یا در شرکت های مختلف تولید شده اند.

این PLCهای ماژولار در سایز های مختلف تولید می شوند و دارای منبع تغذیه، قابلیت های محاسبه ای، میزان ورودی ها و خروجی ها و … متفاوتی هستند.

                     

به علاوه، PLCهای ماژولار بر اساس اندازه ی حافظه ی برنامه ریزی و تعداد ورودی ها و خروجی ها به سه دسته ی کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می شوند.

PLC های کوچک

یک PLC کوچک در واقع یک مینی PLC است که به صورت یک واحد کامپکت و مقاوم طراحی شده است که در کنار تجهیزاتی که قرار است آن ها را کنترل کند نصب می شود.

این نوع از PLC به جای رله های منطقی سیمی، شمارشگرها، تایمرها و غیره به کار برده می شود.

توسعه پذیری ورودی/ خروجی این نوع از PLC تنها محدود به یک یا دو ماژول است و از لیست راهنمای منطقی یا زبان رله ی نردبانی به عنوان زبان برنامه ریزی استفاده می کند.

PLC های سایز متوسط

این نوع PLCها بیشترین استفاده را در صنعت دارند و اجازه می دهند که تعداد زیادی از ماژول ها بر روی صفحه ی پشتی سیستم نصب شوند.

با افزودن کارت های اضافه می توان صدها ورودی و خروجی دیگر به این PLCها اضافه کرد، علاوه براین امکانات ماژول ارتباطی توسط این PLCها ارائه می شود.

PLC های بزرگ

این نوع از PLCها زمانی استفاده می شوند که فرایند های کنترلی پیچیده ای مورد نیاز باشند. ظرفیت های این نوع PLC از نظر میزان حافظه، زبان های برنامه ریزی، تعداد ورودی/خروجی، و واحد های ارتباطی و غیره کاملاً بیشتر از PLC های متوسط است.

بیشتر اوقات در سیستم های نظارت و جمع آوری اطلاعات، شرکت های بزرگ تر، سیستم های کنترلی توزیع شده و غیره از این نوع PLC استفاده می شود.

نحوه ی عملکرد PLC

                             

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید خروجی های سنسور های موقعیت و سنسور های دیگر به واحد ورودی PLC وصل هستند و از طریق خروجی های PLC یک موتور کنترل می شود.

هنگامی که سنسورها فعال می شوند، CPU ورودی ها را می خواند و متقابلاً بر اساس برنامه ها آن ها را پردازش کرده و خروجی مناسب را ایجاد می کند تا موتور به گونه ای کار کند که کمربند نقاله تحت کنترل باشد.

از PLC و سیستم های نظارت و جمع آوری داده ها اغلب در بخش اتوماسیون صنعتی و سیستم های صنایع برقی مانند سیستم های انتقال و توزیع برق استفاده می شود.

عملیات تبدیل متوالی قابل برنامه ریزی نیز یکی دیگر از حوزه های استفاده ی گسترده از PLC است.

 

دوره آموزش plc  در آموزشگاه فنی سازان

 

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات