مراحل آزمون فنی و حرفه‌ای

مراحل آزمون فنی و حرفه ای

جهت اخذ گواهینامه آزمون فنی و حرفه ای دو مرحله دارد: مرحله اول آزمون کتبی یا آنلاین و مرحله دوم آزمون عملی  است که کارآموزان لازم است مراحل و زمانبندی آزمون ها را بدانند و در هر مرحله با توجه به زمانبندی  اعلام شده  اقدامات لازمرا انجام دهند. در این مقاله آموزشی از آموزشگاه فنی سازان قصد داریم به چند موضوع مهم در مورد مراحل آزمون فنی حرفه ای بپردازیم.

اول: روش دریافت کارت ورود به جلسه آزمون فنی و حرفه ای.

دوم: روش مشاهده نتایج آزمون فنی و حرفه ای (آزمون کتبی و آزمون عملی)

سوم: روش پرداخت هزینه صدور گواهینامه فنی و حرفه ای

چهارم: روش استعلام و صدور گواهینامه فنی و حرفه ای. با ما همراه باشید.

 

لطفا قبل از اقدام برای انجام هر یک از مراحل مربوط به آزمون حتما مطالب آن قسمت را با دقت بخوانید.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون فنی و حرفه ای

از شرایط عمومی شرکت در آزمون که توسط سازمان فنی و حرفه ای تعریف شده می توان به اعتقاد به دین رسمی کشور ایران یا ادیانی که در قانون اساسی مورد پذیرش قرار گرفته اند، حسن شهرت، عدم اعتیاد ، مجوز اقامت برای اتباع کشور های دیگر نام برد . شرایط اختصاصی برای شرکت در آزمون به شرح ذیل است :

 • داشتن حداقل سن 15 سال . داوطلبان 12 الی 15 سال باید اجازه کتبی از قیم قانونی خود ارائه نمایند .
 • داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان
 • داشتن مدرک تحصیلی متناسب با آزمون ثبت نامی
 • توانایی جسمانی متناسب با دوره های آموزشی

پس از به پایان رساندن دوره ، در صورت تمایل کار آموز به شرکت در آزمون و اخذ گواهی مهارت ، باید هزینه آزمون طبق مبلغ اعلامی از طرف سازمان فنی و حرفه ای توسط کار آموز به حساب آموزشگاه واریز و فیش واریزی برای آموزشگاه ارسال شود .

نحوه ی دریافت کارت ورود به جلسه آزمون فنی و حرفه ای

پس از ثبت نام کارآموزان در آزمون فنی و حرفه ای توسط آموزشگاه،کارآموزان برای دریافت کارت آزمون خود باید وارد سامانه دریافت کارت ورود به جلسه ازمون فنی و حرفه ای شوند و پس از وارد  نمودن اطلاعات و مشخصات فردی خواسته شده در سامانه گزینه نمایش کارت را انتخاب کنند .کارت آزمون خود را پرینت بگیرند و همراه اصل کارت ملی و شناسنامه در روز آزمون به همراه داشته باشند و فرایند آزمون را انجام دهند . نکته مهم که در این مرحله باید به آن توجه داشته باشید تطیبق  اطلاعات خود با مندرجات داخل کارت آزمون است .

 

برای ورود به سامانه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون فنی حرفه ای اینجا کلیک کنید.

سوالات آزمون کتبی به صورت  چهار گزینه ای است که نمره منفی ندارد و در صورتی که نصف سوالات را پاسخ صحیح دهید در آزمون قبول خواهید شد .

نحوه ی دریافت کارت ورود به جلسه آزمون فنی و حرفه ای

روش مشاهده نتایج آزمون فنی‌وحرفه‌ای (آزمون کتبی یا آنلاین)

کارآموزان عزیز، جهت مطلع شدن از نتایج آزمون کتبی یا آنلاین فنی‌وحرفه‌ای (قبولی یا عدم قبولی خود)، باید وارد سامانه مشاهده نتایج آزمون فنی‌وحرفه‌ای بشوید. سپس در صفحه سامانه، مشخصات فردی خود را وارد کنید و بعد از وارد کردن مشخصات فردی خود، گزینه نمایش نتیجه را بزنید. بعد از مشاهده نتایج آزمون فنی‌وحرفه‌ای به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱. توجه داشته باشید که حداقل نمره قبولی برای آزمون کتبی یا آنلاین فنی‌وحرفه‌ای 50 است.

۲. در صورت کسب نمره قبولی (۵۰ و بیشتر از آن) باید منتظر اعلام تاریخ آزمون عملی فنی‌وحرفه‌ای بمانید که از طرف این سازمان اعلام و در مرحله بعد به شما خواهیم گفت که چطور نتایج آزمون عملی را مشاهده کنید.

۳. در صورت کسب نکردن نمره حدنصاب و عدم قبولی در آزمون کتبی یا آنلاین، باید هزینه ثبت‌نام مجدد برای آزمون کتبی یا آنلاین را به آموزشگاه پرداخت کنید و منتظر اعلام تاریخ جدید آزمون از طرف آموزشگاه بمانید.

برای ورود به سامانه مشاهده نتایج آزمون کتبی یا آنلاین فنی‌وحرفه‌ای کلیک کنید.

روش مشاهده نتایج آزمون فنی‌وحرفه‌ای (آزمون عملی)

کارآموزان عزیز جهت مشاهده نتایج آزمون عملی فنی‌وحرفه‌ای (قبولی و یا عدم قبولی) باید وارد سامانه مشاهده نتایج آزمون عملی فنی‌وحرفه‌ای بشوید. سپس در صفحه سامانه مشخصات فردی خود را وارد کنید و بعداز وارد کردن مشخصات فردی گزینه نمایش نتیجه را بزنید.

نکته مهم: در صورت عدم قبولی باید مجددا هزینه آزمون عملی را به آموزشگاه پرداخت و منتظر اعلام تاریخ جدید آزمون عملی بمانید.

برای ورود به سامانه مشاهده نتایج آزمون عملی فنی‌وحرفه‌ای کلیک کنید.

روش پرداخت هزینه صدور گواهینامه فنی‌وحرفه‌ای

کارآموزان عزیز، جهت دریافت گواهینامه، ابتدا باید هزینه صدور آن را پرداخت و سپس اقدام به استعلام و پرینت گواهینامه خود کنید. جهت پرداخت هزینه صدور گواهینامه ابتدا باید وارد سامانه پرداخت هزینه صدور گواهینامه فنی‌وحرفه‌ای بشوید. سپس در صفحه سامانه، مشخصات خواسته شده را وارد کنید و دکمه نمایش را بزنید. درحین پر کردن مشخصات به موارد زیر توجه داشته باشید.

 • توجه داشته باشید که نیازی به پر کردن قسمت کد شناسایی / کدفیدا / کدفراگیر نیست.
 • نوع آزمون را هماهنگ (دوره آموزشی) انتخاب کنید.

تذکر خیلی مهم: در این مرحله بعد از زدن گزینه جستجو، در قسمت پرداخت نشده‌ها حتما شماره شناسایی را یادداشت کنید زیرا در مرحله بعد به آن نیاز خواهید داشت.

 • تیک مربع را زده و پرداخت هزینه را انجام دهید.

برای ورود به سامانه پرداخت هزینه صدور گواهینامه فنی‌وحرفه‌ای کلیک کنید.

روش استعلام و صدور گواهینامه فنی‌وحرفه‌ای

کارآموزان عزیز، جهت دریافت گواهینامه خود باید وارد سامانه استعلام و صدور گواهینامه فنی‌وحرفه‌ای بشوید. سپس در صفحه سامانه مشخصات فردی خود را وارد کنید و بعد از وارد کردن مشخصات فردی، تیک دریافت فایل pdf را زده و گزینه جستجو را انتخاب کنید و گواهینامه خود را پرینت رنگی بگیرید.

برای ورود به سامانه استعلام و صدور گواهینامه فنی‌وحرفه‌ای کلیک کنید.

تاریخ بر گزاری آزمون عملی فنی و حرفه ای چه زمانی است؟ 

تاریخ برگزاری آزمون عملی فنی و حرفه ای در رشته های مختلف با یکدیگر متفاوت است اما به طور معمول یک تا سه ماه بعد از آزمون کتبی، آزمون عملی برگزار می شود . برای آگاه شدن از تاریخ دقیق آزمون عملی باید به سایت سازمان فنی و حرفه ای مراجعه کنید تا جدول آزمون عملی برای شما نمایش داده شود  و در قسمت سنجش و ارزیابی تاریخ آزمون عملی را در رشته مورد نظر مشاهده کنید.

زمان اعلام نتایج آزمون عملی فنی و حرفه ای

تاریخ اعلام نتایج آزمون عملی طبق روال مرسوم حدود یک هفته بعد از آزمون عملی است.( در مورد نحوه ی اعلام نتایج می توان گفت مراکز فنی و حرفه ای خود نتایج را به اطلاع مهارت آموزان می رسانند). نتایج آزمون در پروتال سازمان فنی و حرفه ای و در قسمت مربوط به مشاهده نتایج آزمون عملی برای کارآموزان قابل مشاهده است.

نمره موفقیت در آزمون عملی فنی و حرفه ای چند است؟

قبولی  در آزمون فنی و حرفه ای  بر اساس  میانگین  نمره های کسب شده از آزمون کتبی و عملی است . هر کدام از مراحل به طور جداگانه نیز یک معیار برای پذیرش دارند. برای قبولی در آزمون عملی فنی باید حداقل نمره 70 از 100 را به دست آورید، در غیر این صورت در آزمون عملی مردود خواهید شد. آزمون عملی دارای ضریب 3 است.  بنابراین  اهمیت این آزمون از آزمون کتبی  بیشتر است.

در صورت عدم موفقیت در آزمون عملی چه باید کرد ؟

اگر مهارت آموزان نتوانند نمره حد نصاب قبولی آزمون عملی را که همان 70 است در مرحله اول کسب کنند و مردود اعلام شوند، می توانند بر اساس برنامه زمانبندی آزمون عملی فنی و حرفه ای که در هر استان اعلام می گردد. با پرداخت هزینه آزمون مجدد، این امکان برا ی آنها فراهم است تا یک بار دیگر در آزمون عملی شرکت کنند. اگر برای بار دوم همچنان نتیجه مردودی  را کسب کنند، لازم است داوطلب یک دوره مهارت آموزی مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای را شرکت کرده و دوره را با موفقیت به پایان رساند.

مرحله دریافت گواهینامه

پس از موفقیت در مرحله آزمون کتبی و عملی، نوبت به دریافت گواهینامه می رسد.برای اخذ گواهینامه ابتدا به سامانه سازمان فنی و حرفه ای مراجعه کرده و هزینه صدور گواهینامه را پرداخت نمایید البته قبل از پرداخت باید شماره شناسایی که بعد از وارد کردن مشخصات فردی نمایش داده میشود را یادداشت کنید ، چرا که در مرحله بعدی و همچنین در آینده برای استعلام گواهینامه خود از سایت سازمان فنی و حرفه ای به آن نیاز پیدا می کنید.. سپس روی گزینه استعلام گواهینامه کلیک نمایید. بعد از وارد کردن اطلاعات شخصی ، تیک دریافت فایل پی دی اف با چاپ متوسط را زده و گواهینامه خود را پرینت رنگی بگیرید.

آشنایی با انواع مدرک فنی و حرفه ای

نحوه دریافت انواع  مدارک فنی و حرفه ای متفاوت است در برخی از موارد متقاضیان باید حداقل نمره تعیین شده در آزمون فنی را کسب نمایند . مدرک های فنی و حرفه ای به سه نوع تقسیم بندی می شود :

 • مدارک گذر مهارتی
 • مدارک مورد تایید
 • مدارک رسمی

مدارک گذر مهارتی سازمان فنی و حرفه ای

این نوع مدرک از اعتبار مدارک فنی و حرفه ای رسمی برخوردار نیستند و برای دوره های چند ساعته که توسط آموزشگاه های آزاد برگزار می شود اعطا می شود . کاربرد آن برای اعلام حضور افراد در سمینار و یا همایش ها می باشد.  برای اعطای این مدارک هیچ مبلغی از داوطلبان دریافت نمی شود.

