آموزش نصب و تعمیرات پکیج دیواری

آموزش عملی توسط اساتید مجرب

پشتیبانی کارآموزان حتی پس از اتمام دوره

کارگاه های با تجهیزات مخصوص بازار کار

ثبت نام کنید
 

آموزش نصب و آموزش تعمیرات پکیج های دیواری یکی از دوره های پرطرفدار تاسیسات می باشد که در آن با نصب و راه اندازی پکیج های دیواری پر کاربرد در بازار و نحوه تعمیرات آن به طور کامل آشنا می شوند. لذا از این رو مجتمع آموزشی فنی سازان با استفاده از تجهیزات به روز و اساتید مجرب در این حوزه تلاش دارد تا کارآموزان را از لحاظ عملی و تئوری آماده سازد تا در بازار کار کارآمد باشند.


افرادی که علاقمند هستند در دوره آموزش نصب وتعمیرات پکیج های دیواری شرکت کنند، می توانند در این صفحه سرفصل هایی که در این دوره آموزشی تدریس می شود را مطالعه کنند و با کسب اطلاعات کامل اقدام به ثبت نام در این دوره نمایند. فنی سازان سعی دارد، دوره آموزش نصب وتعمیرات پکیج های دیواری را به صورت کامل و بی نقص برگزار کند تا کار آموز بدون هیچ مشکلی بتواند در بازار کار، با مجوز رسمی فعالیت نماید.

ویژگی های منحصر به فرد فنی سازان:

سرفصل های دوره نصب وتعمیرات پکیج دیواری
 • 1-آموزش ومعرفی انواع برند پکیج دیواری و شوفاژ و مقایسه آنها با یکدیگر
 • 2-آموزش و معرفی برندهای پرکاربرد در بازار و نحوه نصب و راه اندازی آنها
 • 3-آموزش نحوه ایجاد آبگرم در پکیج به صورت مدار باز
 • 4-آموزش ومعرفی اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری و نحونه تست آنها
 • 5-آموزش طریقه محاسبه انتخاب پکیج مناسب برای مکان های مختلف
 • 6-آموزش نحوه رسوب زدایی از دیواره پکیج واتصالات
 • 7-آموزش طریقه نصب پکیج و نحوه اتصال بندی رادیاتورها
 • 8-آموزش طریقه سرویس کاری درانواع پکیج های قدیمی
 • 9-آموزش طریقه تعمیر سیستم جرقه زن و محفظه احتراق و سایر المان های پکیج
 • 10-آموزش طریقه راه اندازی پکیج و نحوه هواگیری آن
 • 11-آموزش طریقه تعمیر نمودن لوله های معیوب ورودی وخروجی
 • 12-آموزش طریقه تعمیر نمودن انواع شستی های مختلف پکیج دیواری و تعویض آنها
 • 13-آموزش طریقه تعمیر نمودن انواع مشعل و ترموستات پکیج
 • 14-آموزش طریقه تعمیر نمودن انواع مختلف کنترل پنل پکیج
 • 15-آموزش تعمیر انواع مختلف مبدل حرارتی پکیج
 • 16-و پاسخ به تمامی سوالاتی که در ذهن شما می باشد.
تعرفه ثبت نام در دوره نصب و تعمیرات پکیج دیواری
 
تعرفه ثبت نام در دوره نصب و تعمیرات پکیج دیواری
شهریه دوره عمومی با 30% تخفیف 1.400.000 تومان
شهریه دوره خصوصی 2.600.000 تومان
تعرفه ثبت نام در دوره تعمیرات برد پکیج
 
تعرفه ثبت نام در دوره تعمیرات برد پکیج
شهریه دوره عمومی با 30% تخفیف 900.000 تومان
شهریه دوره خصوصی 1.500.000 تومان

مراحل ثبت نام در فنی سازان

آموزش تعمیر موبایل1

ارسال درخواست مشاوره (رایگان)

ارسال درخواست مشاوره و یا تماس تلفنی با مجتمع فنی سازان. مشاوران ما راهنمای شما خواهند بود.
آموزشگاه معتبر2

ثبت نام و تعیین زمان برگزاری

دوره های آموزشی متناسب با زمان شما برگزار خواهند شد (حتی در روزهای تعطیل)
مدرک فنی و حرفه ای3

برگزاری کلاس آموزشی

در مجتمع فنی سازان ، کلاس ها کاملا متناسب با بازار کار همراه با تجهیزات کامل برگزار خواهند شد.
آموزش فنی و حرفه ای4

اتمام دوره و پیشنهاد ویژه !

پس از اتمام دوره از ما پیشنهاد ویژه بخواهید! همواره در کنار شما هستیم.

آدرس مجتمع فنی سازان

تهران، میدان انقلاب، بین خیابان جمال‌زاده شمالی و خیابان والعصر، بن‌بست یاراحمدی، کوچه لاله، پلاک 2

تلفن ثابت:

۰۲۱۶۶۹۰۱۳۸۹ 
۰۲۱۶۶۹۰۰۹۴۱
۰۲۱۶۶۴۷۰۴۵۹

تلفن همراه:

۰۹۳۵۹۲۹۳۳۴۰

  سوالات متداول

  دوره نصب و تعمیرات پکیج چه پکیج هایی آموزش داده می شود؟

  در این دوره انواع پکیج های دومبدله و تک مبدله , فن دار و بدون فن به صورت کاملا عملی آموزش داده می شود

  چه برندهایی در دوره نصب و تعمیرات پکیج آموزش داده می شود ؟

  انواع پکیج های بوتان , ایران رادیاتور , اخگر و ... نصب و تعمیر آبگرمکن دیواری هم به صورت کاملا رایگان در این دوره آموزش داده می شود .

  آیا کلاسها به صئرت عملی برگزار می شود ؟

  بله تمام نکات عیب یابی , نصب و تعمیرات پکیج به صورت کاملا عملی آموزش داده می شود و 90 % کلاس عملی می باشد.

  آیا بعد از پایان دوره مدرک صادر می گردد؟

  بله , بعد از پایان دوره نصب و تعمیر پکیج مدرک معتبر از سازمان فنی و حرفه ای برای کارآموژان عزیر صادر می گردد

  اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری؛ همه با هم در خدمت گرمایش

  پکیج دیواری، تقریباً تکامل‌یافته‌ترین وسیله در میان لوازم خانگی است. اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری در بیشتر جنبه‌ها تکامل یافته و با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید انجام کار گرمایش را ممکن می‌سازند. در اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری شاهد حد بالایی از هماهنگی مباحث الکترونیکی و مکانیکی هستیم. جدای از آنچه که پیچیدگی تکنولوژیک نامیده می‌شود، پکیج دیواری یک پاسخ هوشمندانه و بسیار راحت برای نیازهای گرمایشی منازل، که در زمینه گرمایش هوا و چه در زمینه گرمایش آب است.

  آموزش تعمیرات پکیچ

  نمای ظاهری یک پکیج دیواری

  مجموعه اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری ، ترکیبی از یک موتورخانه و یک آبگرمکن هستند که به جای چنان حجم زیادی، در یک محفظه کوچک دیواری جای گرفته‌اند. شاید سال‌ها قبل انجام تمام این کارها توسط یک وسیله واحد آن هم در چنین ابعاد کوچکی بعید به نظر می‌رسید. نحوه کار اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری ، خیلی در اساس پیچیده نیستند اما جزئیات بسیار زیادی دارند. نوعی از هوشمندی در پکیج دیواری برای انجام درست امور وجود دارد که در سایر لوازم خانگی کمتر دیده می‌شود تا حدی که از معذوذ وسایلی است که از یک واحد پردازشگر در اجزای تشکیل دهنده آن استفاده می‌شود. عملکرد پکیج دیواری را به دو چرخه مجزا تقسیم می‌کنیم: گرمایش شوفاژ‌ها و گرمایش آب مصرفی.

  آموزش تعمیرات پکیچ

  اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری در مدار گرمایش منزل

  گرمایش شوفاژ ‌ها

  در مجموعه‌ی اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری ، یک ورودی آب سرد وارد و دو خروجی آب گرم خارج خواهند شد. به علاوه ورودی دیگری به پکیج وجود دارد که بعدتر عملکرد آن توضیح داده خواهد شد. یکی از خروجی‌ها آب گرم به لوله‌کشی مربوط به شوفاژ ها متصل خواهد شد.

   

  آموزش تعمیرات پکیچ

  شیرها و لوله‌ از مهم‌ترین اجزایش تشکیل دهنده پکیج دیواری

   

  عملکرد شوفاژ ها به این شکل است که حجم ثابتی از آب دائماً در آن‌ها در حال گردش است. آب داغ به شکل مداوم از بین پره‌های پنل شوفاژ عبور کرده و گرمای خود را به محیط می‌دهند. این بدان معنی است که آب در حال گردش، به شکل مداوم گرمای خود را از دست می‌دهد و برای ادامه چرخه نیاز است تا آب دوباره داغ شود. آب پس از عبور از پنل‌ها مجدداً به مجموعه اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری بازخواهد گشت. ورودی دیگری که در بالا نام برده شده همین ورودی است. پس در عمل بخش مربوط به شوفاژ ها یک سیستم بسته با حجم ثابتی از آب است که در آن به طور مداوم آب توسط اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری ، داغ و سپس در شوفاژ ‌ها سرد می‌شود. بسته بودن چرخه آب مربوط به شوفاژ ها به این معنی است که شما باید آن را آبگیری کنید. برای این کار در پکیج ‌ها باید شیر کنترل زیر پکیج را که اکثراّ در نزدیکی ورودی‌های آب پکیج قرار دارد باز کنید. در راه‌اندازی اولیه باید این شیر را ابتدا باز کنید و تا سرحد رسیدن مدار به فشار مدنظر این کار را ادامه دهید. فشار آب درون مدار شوفاژ ها توسط سنسورهای پکیج اندازه‎گیری شده و بر روی صفحه آن به نمایش درخواهد آمد. با رسیدن فشار به عدد مدنظر شیر کنترل را باید ببندید. دقت داشته باشید که آبگیری دستی به این روش در بسیاری از پکیج ‌های دیواری مرسوم است اما در برخی مدل‌های جدید این فرآیند به صورت اتوماتیک توسط سایر اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری و با تنظیم فشار آب موجود در مدار انجام می‌شود. برای این کار به یک برنامه‌ریزی و دسته‌ای از سنسورهای خاص در بین اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری نیاز است. اکنون پس از آبگیری، آب مدنظر برای گردش مداوم در مدار مهیا شده است. با تنظیم دمای شوفاژ ها گردش و گرمایش به کمک اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری آغاز خواهد شد. باید دقت داشته باشید که گرمایش در این بخش به صورت مداوم انجام نخواهد شد. یک سنسور با اندازه‌گیری دمای آب موجود در مدار به پکیج کمک می‌کند تا در مورد گرمایش بیشتر یا قطع شعله تصمیم گیری کند. پکیج شعله را تا رسیدن به دمایی روشن نگه داشته و پس از رسیدن به آن خاموش می‌کند. این موجب کاهش دمای آب موجود در مدار خواهد شد. این کاهش تا سرحدی که شوفاژ برای آن برنامه‌ریزی شده ادامه پیدا خواهد کرد و سپس دوباره شعله روشن و حرارت دادن به آب خروجی آغاز می‌شود. تکرار و استمرار این فرآیند موجب می‌شود تا دمای شوفاژ ها به پایداری لازم برسد.

  گرمایش آب مصرفی

  گرمایش آب مصرفی توسط اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری ، به همان شکلی که در آبگرمکن اتفاق می‌افتد انجام خواهد شد اما با یک تفاوت کلیدی؛ در پکیج مانند آبگرمکن‌های مرسوم منبع آبی وجود ندارد و آب در حین جریان یافتن گرم خواهد شد. یعنی در بین اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری منبعی وجود ندارد. آب ورودی از لوله‌ها به پکیج برای این چرخه، وارد چرخه مربوط به شوفاژ ها نشده و مستقیماً به گرمکن می‌رود. آب با عبور از لوله‌های مجاور شعله پکیج ، داغ شده و سپس از طریق لوله‌ها به شیر مدنظر منتقل خواهد شد. در پکیج دیواری شعله آتش دائم روشن نیست. هنگامی که کاربر شیر آب داغ را در نقطه‌ای از مجموعه لوله‌کشی باز می‌کند، فشار آب سرد ورودی بر فشار کلی آب موجود در اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری ، به علت وجود خروجی از پکیج ، غلبه خواهد کرد. حرکت آب به درون لوله‌های پکیج توسط یک سنسور خاص نه‌تنها تشخیص داده شده بلکه اندازه‌گیری نیز خواهد شد. شدت شعله با توجه به میزان دبی آب ورودی به پکیج تعیین می‌شود. برای زمانی که دبی ورودی پایین است، به شعله کمتر نیاز و هنگام بالا بودن دبی ورودی باید شدت شعله بالاتر باشد. میزان دبی ورودی به این بستگی دارد که کاربر تا چه حد شیر آب داغ را باز می‌کند. باید یادآوری کرد که چون در بین اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری منبع آبی وجود ندارد و آب خروجی در لحظه و پس از عبور از مجاورت شعله داغ می‌شود، پس تنظیم شدت شعله با توجه به شدت حرکت آب بسیار مهم است. البته این همه جوانب موضوع نیست. از طرفی دیگر این نحوه کار اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری باعث می‌شود تا ما در لحظه به شعله شدیدی نیاز داشته باشیم چون اگر شدت شعله بالا نباشد، عملاً آب پیش از داغ شدن به مقدار کافی از مسیر لوله‌های درون پکیج خارج خواهد شد.

  آموزش تعمیرات پکیچ

  شماتیک کلی از اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری

   

  قطعات اصلی اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری کدام‌ها هستند؟

  آموزش تعمیرات پکیچ

  پی.سی.بی و بردهای الکترونیکی از اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری

   

  • واحد پردازشگر یا (ECU)

  باید در نظر داشت با اینکه یک پکیج دیواری به شکل مداوم در حال مدیریت دو مدار مجزا از آب است اما بسیار از مجموعه اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری بین هر دو مدار مشترک است و تنها با یک برنامه‌ریزی هوشمندانه برقراری هر دو مدار امکان‌پذیر است. مغز یک پکیج ، واحد پردازش آن یا همان (ECU) است. این وسیله وظیفه دارد تا با یک برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده، ضمن پردازش داده‌های ورودی از حسگرها(سنسورها)، تصمیم مناسب برای هر بخش از اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری را اتخاذ کند. واحد پردازش پکیج ‌های دیواری به پیچیدگی یک کامپیوتر خانگی یا لپ‌تاپ نیست ولی در عین حال چندان ساده و سطحی هم نیست. برنامه‌نویسی برای این پردازشگرها پیچیدگی‌های خاصی دارد که علاوه بر دانش در زمینه‌های برق و رایانه، دانشی مکانیکی نیاز دارد. به‌نوعی این در حیطه علم جدید مکاترونیک قرار دارد. مثلاً تشخیص سنسور ورودی آب مبنی بر ورود دبی مشخصی از آب به معنی صدور دستور روشن شدن شعله شوفاژ به میزان خاصی از سوی پردازشگر است. یا مثلاً اعلام کاهش دمای آب در حال گردش درون مدار شوفاژ توسط سنسور دمای مربوطه، باعث خواهد شد تا پردازشگر دستور روشن شدن شعله برای رسیدن به دمای مدنظر را اعلام کند. با این مشخصات، تمام آنچه که سایر قطعات انجام می‌دهند بستگی به تصمیم واحد پردازشگر داشته و مدارهای الکتریکی نقش بسیار برجسته‌ای در عملکرد یک پکیج دارند.

  • مشعل پکیج

  نباید فراموش کنید که حتی با وجود تمام پیچیدگی‌های موجود در بین اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری ، در نهایت وظیفه یک پکیج ایجاد حرارت بوده و وسیله‌ای گرمایشی است. مشعل پکیج نقطه اصلی ایجاد گرمایش است چون شعله لازم برای گرم کردن آب توسط آن فراهم می‌شود. در پکیج ‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف گاز، مشعل دائماً روشن نیست. روشن شدن مشعل با صدور فرمان از سوی واحد پردازشگر خواهد بود. پس از این، مشعل با رهاسازی گاز شهری و ایجاد یک جرقه الکتریکی به صورت ناگهانی روشن شده و به میزان مورد نیاز خواهد رسید. پس از اعلام فرمان خاموش توسط ECU مشعل جریان گاز ورودی را قطع و شعله را خاموش خواهد کرد. روشن و خاموش شدن مشعل در مدت زمان کافی برای هماهنگی بین اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری بسیار کلیدی است چون در هنگام باز شدن ناگهانی شیر آب گرم و وجود تقاضا برای حجم بالای آب، مشعل باید بتواند به سرعت آب در حال حرکت درون لوله‌ها را به دمای مدنظر برساند.

  • لوله‌های رابط درون پکیج

  درون پکیج مجموعه‌ای از لوله‌ها وظیفه گردش آب موجود، بین اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری را به عهده دارند. این لوله‌ها باید رسانایی گرمایی بالایی داشته باشند تا بتوانند حرارت شعله را با راندمان مناسبی به آب گردشی منتقل کنند. دسته‌ای از لوله‌ها که در جریان مدار مربوط به گرمایش شوفاژها قرار می‌گیرند، دسته‌ای دیگر هم در مدار دیگر. البته باید دقت داشت که در بعضی از پکیج ‌ها بخش‌هایی از خطوط لوله‌کشی مانند سایر اجزای تشکیل دهنده پکیج ، بین دو مدار مشترک هستند و به وسیله شیرهای متغیر در لحظه، در مورد باز یا بستن بودن آن‌ها به روی هر کدام از مدارها تصمیم‌گیری خواهد شد. بازم باید یادآوری کرد که این تصمیم به عهده واحد پردازش است که در چه موقعیتی کدام بخش از اجزای تشکیل دهنده پکیج را به روی گردش آب باز کند.

  • حسگرها

  حسگرها یا همان سنسورها وظیفه جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز واحد پردازش را برعهده دارند. این وسایل پیچیده و سحرآمیز الکترونیکی مانند چشم و گوش اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری هستند. چند نوع سنسور در نقشه اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری مشترک هستند. مورد اول سنسور تشخیص ورود و دبی آب است. این سنسور بر سر راه آب سرد ورودی قرار گرفته و جریان یافتن آب را تشخیص می‌دهد. به علاوه همین سنسور یا سنسور مشابهی دبی آب ورودی را تخمین خواهد زد. اطلاعات این سنسور برای تصمیم‌گیری در مورد میزان شعله مشعل بسیار کلیدی است. حسگر دیگری که بسیار مهم است سنجش دمای آب چرخشی در مدار شوفاژ هاست. این سنسور با اعلام دمای آب به پردازشگر لزوم روشن شدن یا نشدن مشعل را نشان خواهد داد. سنسورهای دیگری هم در عملکرد پکیج اهمیت دارند مثل سنسور تشخیص نشت گاز یا همان ترموکوپل که در صورت نقص فنی مشعل و پخش گاز بدون ایجاد آتش جریان گاز ورودی را قطع خواهد.

  • تنفس پکیج

  تنفس در تمام وسایلی که در آن‌ها گرمایش به وسیله شعله انجام شود الزامی است؛ تفاوتی ندارد که برای یک بخاری باشد یا یک پکیج. در بین اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری دو عضو، وظیفه تنفس پکیج را به عهده دارند. یکی از آن‌ها با مکش هوای بیرون به درون پکیج ، اکسیژن لازم برای ایجاد یک شعله استاندارد را فراهم می‌کند. از طرفی دیگر معمولاً یک فن گازهای حاصل از شعله مشعل را از طریق یک دودکش به بیرون از پکیج منتقل خواهد کرد. دودکش پکیج باید به طرق مختلف به بیرون از فضای خانه منتقل شود تا مشکلی چه برای عملکرد اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری و چه برای کاربران آن ایجاد نشود.

  • منبع تغذیه

  برای فعال بودن و عملکرد مناسب اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری علاوه بر گاز به برق نیز نیاز است. مدارهای الکترونیکی داخل پکیج برای عمل کردن قطعاً به برق نیاز دارند. همچنین مشعل هم برای استارت خوردن به برق نیاز دارد. این برق مصرفی از طریق اتصال به برق شهری و تبدیل در منبع تغذیه‌ی پکیج فراهم خواهد شد. به همین علت پکیج بدون برق نمی‌تواند کار کند و بدون برق آب گرم در دسترس نخواهد بود. هرچند که در برخی مدل‌ها راه‌حل‌هایی اندیشیده شده است. در برخی مدل‌ها در بین اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری یک توربین به چشم می‌خورد. این توربین بر سر جریان آب ورودی قرار گرفته و با تبدیل انرژی جنبشی آب به الکتریسیته برق مورد نیاز را تولید خواهد کرد. در برخی دیگر نیز باطری‌هایی برای چنین مواقعی تعبیه شده است. این راه‌حل‌ها کمک می‌کنند که حتی در صورت قطع برق استفاده از پکیج متوقف نشود.

  آموزش تعمیرات پکیچ

  نحوه قرار گیری بدنه و اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری نسبت به هم

  • مبدل حرارت

  مبدل حرارتی در پکیج قطعه فلزی بزرگی است که بین شعله مشعل و لوله‌های آب عبوری قرار می‌گیرد. مبدل حرارتی در مدل‌های مختلف شکل متفاوتی دارند و بسته به نیاز و شکل مشعل طراحی خواهند شد. هدف استفاده از آن در ساختار جلوگیری از تماس مستقیم لوله‌ها با شعله و استهلاک ناشی از آن است.

  پمپ آب به رنگ قرمز در کنار سایر اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری

  • پمپ آب

  برای گردش آب در مجموعه‌ای از اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری که مربوط به گرمایش شوفاژ ها هستند نیاز است تا به وسیله یک پمپ، آب به صورت مداوم پمپاژ شود. همانطور که گفته شد، مدار مربوط به گرمایش شوفاژ ها از جریان آب اصلی جدا شده و در عمل یک مدار بسته از اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری است پس به همین دلیل برای گردش آب به یک پمپ نیاز است. در مدل‌های مختلف، از پمپ‌های برقی مختلفی با توان‌های متفاوتی استفاده خواهد شد. این پمپ همزمان با صدور دستور از سوی واحد پردازش روشن شده و آب را با هماهنگی اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری در مدار به گردش در خواهد آورد.

  تله میعانات از سایر اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری کمتر شناخته شده است

  • تله میعانات

  تله میعانات یکی از قطعات کمتر شناخته شده بین اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری است. در زبان انگلیسی به آن (Condensate Trap) گفته می‌شود. وظیفه این قطعه و کاربرد آن بسیار پیچیده است. در تمام سیستم‌هایی که عمل گرمایش شدید مایع، یا همان به اصطلاح جوش آوردن آن انجام می‌شود، استفاده این وسیله اجباری است. تله میعانات وظیفه دارد تا خروج بخار، لوله‌ها و اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری را کنترل کند. این وسیله با تبدیل بخار آب به آب مایع از نشت بخار شدید در لوله‌ها و فضای داخلی پکیج جلوگیری می‌کند. پخش و انتشار بخار در فضای داخلی یک پکیج می‌تواند باعث آسیب به وسایل الکترونیکی درون آن یا حتی لوله‌ها شود. این وسیله می‌تواند ساختارهای متفاوتی داشته باشد و استفاده از آن به نظر تولیدکننده پکیج دیواری دارد.

   

  آموزش تعمیرات پکیچ

  قرارگیری پنل و سایر اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری در کنار هم

  • پنل پکیج

  در بسیار از مدل‌های قدیمی، پکیج پنل برقی نداشته و تنظیمات مربوط به پکیج به شکل مکانیکی توسط مجموعه‌ای از اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری که مکانیکی هستند انجام خواهد شد. اما در مدل‌های جدید امور مربوط به تنظیم اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری توسط پنل‌های الکتریکی انجام خواهد شد. در یک پنل الکترونیکی شما با تعدادی کلید و یک صفحه نمایشگر روبرو خواهید شد. در اکثر پکیج ‌ها اصول تنظیمات پکیج از قواعد مشترکی پیروی می‌کند. همه پکیج ‌ها دارای دو حالت زمستانی و تابستانی هستند. در حالت زمستانی گرمایش شوفاژ ها انجام می‌شود اما همانطور که پیداست در حالت تابستانی مدار مربوط به گرمایش آب قطع شده و از دسترس خارج خواهد شد. بنابراین هر زمان که به گرمای شوفاژ ها نیاز دارید باید اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری در حالت زمستانی قرار گیرند. در حالت تابستانی که تنها آب مصرفی گرم خواهد شد کافیست تا فقط دمای مدنظر خود برای آب داغ را وارد کنید. تعیین این دما برای پکیج تعیین خواهد کرد که تا جه میزان به حرارت آب داغ نیاز دارید. در حالت زمستانی اما علاوه بر این نیاز دارید تا دمای شوفاژ ها را نیز تنظیم کنید. این دو دما کاملاً از هم مجزا هستند و هیچ ربطی به هم ندارند. کمیت دیگری که از طریق پنل جلویی پکیج قابل فهم است فشار آب موجود در لوله‌های شوفاژ است. این فشار آب به شما کمک می‌کند تا در هنگام هواگیری یا عادی کار کردن پکیج از فشار درون لوله‌ها مطلع شوید. هم کمبود فشار آب و هم ازدیاد آن درون مدار شوفاژ مشکل‌ساز خواهد بود.

  نکاتی در مورد عملکرد پکیج

  به باور عامه، در صورت نصب پکیج با قطع برق امکان استفاده از آب، به کلی در سیستم وجود ندارد که باور غلطی است. درست است که اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری عمل نمی‌کنند اما شما از آب می‌توانید استفاده کنید ولی چون برق مهیا نیست، گرمایش انجام نخواهد شد. بدیهی است که آب در دسترس خواهد بود اما گرم نیست. نکته‌ای دیگری که وجود دارد اختلال در راندمان و عملکرد شوفاژ هاست. ممکن است بعد از مدتی متوجه کاهش حرارت شوفاژ ها شوید. در اکثر مواقع علت این اتفاق عدم هواگیری شوفاژ است. اما هواگیری چیست و چگونه انجام خواهد شد. طبق توضیحات قبلی مدار آب شوفاژ یک مدار بسته از اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری است که مقدار معینی از آب درون آن‌ها گردش خواهد کرد. گاهاً ممکن است به علل مختلفی مقداری هوا به درون مدار بسته راه پیدا کرده و با آب به گردش درآید. وجود هوا در ترکیب با آب نه‌تنها باعث کاهش ظرفیت گرمایی خواهد شد، بلکه مجموعه سیستم را مشکلات دیگری نیز روبرو خواهد کرد. این مشکلات در نهایت مدار را با مشکل روبرو کرده و کاربر را مجبور به هواگیری خواهند کرد. در عملِ هواگیری، با گشودن پیچ مخصوص هواگیری کنار شوفاژ ها، اجازه خروج آب به شکل جزئی را فراهم خواهید کرد. پس از گشودن پیچ هواگیری در کنار پنل شوفاژ ، حالا پیچ آب‌گیری که زیر شوفاژ قرار دارد را خواهید گشود.

   

  شیر هواگیری (پیچ هواگیری) بغل پنل شوفاژ

  با این کار شما امکان ورود آب جدید به سیستم را ایجاد خواهید کرد. ورود آب جدید که با افزایش فشار در مدار همراه است موجب خواهد شد تا هوای به دام افتاده در مدار، به همراه آب خروجی از شیر هواگیری بغل پنل شوفاژ خارج شود. این عمل را تا سرحدی که مدار به فشار مناسب برسد ادامه خواهید داد. با بستن دوباره شیر هواگیری و شیر آبگیری دوباره مدار به حالت قبلی خود باز خواهد گشت. یکی از نکاتی که باید از آن ابهام‌زدایی کرد عملکرد شوفاژ در حین قطع آب است. اگر تنها آب منزل قطع شود، همچنان گرمایش شوفاژ ها توسط پکیج ادامه خواهد یافت چون همانطور که گفته شد آب گردشی درون شوفاژ ها ربطی به آب ورودی به پکیج نداشته و نیازی به آن ندارد.

  آموزش تعمیرات پکیچ

  شوفاژها به کمک مجموعه اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری گرمایش منازل را ساده کرده‌اند

  چند نقص در عملکرد پکیج ‌ها

  استفاده از پکیج در کنار مزایای بسیار زیادی که دارد معایب جزئی نیز دارد. این معایب بخاطر نحوه طراحی اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری ایجاد خواهد شد. مشکل اول این است که در صورت کمبود فشار آب در لوله‌کشی‌های منزل، عمل گرمایش آب با مشکل مواجه خواهد شد. این بدان معنی است که با کاهش فشار آب، در صورتی که شیر آب گرم را باز کنید، آب خارج خواهد شد اما گرم نیست چون اصلاً پکیج روشن نشده است. این نکته به میزان حساسیت سنسور عبور آب پکیج دارد. اگر این سنسور حساسیت بالایی داشته باشد عبور آب با دبی کم را نیز تشخیص خواهد داد ولی در غیر این صورت این مشکل دامنگیر کاربر خواهد شد چون پکیج در شناسایی جریان یافتن آب دچار مشکل خواهد شد. این مشکل ممکن است به شکل مطلق رخ ندهد، بلکه با کم و زیاد شدن فشار آب، ضمن روشن شدن، پکیج عملکرد مناسبی در زمینه گرمایش نداشته باشد. مشکل دیگری که در قیاس با آبگرمکن‌ها وجود دارد این است که با قطع برق شما آب گرم در دسترس نخواهید داشت. بدیهی است که با آب گرمکن این مشکل وجود ندارد و حتی با قطع آب برق همچنان دسترسی به آب گرم وجود خواهد داشت.

  آموزش تعمیرات پکیچ

  تمامی اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری در یک قاب

   

  سپتامبر 14, 2021
  بهترین مدل ماشین ظرفشویی پاکشوما

  راهنمای جامع انتخاب بهترین مدل ماشین ظرفشویی پاکشوما

  بهترین مدل ماشین ظرفشویی پاکشوما در این مقاله قصد داریم یک راهنمای جامع برای انتخاب بهترین مدل ماشین ظرفشویی پاکشوما ارائه دهیم. در چند دهه اخیر […]
  آگوست 22, 2021
  مراحل آزمون فنی حرفه ای

  مراحل آزمون فنی حرفه ای [از دریافت کارت تا صدور گواهینامه]

  در این مقاله آموزشی از آموزشگاه فنی سازان قصد داریم به چند موضوع مهم بپردازیم. اول: روش دریافت کارت ورود به جلسه آزمون فنی حرفه ای. دوم: روش مشاهده نتایج آزمون فنی […]
  جولای 28, 2021
  آموزش تعمیرات پکیج

  بهترین راه آموزش تعمیرات پکیج

  بهترین راه آموزش تعمیرات پکیج یکی از بهترین سیستم‌ های گرمایشی، پکیج می باشد. این دستگاه به دلیل راندمان بالا در ایجاد گرمایش در اکثر خانه‌ […]
  guest
  4 دیدگاه
  بازخورد درون متنی
  مشاهده همه نظرات
  هاتف
  هاتف
  1 ماه پیش

  سلام ببخشید سر کلاس موقع درس دادن آبگرمکن هم باز میکنین جلومون میبینیم یا اینکه روی تخته درس میدیدن؟

  فرزاد
  فرزاد
  10 روز پیش

  ببخشین، من اصلا کار نکردم تو تعمیرات، کار فنی زیاد انجام ندادم، یه حدود سه ماه تابستون فقط پیش پسر خالم برق کشی ساختمون بودم، شما از اولش یاد میدین یا باید قبلش خودمون هم بلد باشیم؟