آموزش تعمیر یخچال و فریزر

آموزش عملی توسط اساتید مجرب

پشتیبانی کارآموزان حتی پس از اتمام دوره

کارگاه های با تجهیزات مخصوص بازار کار

 
آموزش تعمیر انواع یخچال ( ساید , معمولی , فریز و آبسرد کن ) شامل دو بخش تعمیر مکانیکی و عیب یابی و تعمیر برد الکترونیک می باشد . لذا از این رو مجتمع آموزشی فنی سازان تلاش نموده تا با استفاده از تجهیزات بروز و اساتید مجرب زمینه را فراهم سازد تا کارآموزان عزیز پس از گذراندن دوره از لحاظ تئوری و عملی کارآمد باشند.
افرادی که علاقمند هستند در دوره آموزش تعمیر یخچال و فریزر شرکت کنند، می توانند در این صفحه سرفصل هایی که در این دوره آموزشی تدریس می شود را مطالعه کنند و با کسب اطلاعات کامل اقدام به ثبت نام در این دوره نمایند. فنی سازان سعی دارد تا دوره آموزشی تعمیر یخچال و فریزر را به صورت کامل و بی نقص برگزار کند تا کار آموز بدون هیچ مشکلی بتواند در بازار کار با مجوز رسمی فعالیت نماید. آموزش تعمیرات لوازم خانگی شامل دو بخش اساسی تعمیرات مکانیکی و تعمیرات برد است که به دلیل استفاده تمامی اقشار جامعه از این نوع وسایل، بازار خوبی در بخش تعمیرات دارد. از این رو مجتمع آموزشی فنی سازان با استفاده از اساتید مجرب و کارگاه مجهز و استفاده از لوازم خانگی به روز سعی دارد که کارآموزان را از لحاظ عملی وتئوری آماده سازد تا در بازار کار از هر لحاظ کارآمد باشند.

ویژگی های منحصر به فرد فنی سازان:
سرفصل های دوره آموزش تعمیر یخچال و فریزر
 • 1. بازبینی تاریخچه و علت پیدایش یخچال ها
 • 2. مروری بر الکترونیک مقدماتی در آموزش تعمیرات یخچال
 • 3. آموزش و معرفی انواع یخچال های موجود در بازار و علت برتری بعضی از برندها
 • 4. آموزش طریقه بازو بست نمودن انواع یخچال های ساید، معمولی وفریزر
 • 5. بازبینی اجزای تشکیل دهنده یخچال ها ونحوه عملکرد آنها
 • 6. آموزش طریقه عیب یابی انواع برد یخچال ها و نحوه تعمیر آنها
 • 7. آموزش طریقه عیب یابی در یخساز یخچال ها و نحوه تعمیر آنها
 • 8. آموزش طریقه عیب یابی در کندانسور و نحوه تعمیر آنها
 • 9. آموزش طریقه شارژ ودشارژ گاز انواع یخچالها
 • 10. آموزش طریقه سرویسکاری انواع یخچال های ساید، معمولی وفریزر به صورت بهینه
 • 11. آموزش ومعرفی انواع کد خطا و نحوه برطرف نمودن آنها
 • 12. آموزش ومعرفی قسمت های مختلف یخچال ها از قبیل مدار الکتریکی و برد الکترونیکی
 • 13. آموزش و تحلیل عملکرد قسمت های مکانیکی در یخچال های فریزر
 • 14. آموزش طریقه عیب یابی در سرمایش یخچال و برطرف نمودن آن
 • 15. آموزش و معرفی انواع سنسورها و تحلیل شماتیک سیم کشی
 • 16. آموزش طریقه عیب یابی کمپرسور یخچال فریزر و نحوه برطرف نمودن آن
 • 17. تحلیل عملکرد کمپرسور انواع یخچال
 • 18. آموزش طریقه عیب یابی اوپراتوردریخچال فریزر ونحوه برطرف نمودن آن
 • 19. تحلیل عملکرد اوپراتور انواع یخچال
 • 20. آموزش طریقه عیب یابی در کندانسور یخچال و نحوه یر طرف نمودن آن
 • 21. تحلیل عملکرد کندانسور و ترموستات
 • 22. آموزش طریقه عیب یابی در ترموستات یخچال ونحوه برطرف نمودن آن
 • 23. و پاسخ به تمامی سوالاتی که در ذهن شما می باشد که در سرفصل گنجانده نشده است.
تعرفه ثبت نام در دوره آموزش تعمیر مکانیکی یخچال و فریزر
 
تعرفه ثبت نام در دوره آموزش تعمیر مکانیکی یخچال و فریزر
شهریه دوره عمومی با 30% تخفیف 1.200.000 تومان
شهریه دوره خصوصی 1.800.000 تومان
تعرفه ثبت نام در دوره آموزش تعمیر برد یخچال و فریزر
 
تعرفه ثبت نام در دوره آموزش تعمیر برد یخچال و فریزر
شهریه دوره عمومی با 30% تخفیف 1.100.000 تومان
شهریه دوره خصوصی 1.400.000 تومان

دوره های مرتبط

مراحل ثبت نام در فنی سازان

آموزش تعمیر موبایل1

ارسال درخواست مشاوره (رایگان)

ارسال درخواست مشاوره و یا تماس تلفنی با مجتمع فنی سازان. مشاوران ما راهنمای شما خواهند بود.
آموزشگاه معتبر2

ثبت نام و تعیین زمان برگزاری

دوره های آموزشی متناسب با زمان شما برگزار خواهند شد (حتی در روزهای تعطیل)
مدرک فنی و حرفه ای3

برگزاری کلاس آموزشی

در مجتمع فنی سازان ، کلاس ها کاملا متناسب با بازار کار همراه با تجهیزات کامل برگزار خواهند شد.
آموزش فنی و حرفه ای4

اتمام دوره و پیشنهاد ویژه !

پس از اتمام دوره از ما پیشنهاد ویژه بخواهید! همواره در کنار شما هستیم.

آدرس مجتمع فنی سازان

تهران، میدان انقلاب، بین خیابان جمال‌زاده شمالی و خیابان والعصر، بن‌بست یاراحمدی، کوچه لاله، پلاک 2

تلفن ثابت:

۰۲۱۶۶۹۰۱۳۸۹ 
۰۲۱۶۶۹۰۰۹۴۱

تلفن همراه:

۰۹۳۵۹۲۹۳۳۴۰

  سوالات متداول

  1مدت دوره چند ساعت می باشد؟
  تا زمانی که خود کارآموزان از لحاظ فنی و تئوری به حد قابل قبول رسیده باشند
  2آیا مدرک معتبر است؟
  مدرک آموزشگاه داده میشود و در صورت تمایل کارآموزان معرفی به فنی و حرفه ای انجام خواهد شد.
  3در یک روز برگزار می شود یا چند روز؟
  کلاس ها هم به صورت مدت دار و هم یک روزه برگزار میشود. ویژه کارآموزهای شهرستان و شاغلین
  4آیا خوابگاه تدارک دیده اید برای افرادی که از شهرستان شرکت می کنن؟
  خوابگاه هم تدارک دیده شده است.

  اجزای تشکیل دهنده یخچال در کنار هم برای ایجاد یک چرخه

  یخچال هم یکی دیگر از وسایل خانگی است که اساس کار آن چرخه ترمودینامیکی است. باید گفت که اجزای تشکیل دهنده یخچال وظیفه برقراری این چرخه را دارند. چرخه‌های ترمودینامیکی، آنچنان که از نامشان پیداست، مسیر بسته‌ای هستند که در طول آن تغییرهای سطح انرژی یک ماده ثابت، کار ترمودینامیکی مدنظر ما را ممکن می‌سازند. چرخه ترمودینامیکی که در یخچال برقرار است، تبرید با فشرده‌سازی بخار نام دارد. اساس کار ساده است اما رعایت برخی نکات در طراحی، باعث راندمان بیشتر و عملکردی بهینه‌تر در این وسایل برقی خواهد شد.

  آموزش تعمیر یخچال

  نمونه‌ای از یخچال های سه در

   

  چرخه ترمودینامیکی یخچال

  برای اهداف مطالعاتی و راحتی در توضیح چرخه عملیاتی اجزای تشکیل دهنده یخچال ، اواپراتورِ یخچال را نقطه آغازین چرخه در نظر می‌گیریم. اواپراتور که همان کویل‌ها(لوله‌های فلزی) بخش داخلی بدنه یخچال بوده و در اکثر یخچال ‌ها قابل دیدن است، در بخش یخ‌ساز یخچال تجمیع می‌شود. یکی از مهم‌ترین بخش از اجزای تشکیل دهنده یخچال اواپراتور است. این قطعه وظیفه دارد تا حرارت موجود در فضای داخلی یخچال را گرفته و به سیال مبرد منتقل کند. سیال مبرد ماده‌ای است که به وسیله ظرفیت گرمایی آن، گرمای محیط گرفته شده و در بین اجزای تشکیل دهنده یخچال انتقال پیدا می‌کند. باید دقت داشت که سردسازی در عمل بخشیدن سرما به یک محیط نیست چون اساساً سرما وجود ندارد بلکه سردسازی به معنی گرفتن حرارت از یک محیط بوده و جذب گرما توسط کویل‌ها عیناً دادن سرما به محیط از سوی کویل‌هاست. سیال مبرد که در هنگام عبور از اجزای تشکیل دهنده یخچال و ورود به اواپراتور مایع است، با گرفتن گرما یکباره بخار می‌شود. به عبارتی گرمای محیط درونی یخچال صرف تبخیر مبرد خواهد شد. در گام بعدی این مبرد تبخیر شده، توسط کمپرسور دستگاه مکش شده و از طریق لوله‌های پشت یخچال به کمپرسور برمی‌گردد. کمپرسور با مکیدن مبرد گازی به درون، و پس دادن مبرد فشرده شده و تا حدودی مایع از سوی دیگر، به گردش مبرد در اجزای تشکیل دهنده یخچال ، کمک می‌کند. باید توجه داشت که مبرد پس از خروج از کمپرسور آماده بازگشت به اواپراتور نیست و باید به کندانسور برود. در یخچال ‌ها کندانسور در واقع همان مارپیچی از لوله‌های باریک فلزی است که توسط فین‌ها پوشانده شده‌اند. مبرد با عبور از این راه پر پیچ و خم گرمای بسیار زیاد خود را محیط می‌دهئ و به نوعی گرمایی که از درون یخچال گرفته شده، اینجا تخلیه می‌شود. بدیهی است که در کندانسور، مبرد پس از دفع مقدار زیادی گرما به حالت مایع در خواهد آمد. مایعی که از کندانسور خارج می‌شود چون از نظر دمایی اشباع بوده و به قدر کافی سرد نیست باید ابتدا وارد شیر انبساط بشود تا مهیای بهره‌برداری در کویل اواپراتور شود. در شیر انبساط، مبرد به شدت سرد شده و به اواپراتور منتقل می‌شود. حال مبرد آماده است تا پس از سردسازی دوباره در محیط داخل یخچال ، مسیر عبور از اجزای تشکیل دهنده یخچال را باری دیگر سپری کند.

  آموزش تعمیر یخچال

  یخچال‌ دارای درب کشویی

  اجزای تشکیل دهنده یخچال کدام‌ها هستند؟

  اجزای تشکیل دهنده یخچال، تعداد زیادی دارند. از سبدهای جای میوه تا دستگیره در یخچال را می‌توان یکی از اجزای تشکیل دهنده یخچال دانست اما فقط تعدادی از آن‌ها که در عملکرد چرخه تبرید با فشرده‌سازی بخار تاثر داشته یا راندمان آن را تنظیم می‌کنند می‌توان اصلی دانست. اجزای تشکیل دهنده یخچال به شرح ذیل هستند:

  • کمپرسور

  شاید بیان این جمله کلیشه‌ای به نظر برسد اما کاملاً بدون جایگزین است که کمپرسور قلب یخچال و مهم‌ترین قطعه از اجزای تشکیل دهنده یخچال است. بدون کمپرسور چرخش مایع مبرد درون اجزای تشکیل دهنده یخچال عملاً ممکن نیست تا جایی که عامه مردم به کمپرسور یخچال ، موتور یخچال می‌گویند. کمپرسور ها انواع مختلفی دارند اما مرسوم‌ترین مدل کمپرسور ها که در یخچال به کار گرفته می‌شوند ساختار ساده‌ای دارند. در این کمپرسور ها یک استاتور، یک شفت و یک پیستون و اتاق اطرافش، درون محفظه‌ای فلزی قرار می‌گیرند. با ورود برق به کمپرسور و القای الکترومغناطیسی در استاتور، شفت یا همان محور مرکزی شروع به چرخش می‌کند. حرکت چرخشی شفت در پیستون به حرکت رفت و برگشتی تبدیل می‌شود. با حرکت رو به جلوی پیستون که موجب به کاهش حجم اتاقک اطراف آن می‌شود، گاز درون پیستون فشرده خواهد شد. باید توجه داشت که این ساختار شباهت زیادی با مجموعه سیلندر و پیستون موتور خودروها دارد اما یک تفاوت اساسی وجود دارد. در کمپرسور ، عملکرد پیستون چهار مرحله‌ای نبوده و دو مرحله‌ای است. در کمپرسور با یک حرکت گاز مکش شده و با حرکت بعدی پس از کاهش حجم اتاقک، گاز از طریق نازل بسیار کوچکی تخلیه می‌شود. این فشار در تخلیه از یک سو و کاهش حجم اتاقک کمپرسور از سوی دیگر دمای گاز را بشدت بالا خواهد برد. در بین اجزای تشکیل دهنده یخچال، این قطعه از مابقی بسیار داغ‌تر است. باید توجه داشت که با مکش و پمپاژ مداوم، که عملکردی همانند قلب دارد، حرکت مبرد درون کل مدار ممکن می‌شود. دو نوع کمپرسور در یخچال ‌ها استفاده می‌شود: کمپرسور های هرمتیک و کمپرسور های نیمه هرمتیک. معمولاً کمپرسور های هرمتیک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع کمپرسور تماماً پلمپ بوده و قطعات درون جدار ضخیمی از فلز حبس شده‌اند. اگر این نوع دچار مشکل شود تعویض قطعات و تعمیر ممکن نیست. دمای بالا کمپرسور ها باعث می‌شود تا بر روی تهویه مناسب محل قرارگیری یخچال تاکید شود. اگر عملکرد در دمای بالا ادامه پیدا کند، علاوه بر مشکل در راندمان کمپرسور ، ممکن است موجب نقص جدی شود.

  آموزش تعمیر یخچال

   

  نمای بیرونی کمپرسور یا همان موتور یخچال

  • اواپراتور

  اواپراتور مجموعه‌ای از میله‌های فلزی است که با رسانایی گرمایی بالایی وظیفه دارد تا گرمای درونی محیط یخچال را جذب و به سیال مبرد منتقل کند. در میان اجزای تشکیل دهنده یخچال تنها این قطعه با هوای درون یخچال تماس مستقیم دارد. عملکرد اواپراتور دقیقاً عکس کندانسور در مدار است. در غالب یخچال ‌ها میله‌های اواپراتور تنها در بخش یخ‌ساز یخچال ، که بالاترین بخش از فضای درونی است تجمیع می‌شوند. در اواپراتور مجموعه‌ای از لوله‌های باریک که جنس آن‌ها از فلزی با رسانایی گرمایی بالا است، حرارت محیط را به ماده مبرد منتقل می‌کنند. رسانایی بالای حرارت شرط اساسی عملکرد خوب یک اواپراتور است. این گرما در اواپراتور صرف تبخیر مبرد خواهد شد. اما در مدل‌های پیشرفته‌تر تفاوت اساسی که وجود دارد این است که در بین اجزای تشکیل دهنده یخچال یک فن برای گردش هوا و آوردن هوای بخش‌های دورتر یخچال نیز وجود دارد. این فن در عمل هوای سرد نزدیک اواپراتور را به سایر بخش‌های یخچال فرستاده و باعث بازگشت هوای گرم به نزدیک میله‌های اواپراتور خواهد شد. در فریزرها میله‌های اواپراتور، برخلاف اجزای تشکیل دهنده یخچال ها، در بخش بالایی تجمیع نشده و بین تمام طبقات کشیده خواهد شد. هر طبقه از یک فریزر خود به شکلی مجزا در ارتباط با میله‌هاست و این عامل سردی بسیار بیشتری درون فریزر نسبت به یخچال خواهد شد. به بیانی یک فریزر، یک یخ‌ساز بزرگ سرتاسری است.

  آموزش تعمیر یخچال

  کویل اواپراتور یخچال

  کندانسور یا به عبارتی چگالشگر، گرمای ماده مبرد را به محیط اطراف(خارج یخچال) منتقل خواهد کرد. مبرد گازی داغ با خروج از کمپرسور به کندانسور وارد می‌شود. کندانسور بخش کلیدی از اجزای تشکیل دهنده یخچال است چون باید بتواند به مقدار کافی گرما را از مبرد به محیط منتقل کند. برای اینکه بتوانیم راحت‌تر حجم زیادی حرارت را به محیط منتقل کنیم، اکثراً کندانسور ها از میله‌های باریکی تحت فین پوشیده شده‌اند. فین‌ها با افزایش سطح تماس محیطی با هوای اطراف اتلاف گرما را راحت‌تر می‌کنند. این مرسوم ترین ساختار موجود برای کندانسور های یخچال ‌هاست اما ساختار دیگری هم وجود دارد. به نحوه عملکردی که در بالاتر برای کندانسور توضیح داده شد، هواسرد گفته می‌شود؛ یعنی هدف نهایی مجموعه اجزای تشکیل دهنده یخچال انتقال حرارت به هوا است. نوع دیگری از کندانسور ها که آب‌سرد نام دارند هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در کندانسور آب سرد، میله‌های کندانسور از میان آب عبور کرده و به جای هوا، حرارت به آب منتقل خواهد شد. با استفاده از این روش دیگر نیازی به محیط باز، جهت گردش هوا پشت یخچال نیست؛ همچنین دیگر گرمای خاصی از طرف یخچال به فضای آشپزخانه داده نمی‌شود. طراحی مناسب کندانسور ، بخصوص در کندانسور های هواسرد، در راندمان یخچال و کیفیت عملکرد کلی اجزای تشکیل دهنده یخچال ، بشدت کلیدی است، چون بدون چگالش مناسب مبرد ، نمی‌توان انتظار برقراری چرخه ترمودینامیکی مؤثری داشت.

  آموزش تعمیر یخچال

  کویل کندانسور یخچال

  • شیر انبساطی

  نمی‌توان گفت که پیچیده‌ترین قطعه از اجزای تشکیل دهنده یخچال، این قطعه است اما عملکرد این وسیله بشدت جالب و اعجاب‌انگیز است. این وسیله چون حجم کوچکی دارد به سادگی بر سر مسیر چرخش مبرد قرار گرفته چندان به چشم نمی‌آید اما بشدت کلیدی است. شیر انبساطی در اساس وظیفه دارد تا پیش از ورود به اواپراتور برای پشت سر گذاشتن مرحله نهایی، باعث افت فشار ناگهانی مبرد شود. شیر انبساطی در چرخه تبرید، میزان جریان مبرد به داخل اواپراتور و طبیعتاً حرارت مبرد خروجی از اواپراتور را تنظیم می‌کند. کنترل جریان مبرد به وسیله یک حباب انجام می‌شود. این حباب که حباب حسگر نام دارد از یک گاز مشابه با مبرد از نظر خواص فیزیکی پر شده و این باعث می‌شود تا با افزایش دمای حباب، شیر باز شود. این حباب با خط انتقال مبرد در تماس است و هنگام کاهش دمای خط انتقال، فشار درون حباب هم کاهش پیدا می‌کند. فشار گاز حباب پشت یک فنر متصل به سوزن ورودی شیر انبساطی قرار دارد و کاهش آن باعث بیشتر باز شدن دیافراگم ورودی شیر خواهد شد. این ساختار باعث ایجاد نوعی تعادل بین جریان ورودی و دمای خط انتقال تبرید خواهد شد. شیر انبساط گرمایی یک جز کلیدی از فرآیند پمپاژ حرارت توسط اجزای تشکیل دهنده یخچال است.

  آموزش تعمیر یخچال

  نمونه‌ای از شیرهای انبساطی موجود در یخچال

  لوله‌های ارتباطی

  در چرخه‌های ترمودینامیکی علاوه بر طراحی مناسب اجزای تشکیل دهنده یخچال، طراحی چیزی که ارتباط این اجزا را ممکن می‌سازد بسیار کلیدی است. لوله‌ها که از همان قواعد کلی پایپینگ اما در مقیاس کوچک‌تر پیروی می‌کنند. قطر مناسب لوله‌ها و در نظر گرفتن تغییر فشارهای ناشی از حرکت مبرد در طول لوله بسیار مهم است مخصوصاً چون اکثراً کندانسور و اواپراتور بالاتر از کمپرسور قرار می‌گیرند، لحاظ کردن این نکات در راندمان یخچال کلیدی است. جنس مناسب لوله‌ها باعث می‌شود تا تبادل گرمایی در بخش‌هایی از اجزای تشکیل دهنده یخچال بالا و در سایر بخش‌ها پایین باشد. وجود نشتی اساسی در لوله‌ها باعث کار نکردن اجزای تشکیل دهنده یخچال شده و به راحتی قابل فهمیدن است اما وجود نشتی جزئی در آن‌ها مشکل ساز است چون یخچال به کار کردن ادامه می‌دهد اما راندمان مدنظر را نداشته و یا بعد از مدتی اجزای تشکیل دهنده یخچال دچار آسیب خواهد شد.

  ترموستات یخچال

  ترموستات، در چرخه ترمودینامیکی به شکل مستقیم دخیل نبوده و از اجزای تشکیل دهنده یخچال به صورت اساسی نیست اما یخچال بدون آن ناقص محسوب می‌شود. بدیهی است که نمی‌توان انتظار داشت که یک یخچال از لحظه وصل برق به‌صورت مداوم اقدام به سردسازی کند تا هر لحظه که جریان برق در آن وجود دارد. با این روش عملاً نه‌تنها به سرعت کمپرسور آسیب خواهد دید و مصرف برق سرسام‌آور خواهد بود، بلکه مواد غذایی درون یخچال نیز آسیب خواهند دید. سایز اجزای تشکیل دهنده یخچال هم در صورت کار کردن مداوم آسیب خواهند دید. در نتیجه با استفاده از یخچال ‌ها، کاربر انتظار دارد تا عملیات سردسازی در یخچال ، تا سر حد خاصی انجام شود؛ یعنی بتواند دمای خاصی برای درون یخچال تعریف کند. این کار با ترموستات امکان‌پذیر است. ترموستات وظیفه دارد تا بستگی به دمای درون یخچال فرمان قطع و وصل کمپرسور ، که محل تپش قلب سیال مبرد است را کنترل کند ساختار ترموستات موجود بین اجزای تشکیل دهنده یخچال ، با ترموستات‌های مرسوم در سایر وسایل تفاوت چندانی ندارد. به طور مثال، زمانی که شما درجه ترموستات یخچال را روی عدد پنج تنظیم کنید، تا زمانی که دمای فضای درونی یخچال به مقدار پنج درجه نرسیده باشد، ترموستات کمپرسور یخچال را روشن نگه می‌دارد و زمانی که دمای یخچال به پنج درجه رسید، به صورت اتوماتیک ترموستات برق کمپرسور را قطع می‌کند. این باعث می‌شود تا کمپرسور همواره در حد نیاز کار کرده و مصرف کلی انرژی توسط اجزای تشکیل دهنده یخچال کاهش پیدا کند. بنابراین با توجه به دمای انتخاب شده توسط کاربر، یخچال هر چند دقیقه یک بار روشن شده و پس از رسیدن به دمای مدنظر دوباره روشن خواهد شد. این که میزان نوسان دما در یخچال ، یعنی پس از کاهش چند درجه دوباره روشن شود چقدر باشد به طراحی یخچال بستگی دارد اما در مجموع هر قدر دما درون یخچال با ثبات‌تر باشد عملکرد ترموستات بهتر بوده است.

  سیستم گردش هوای درون یخچال

  در مدل‌های جدیدتر یخچال، با توجه به افزایش حجم شدید فضای داخلی، مثلاً در یخچال ‌های ساید بای ساید حتی تا چهل فوت، برای سردسازی این سیستم به اجزای تشکیل دهنده یخچال اضافه شده است. اساس کار یخچال در فضای داخلی، ایجاد جریان‌های همرفتی است؛ برای همین اواپراتور که وظیفه سردسازی را به عهده دارد در بالاترین نقطه فضا قرار می‌گیرد. هوا در بالای یخچال سرد است اما به علت سنگین بودن به کف یخچال می‌آید و هوای کف یخچال که گرم‌تر است بالا رفته و پس از قرار گرفتن در مجاورت اواپراتور سرد شده و این چرخه دائم در حال انجام است. اما در یخچال ‌های بزرگ این فرآیند می‌تواند کند یا حتی مختل شده و به مواد غذایی و پایداری دمای یخچال آسیب وارد شود برای همین از سیستم گردش هوا در بین اجزای تشکیل دهنده یخچال استفاده خواهد شد. در ساده‌ترین مدل آن، یک فن با دمیدن هوای سرد از بالای یخچال به جریان همرفت کمک خواهد کرد. در بعضی یخچال ‌ها بسته به بزرگی و انتخاب طراح گاهاً تعداد این فن‌ها تا دو یا سه عدد افزایش پیدا می‌کند.

  سلامت هوای درون یخچال

  هوای درون یخچال به علت چرخش مداوم و حرکت از میان مواد غذایی مختلف ممکن است سلامت خود را از دست بدهد. حتماً تا بحال پیش آمده که در یخچال ‌های قدیمی با بوی نامطبوع یا حتی مزه گرفتن مواد غذایی از سایر مواد غذایی مجاور رنج برده باشید. علت این امر آلوده شدن هوای چرخشی یخچال به باکتری‌ها یا سطح همان مواد غذایی و جابجایی آن‌ها از طریق جریان همرفت درون یخچال است اما برای این مشکل راه‌حل‌های خاصی وجود دارد. در یخچال ‌های امروزی هوا نه‌تنها توسط فن به گردش در می‌آید، بلکه به صورت مداوم از میان کانال خاصی که به وسیله فیلترهای مختلف کنترل می‌شود، عبور داده می‌شود. فیلتر از اجزای تشکیل دهنده یخچال به صورت مصرفی است و باید مداوم تعویض شود. هوا با عبور از میان فیلترها، دوباره سلامت خود را بدست آورده و دیگر عامل بوی نامطبوعی در فضای داخلی نخواهد شد. جدا از رفع بو، این فیلترها با گرفتن باکتری‌ها عمر مواد غذایی درون یخچال را بشدت افزایش خواهند داد. در مدل‌های مختلف، فیلتر هوای یخچال منحصر بفرد بوده و تعداد متفاوتی دارد که بسته به نظر تولیدکننده باید در فواصل زمانی مختلفی تعویض شوند.

  آموزش تعمیر یخچال

  گردش هوا درون یک یخچال بسیار کلیدی است

  بدنه و عایق‌بندی

  در یخچال مثل هر سیستم سردساز دیگری، یکی از نکات کلیدی طراحی بدنه و جنس حائل‌های اطراف است. بدنه با طراحی مناسب از تبادل دمایی فضای داخلی و خارجی یخچال جلوگیری خواهد کرد. از طرفی هم موجب قرارگیری اجزای تشکیل دهنده یخچال به‌شکل مناسبی در کنار یکدیگر خواهد شد. همچنین با عایق بودن از اتلاف انرژی، کاهش راندمان یخچال و همچنین بروز معضلی به‌نام برفک جلوگیری خواهد کرد. برفک اکثراً ناشی از ورود هوای مرطوب به یخچال است؛ از طریق باز و بسته کردن متوالی و زیاد در یخچال یا عدم عایق‌کاری مناسب. حتماً در بین اجزای تشکیل دهنده یخچال به واشر و نوارهای لاستیکی که دور تا دور در یخچال را می‌پوشاند بیش از سایرین دقت کرده‌اید. این نوارها به علاوه‌ی داشتن آهنربا جهت بسته نگه داشتن درب یخچال ، وظیفه دارند تا از ورود هوای بیرون به یخچال از طریق در هنگام بسته بودن، هر چند جزئی جلوگیری کنند. جدا از در، عایق‌بندی در طراحی سایر منافذ اجزای تشکیل دهنده یخچال ، برای راندمان بالا و اجتناب از معضلی به نام برفک کلیدی است. در بعضی دیگر از منافذ یخچال که برای عبور مدارهای الکتریکی یا لوله‌های جانبی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از موم برای عایق کردن سوراخ‌ها استفاده می‌شود تا کمترین میزان هوا به درون یخچال وارد شود

  آموزش تعمیر یخچال

  عایق بندی ابتدا و انتهای کندانسور بسیار مهم است

  معضلی به نام برفک

  آیا برفک ضرر خاصی دارد؟ باعث آسیب به اجزای تشکیل دهنده یخچال می‌شود؟ باید در ابتدا پرسید که برفک چیست؟ برفک حاصل چگالش هوای در مجاورت اواپراتور هاست. چنانچه غذایی داغ با بخار یا هوایی مرطوب به درون یخچال وارد شود، رطوبت موجود به برفک تبدیل خواهد شد. باید دقت داشت که هوا همواره مقداری رطوبت دارد و ورود هر نوع هوایی به درون یخچال عامل برفک خواهد شد. برفک با تشکیل شدن روی دیواره یخچال ، و بخصوص بدنه فلزی اواپراتور ، تبادل گرمایی را بشدت کاهش می‌دهد. به‌نحوی که حداقل حرارت محیط به لوله‌های اواپراتور منتقل می‌شود. مجموعه اجزای تشکیل دهنده یخچال برای جبران این مشکل مجبورند تا مدت زمان بیشتری کار کنند و این یعنی مصرف بی‌رویه انرژی. به علاوه گاهاً حتی با افزایش مدت زمان کار کمپرسور این نقص همچنان جبران نخواهد شد و دمای یخچال به حد مدنظر نرسیده و مواد غذایی درون یخچال و اجزای تشکیل دهنده یخچال آسیب می‌بینند. در یخچال ‌های امروز که اکثراً تحت عنوان بدون برفک یا همان، No Frost در بازار عرضه می‌شوند، از سیستم و نحوه عملکرد جالبی برای حل مشکل برفک استفاده می‎شود. اجزای تشکیل دهنده یخچال بدون برفک تفاوت جزئی با مدل معمولی دارند. استفاده از عبارت No Frost یا همان بدون برفک در عنوان تجاری آن‌ها به این معنی نیست که درون این وسایل اصلاً برفکی تشکیل نمی‌شود. بلکه در این وسایل برفک ایجاد شده با برنامه زمان‌بندی دقیقی در فواصل زمانی مختلف آب می‌شود. اما نحوه انجام این کار چگونه است؟ شاید به‌نظرتان وجود گرم‌کن(هیتر) در فضای داخلی یک یخچال عجیب باشد اما اساس کار وسایل بدون برفک همین است. در این یخچال ‌ها یک هیتر ضعیف، نه قوی با حجم گرمای بالا، در پوسته داخلی بدنه یخچال و در مجاورت لوله‌های مسئول سردسازی نصب شده است. در مواقع آب کردن برفک، یخچال فریزر به صورت اتوماتیک به صورت مقطعی فرایند سردسازی را متوقف کرده و در مدت زمان بسیار کوتاهی، بدون آسیب زدن به مواد غذایی، برفک‌های ایجاد شده را آب می‌کند. گون یخچال با فاصله زمانی نزدیک و با تعدد این کار را انجام می‌دهد برفک قدرتمند و زیادی تشکیل نمی‌شود و راحت آب می‌شود. ممکن است برایتان این سوال ایجاد شود که آب حاصل چه می‌شود؟ در اکثر مدل‌ها آب حاصل از برفک از طریق کانال‌های به بدنه بیرونی برای کاهش دمای اجزای تشکیل دهنده یخچال مثل کمپرسور منتقل شده و به علت داغ بودن این اجزا، تبخیر می‌شود. بخار آب حاصل به صورت جزئی در محیط بیرون پخش خواهد شد.

  آموزش تعمیر یخچال

  برفک‌ها از معضلات جدی در استفاده از یخچال

  آب سردکن و یخ‌ساز

  آبسردکن یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده یخچال است. نحوه عملکرد این وسیله به دو صورت است و به مدل استفاده یخچال فریزر از آب بستگی دارد. در بعضی از مدل‌ها یخچال، به ورودی آب در بین اجزای تشکیل دهنده یخچال نیاز است؛ یعنی یک شیر آب کوچک به وسیله شلنگی نازک به پشت یخچال متصل خواهد شد. در این یخچال ‌ها آب از طریق یخچال به آبسردکن منتقل خواهد. اما در بعضی دیگر که امروزه فراگیرتر هستند شما مجبورید تا بصورت دوره‌ای منبع آبسردکن یخچال را پر کنید. در بخش آبسردکن وظیفه خارج کردن آب به عهده نیروی جاذبه خواهد بود و شیر آبسردکن با قرار گرفتن در پایین‌تر از منبع، آب به سادگی پس از فشار دادن شیر تخلیه می‌شود. در مدل اول نیز آب با استفاده از همان فشار آب ورودی از طریق شیر آبسردکن تخلیه خواهد شد. باید اضافه کرد که در یخچال ‌هایی با ورودی آب مستقیم قابلیت دیگری که وجود دارد، یخ‌ساز اتوماتیک است. در این بخش یک شیر که به وسیله شناور از میزان آب ورودی مطلع می‌شود، آب مورد نیاز برای ایجاد قالب یخ را وارد خواهد کرد. در اکثر مدل‌ها مدار اواپراتور بخش مجزایی به این ناحیه اختصاص داده و یخ‌ساز با سرعت بیشتری قالب یخ را ایجاد می‌کند. قالب‌های یخ در یخدان یخچال جمع شده و آماده مصرف می‌شوند.

  آموزش تعمیر یخچال

  از آپشن‌های جدید داشتن آبسردکن برای یخچال است

  منظور از خالی شدن گاز یخچال چیست؟

  حتماً به‌کرات با این عبارت از سوی تعمیرکاران یخچال روبرو شده‌اید. گاز یخچال چیست؟ گاز یخچال در واقع همان ماده مبرد یخچال است که برای انتقال حرارت بین اجزای تشکیل دهنده یخچال از آن استفاده می‌شود. مشکلات حاد یا حتی جزئی در چرخه ترمودینامیکی یخچال ، مثل نشت از لوله‌های رابط باعث تخلیه ماده مبرد خواهد شد. چون مبرد تحت فشار درون لوله‌ها در حال گسترش است، اکثراً به شکل گاز تخلیه شده و در هوا پخش می‌شود. معمولاً گازی که از آن به عنوان ماده مبرد در یخچال استفاده می‌شود، فریون نام دارد. این گاز سمی نیست و در صورت نشت از لوله‌های یخچال هیچ خطری ندارد.

  آموزش تعمیر یخچال

  گاز یخچال در کپسول‌هایی با کیفیت متفاوت قابل تهیه هستند

  guest
  2 دیدگاه
  بازخورد درون متنی
  مشاهده همه نظرات
  علیرضا
  علیرضا
  1 ماه پیش

  سلام یخچال و فریزر جدا هستن کلاساش و یا دوتاشم داخل یه کلاس یاد میدین؟ یعنی مدرکش باهمه؟