مدارک مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای

این دسته از مدارک از طرف مراکز آموزش آزاد صادر می شود و بنابر تفاهم نامه بین این  آموزشگاه ها با سازمان فنی و حرفه ای مدارک صادره شده مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای می باشد. این مدارک قابل ترجمه نیستند و فاقد اعتبار بین المللی  هستند .

مدرک رسمی فنی و حرفه ای

مدارک رسمی فنی و حرفه ای به دلیل اینکه دارای کد بین المللی در سازمان جهانی کار هستند در 186 کشور دنیا معتبر هستند. لذا کسانی که قصد مهاجرت دارند ، اخذ مدرک فنی و حرفه ای کمک بزرگی به اشتغال آنها  پس از مهاجرت می کند .

ارزش مدرک فنی و حرفه ای کشور 

مزایای مدارک فنی و حرفه ای  به شرح ذیل است :

 • با مدرک  رسمی فنی و حرفه ای می توان در سایر کشورها مشغول به کار شد
 • امکان ترجمه و اعتبار بین المللی آنها
 • می توان در شرکتهای دولتی و خصوصی  به عنوان نیروی کار پذیرش شد
 • می توان وام خود اشتغالی دریافت نمود
 • می توان  از آموزش و پرورش دیپلم اخذ نمود
 • می توان در مشاغل مرتبط  پروانه کسب  دریافت کرد
 • در آموزشگاه ها تدریس نمود
 • با گواهینامه اخذ شده  می توان کارت مربیگری دریافت کرد

ارزش مدرک فنی و حرفه ای کشور

روش تمدید گواهینامه فنی و حرفه ای

مدارک مورد نیاز برای تمدید گواهینامه  فنی و حرفه ای شامل: ، مدرک قبلی، عکس ، شناسنامه ، کارت ملی ، کارت پایان خدمت  است که با در دست داشتن این مدارک می بایست به یک مرکز فنی و حرفه ای مراجعه کنید. پس از ارائه مدارک به مرکز ، زمان آزمون عملی مشخص شده  وباید در تاریخ مشخص شده شرکت و نمره لازم را کسب کنید.

چرا برای اخذ مدرک رسمی باید از طریق آموزشگاه فنی سازان اقدام کنیم؟

برای اخذ مدرک رسمی سازمان فنی‌وحرفه‌ای باید ابتدا در دوره‌های آموزشگاه فنی سازان در رشته مورد نظر خود شرکت کنید. این مدرک، تایید کننده ساعت‌های رسمی آموزشی شما می‌باشد که در بعد از شرکت در آزمون رسمی فنی‌وحرفه‌ای در مدرک شما درج می‌شود. پس از اخذ این مدرک از آموزشگاه فنی سازان، کارشناسان موسسه هماهنگی‌های لازم برای شرکت در آزمون اصلی سازمان را برای شما انجام داده و شما را طبق فلو چارتی که در بالا معرفی شده به سازمان معرفی می کنند.

شما می‌توانید انواع رشته‌های پرتقاضا و پرسود فنی‌وحرفه‌ای را در آموزشگاه فنی سازان ثبت‌نام کنید و دوره عملی و کاربردی مربوطه را تحت نظر اساتید مجرب موسسه گذرانده و مدرک معتبر آموزشگاه را دریافت کنید. با مدرک آموزشگاه قادر هستید جواز کسب بگیرید و شغول به کار شوید.

سخن پایانی

دراین مطلب تمام سعی خود را کردیم تا شما کارآموزان عزیز اطلاعات کاملی  نسبت به مراحل آزمون فنی و حرفه ای  به دست آورید .در مقاله، نحوه اطلاع از تاریخ آزمون ، مراحل دریافت کارت ورود به جلسه ، نحوه ی  مشاهده نتایج و صدور و استعلام گواهینامه ، انواع مدرک فنی و حرفه ای را مورد بحث و بررسی قرار دادیم . امیدواریم مطالب موجود دراین مقاله بتواند نیازهای شما را مرتفع کند.

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات