آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی

آموزش عملی توسط اساتید مجرب

پشتیبانی کارآموزان حتی پس از اتمام دوره

کارگاه های با تجهیزات مخصوص بازار کار

ثبت نام کنید
 
در آموزش نصب کولر گازی به دلیل رشد تکنولوژی و راحت طلبی انسان استفاده از کولر گازی بیش از بیش مشاهده می گردد.
لذا از این رو مجتمع آموزشی فنی سازان با استفاده از اساتید مجرب وتجهیزات مدرن زمینه را برای کارآموزان عزیز فراهم نموده تا در زمینه نصب کولر گازی و سرویس کاری مهارت لازم را کسب نموده تا در بازار کار از لحاظ عملی و تئوری کارآمد باشند.

افرادی که علاقمند هستند در دوره آموزش نصب کولر گازی شرکت کنند، می توانند در این صفحه سرفصل هایی که در این دوره آموزشی تدریس می شود را مطالعه کنند و با کسب اطلاعات کامل اقدام به ثبت نام در این دوره نمایند. فنی سازان سعی دارد، دوره آموزش نصب کولر گازی را به صورت کامل و بی نقص برگزار کند تا کار آموز بدون هیچ مشکلی بتواند در بازار کار، با مجوز رسمی فعالیت نماید.

ویژگی های منحصر به فرد فنی سازان:

سرفصل های دوره آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی
 • 1. بازبینی تاریخچه و علت پیدایش کولرگازی به طور مختصر
 • 2. مروری بر برق صنعتی وساختمان در آموزش نصب کولر گازی
 • 3. آموزش نحوه عملکرد کولر گازی و بازبینی متعلقات کولر گازی
 • 4. آموزش طریقه نصب انواع برندهای کولر گازی
 • 5. آموزش طریقه صحیح جوشکاری نقره در آموزش نصب کولر گازی
 • 6. آموزش طریقه تخلیه و پر کردن گاز کولر گازی
 • 7. آموزش نحوه وکیوم کردن اتصالات کولر گازی
 • 8. آموزش طریقه صحیح جوشکاری لوله های مسی در آموزش نصب کولر گازی
 • 9. آموزش و ومعرفی یکایک قطعات پنل و کندانسور کولر گازی
 • 10. آموزش طریقه بازوبست کردن قطعات واتصالات پنل و کندانسور
 • 11. آموزش نحوه بهینه سازی در مسیر لوله و اتصالات در نصب کولرگازی
 • 12. آموزش نحوه سرویسکاری پنل وکندانسور کولر گازی
 • 13. آموزش طریقه عیب یابی کولر گازی و برطرف کردن انواع ایراد در کولر گازی
 • 14. آموزش طریقه نصب انواع پایه نگهدارنده و دریل کاری و پرچ کاری و....
 • 15. و پاسخ به سوالاتی که در ذهن شما می باشد که در سرفصل گنجانده نشده است.
تعرفه ثبت نام در دوره آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی
 
تعرفه ثبت نام در دوره آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی
شهریه دوره عمومی با 30% تخفیف 1.400.000 تومان
شهریه دوره خصوصی 2.600.000 تومان
تعرفه ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات برد کولرگازی
 
تعرفه ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات برد کولرگازی
شهریه دوره عمومی با 30% تخفیف 900.000 تومان
شهریه دوره خصوصی 1.500.000 تومان

مراحل ثبت نام در فنی سازان

آموزش تعمیر موبایل1

ارسال درخواست مشاوره (رایگان)

ارسال درخواست مشاوره و یا تماس تلفنی با مجتمع فنی سازان. مشاوران ما راهنمای شما خواهند بود.
آموزشگاه معتبر2

ثبت نام و تعیین زمان برگزاری

دوره های آموزشی متناسب با زمان شما برگزار خواهند شد (حتی در روزهای تعطیل)
مدرک فنی و حرفه ای3

برگزاری کلاس آموزشی

در مجتمع فنی سازان ، کلاس ها کاملا متناسب با بازار کار همراه با تجهیزات کامل برگزار خواهند شد.
آموزش فنی و حرفه ای4

اتمام دوره و پیشنهاد ویژه !

پس از اتمام دوره از ما پیشنهاد ویژه بخواهید! همواره در کنار شما هستیم.

آدرس مجتمع فنی سازان

تهران، میدان انقلاب، بین خیابان جمال‌زاده شمالی و خیابان والعصر، بن‌بست یاراحمدی، کوچه لاله، پلاک 2

تلفن ثابت:

۰۲۱۶۶۹۰۱۳۸۹ 
۰۲۱۶۶۹۰۰۹۴۱
۰۲۱۶۶۴۷۰۴۵۹

تلفن همراه:

۰۹۳۵۹۲۹۳۳۴۰

  سوالات متداول

  دوره نصب و تعمیرات کولر گازی عملی است یا تئوری؟

  90% درصد آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی به صورت کاملا عملی می باشد

  آیا شارژ گاز و جوشکاری لوله مسی آموزش داده می شود؟

  بله به صورت کاملا عملی شارژ گاز و جوشکاری لوله مسی را آموزش خواهید دید

  آیا بعد از این دوره می توانیم به راحتی وارد بازار کار شویم؟

  بله با توجه عملی بودن آموزش و کارگاه مجهز بعد از پایان دوره به راحتی می توانید وارد بازار کار شوید و همچنین پشتیبانی نامحدود بعد از پایان دوره را خواهید داشت

  زمان برگزاری کلاسهای نصب و تعمیر کولر گازی چه زمانی است ؟

  این دوره هم در طی هفت ( شنبه تا چهارشنبه ) و هم آخر هفته (پنج شنبه و جمعه ) در مجتمع آموزشی فنی سازان برگزار می شود

  اجزای تشکیل‌دهنده در آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی

  کولر گازی درواقع یک سیستم دو بخشی و نصف شده برای تهویه مطبوع یا همان پمپاژ گرما از یک محیط به محیط دیگر است که از فرآیند سردسازی  به وسیله سیال برای این کار استفاده می‌کند. اما چرا نصف شده؟ کولر گازی از دو بخش پنل داخلی و خارجی تشکیل شده و عملاً اجزای آن به دو دسته مجزا تقسیم شده است؛ به همین علت است که در زبان انگلیسی به آن (Split)، به معنی دو نیم کردن یا دو نیم شده گفته می‌شود. در اکثر مدل‌های تجاری کولر گازی کمپرسور و کندانسور در کنار هم قرار گرفته  و واحد کندانسور(چگالشگر) را که در بیرون از محیط نصب می‌شود را تشکیل داده‌اند. اما بخش دیگر که اواپراتوری(تبخیرگر) نام دارد در بخش داخلی نصب شده و همان چیزی است که عامه به عنوان کولر گازی در داخل منازل می‌بینند. ( دوره آموزش عملی خواهید دیدی)

  آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی

  پنل داخلی آموزش کولر گازی

  شماتیک یک سیستم تهویه مطبوع معمولی در شکل زیر نشان داده شده است. این که مبرد، سیال اصلی سیستم بوده و جدایی فیزیکی تبخیرگر و چگالشگر (کندانسور)  مشهود است، نشان می‌دهد این یک سیستم کولر گازی است. پمپ‌های حرارتی هم از اجزای کولر گازی هستند که برای برعکس کردن عملکرد تبخیرگر و چگالشگر در سیستم طراحی شده‌اند. ( اجزا آموزش داده می شود)

   

  آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی

  شماتیک کلی عملکرد یک کولر گازی

   

  مراحل کلی عملکرد یک کولر گازی ( به طور عملی آموزش ببینید)

  یک دستگاه تهویه مطبوع دو کویل به هم پیوسته است که مسیری بسته برای چرخش مبرد ایجاد می‌کنند. کویلی که درون اتاق باشد همان اواپراتور است و کویل خارجی، بخشی که در بیرون از اتاق را دارد، کندانسورِ این سیستم است. به بیانی دیگر اواپراتور در محیطی قرار دارد که دمای اطراف(دمای اتاق) نسبت به آن بیشتر و کندانسور در محیطی قرار دارد که دمای اطراف(محیط بیرون) از آن کمتر است. یعنی کندانسور گرما را به محیط داده و اواپراتور، گرما را از محیط می‌گیرد. در این بین برای جریان یافتن مبرد به دو بخش دیگر نیز نیاز داریم: کمپرسور و شیر انبساطی. مبردِ کم‌فشار وارد کمپرسور شده و مبرد پرفشار از آن خارج می‌شود. در کمپرسور مبرد به کمک یک موتور الکتریکی متصل به پیستون، بشدت تحت فشار قرار گرفته و به همین علت داغ می‌شود. به این نوع کمپرسور ها که ساده‌ترین نوع معمول در کولرهای گازی هستند، کمپرسور رفت‌وبرگشتی گفته می‌شود. مبرد پس از خروج از کمپرسور و رفتن به درون کویلِ کندانسور به علت تفاوت دمایی شدید با محیط اطراف، گرمای خود را به هوای محیط انتقال می‌دهد. برای راحت‌تر انجام شدن مبادله حرارتی، در جلوی کندانسور از یک فن نسبتاً بزرگ استفاده می‌شود. مایع مبردی که از کندانسور خارج می‌شود فقط گرمای خود را از دست داده اما هنوز هم مایع پرفشاری است. در ادامه‌ی مسیر مایع مبرد از شیر انبساطی عبور خواهد کرد. در شیر انبساطی مایع پرفشار مبرد وارد شده و مبرد کم‌فشار از سمت دیگر خارج می‌شود. کاهش فشار باعث می‌شود تا مبرد، در دمای کمتری، مثل دمای محیط به جوش بیاید و عملاً دمای آن پس از خروج از مبرد بشدت کاهش پیدا کند. پس تا به اینجا یک مبرد کم‌فشار سرد داریم که به سمت اواپراتور در حرکت خواهد بود. مبرد به درون کویل‌های اواپراتور وارد شده و پس از جذب گرما و به جوش آمدن به ایستگاه ابتدایی مدار، یعنی کمپرسور باز می‌گردد. در اواپراتور مبرد کاملاً به بخار تبدیل می‌شود. مراحل در کلاس آموزش علمی توضیح کامل داده می شود

  آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی

  پنل بیرونی کولر گازی

  آموزش بررسی جز به جز قطعات 

  همانطور که بالاتر توضیح داده شد، ما در کولر گازی با چهار بخش اصلی روبرو هستیم. اواپراتور و شیر انبساط کنار هم قرار گرفته و پنل داخلی کولر گازی را تشکیل می‌دهند. کمپرسور و کندانسور هم با تجمیع در کنار هم، پنل خارجی را تشکیل می‌دهند.

  • اواپراتور (تبخیرگر)

  برای اهداف مطالعاتی و تشریحی و آموزش ، اواپراتور نقطه آغازین چرخه تبرید است. مایع پرفشار مبرد از طریق سوپاپ‌های حساس به دمای انبساطی، با فشار به درون اواپراتور مکیده می‌شود. به علت که مایع مکیده شده است پس فشار داخل اواپراتور از فشار کلی و اشباع شده تمام مدار کمتر است. باعث می‌شود تا مایع مبرد وارد شده به‌سادگی به جوش بیاید. گرمای لازم برای به جوش آمدن مبرد از طریق هوا یا آبی که در اطراف اواپراتور در جریان است تأمین می‌شود. اواپراتور می‌تواند به عنوان نقطه از سیستم در نظر گرفته شود که در آن حرارت به دام می‌افتد. حرارت حاصل از آب یا چرخه هوایی که در حال سردسازی محیط است، توسط اواپراتور جذب شده و صرف جوشاندن مایع کم‌فشار درون آن می‌شود. اواپراتورها بر دو قسم هستند: اواپراتورهای خشک و اواپراتورهای خیس(مستغرق).

   

  آموزش کولر گازی

  کویل اواپراتور در یک مدل خاص از کولرگازی (مدل مختلف آموزش داده می شود)

  اواپراتورهای خیس طراحی شده‌اند تا مقدار ثابتی از مایع مبرد را دائماً و بدون ملاحظه میزان سرمای مورد نیاز تبخیر کرده و گرمای اطراف را به آن منتقل کنند. اما در مورد اواپراتورهای خشک داستان فرق می‌کند. اواپراتورها که معمولاً به آن‌ها اواپراتورهای انبساط مستقیم گفته می‌شود، برای بکارگیری مقدار خاصی از مبرد بسته به میزان بار وارد شده به آن‌ها طراحی شده‌اند. نحوه کار اواپراتورهای مستغرق(خیس) به این صورت است که مبرد در پوسته تبخیر شده و آب مورد استفاده برای سردسازی در درون لوله‌ها در حال گردش است و باعث نسبت بازدهی بیشتر انرژی می‌شود. زیرا در این حالت تفاوت دمای مبرد در حال جوشیدن داخل پوسته و آب سرد خروجی از لوله‌های سردسازی حدود دو درجه سانتیگراد است.

  آموزش کولر گازی

  تفاوت شماتیک دو نوع از اواپراتور کولر گازی

   

  اما در اواپراتورهای خشک یا همان انبساط مستقیم مبرد در داخل لوله‌ها و آب سرد درون پوسته جریان دارد. در یک اواپراتور انبساط مستقیم اختلاف دمای تبخیر مبرد و آب سرد خروجی حدود چهار تا پنج درجه سانتیگراد است. با این اوصاف در یک کمپرسور مشابه، در صورت یکسان بودن دمای آب خروجی، دمای تبخیر در سیستم مستغرق بالاتر از سیستم انبساط مستقیم است. در واحد اواپراتور از یک موتور جهت جریان یافتن هوا استفاده می‌شود. باعث می‌شود تا هوا بیشتر جریان یافته و حرارت آن ساده‌تر جذب شود.

  آموزش کولر گازی

   

  اجزای پنل داخلی داخل کولر گازی ( به صورت حضوری و علمی آموزش ببینید)

  • آموزش شیر انبساطی (گرمایی)

  شیر انبساطی در اساس وظیفه دارد تا باعث افت فشار ناگهانی سیال در چرخه، پیش از ورود به اواپراتور شود. این قطعه در چرخه تبرید و تهویه مطبوع، میزان جریان مبرد به داخل اواپراتور و در نتیجه میزان گرم شدن جریان خروجی اواپراتور را تنظیم می‌کند. کنترل جریان مبرد به وسیله یک حباب انجام می‌شود. حباب که حباب حسگر نام دارد از یک گاز مشابه با مبرد از نظر خواص فیزیکی پر شده و این باعث می‌شود تا با افزایش دمای حباب، شیر باز شود. حباب با خط انتقال مبرد در تماس است و هنگام کاهش دمای خط انتقال فشار درون حباب هم کاهش پیدا می‌کند. فشار گاز حباب پشت یک فنر متصل به سوزن ورودی شیر انبساطی قرار دارد و کاهش آن باعث بیشتر باز شدن دیافراگرم ورودی شیر خواهد شد. این ساختار باعث ایجاد نوعی تعادل بین جریان ورودی و دمای خط انتقال تبرید خواهد شد. شیر انبساط گرمایی یک جز کلیدی از پمپاژ حرارت است.

   

  آموزش کولر گازی

  شیر انبساط؛ قطعه‌ای کلیدی در کولر گازی

  • آموزش کمپرسور

  چون انتقال گرما در یک سیستم تهویه مطبوع صرفاً توسط اختلاف دما بین منبع حرارت و سینک حرارتی انجام نمی‌شود، باید انرژی توسط یک عمل مکانیکی در سیستم برای مجبور کردن حرارت به جابجایی، مصرف شود. کمپرسور همان نقطه‌ای که مبرد گازی خارج شده از اواپراتور را فشرده کرده و سپس به سمت کندانسور راهی می‌کند. در این نقطه از چرخه  مبرد گازی گرمای شدید جذب شده از محیط اتاق را حمل می‌کند. قلب کمپرسور ها تقریباً در سیستم تمام کولرهای گازی یک موتور الکتریکی است. کولرهای گازی کوچک که معمولاً تا ده (TON) ظرفیت دارند از کمپرسور های هرمتیک استفاده می‌کنند. در کمپرسور ها، هم کمپرسور و هم موتور آن  در یک غشای یکپارچه فلزی قرار می‌گیرند. موتور و کمپرسور هر دو به صورت مستقیم بر یک محور سوار شده و هنگامی که القای الکتریکی در موتور الکتریکی عامل چرخش محور می‌شود، کمپرسور هم به صورت طبیعی شروع به فشرده کردن گاز درون فضای خود با چرخش دریافتی توسط محور خواهد کرد. در کمپرسور های نیمه هرمتیک امکان نشت گاز بشدت پایین است اما به علت پلمپ بودن اجزا در یک غشای فلزی، در صورت خرابی امکان تعمیر نیست. کولر گازی‌های بزرگ‌تر تا هفت و نیم (TON) از کمپرسور های نیمه هرمتیک استفاده می‌کنند. در کمپرسور ها هم موتور و بخش کمپرس کننده در یک غشا قرار دارند اما با این تفاوت که اجزای کمپرسور نیمه هرمتیک را می‌توان از هم جدا و تعمیر کرد. کمپرسور های نیمه هرمتیک بین سه تا ده سال و کمپرسور های هرمتیک معمولاً دو تا سه سال عمر دارند. امروزه اما در مدل‌های پیشرفته‌ و جدیدتر کولرگازی از کمپرسور های اسکرال استفاده می‌شود. در این نوع از کمپرسور عملاً پیستونی وجود نداشته و به جای آن از گردش نزدیک دو قطعه فلز حلزونی، که با محوریت مشترک قرار گرفته‌اند استفاده می‌شود. در این مدل مبرد وارد فضای بین دو حلزونی شده و با چرخش یکی از حلزونی‌ها و نزدیک شدن آن‌ها به هم، فشرده می‌شود.

  آموزش کولر گازی

  کمپرسورهای اسکرال که در کولرهای جدید کاربرد دارند

  • آموزش کندانسور

  گاز داغ فشرده شده کمپرسور را ترک کرده و پس از سپری کردن یک مسیر به کندانسور وارد می‌شود. وظیفه کندانسور انتقال حرارت گاز به محیط بیرون و چگالش گاز است. کندانسور درواقع نقطه پایانی انتقال حرارت از اواپراتور به محیط بیرون است؛ جایی که گرمای مبرد به اتمسفر مبادله می‌شود. ظرفیت کندانسور باید برای دفع حرارت گرفته شده از اتاق . اضافه شده توسط کمپرسور کافی باشد تا اختلالی در سیستم ایجاد نشود. در بیشتر اسپلیت‌های تجاری و صنعتی کندانسور ها هواسرد هستند.

  کویل بزرگ کندانسور کولر گازی

  کندانسورها می‌توانند هم هواسر و هم آب‌سرد باشند اما کندانسور های هواسرد پرطرفدارتر و اقتصادی‌تر هستند چون برای مبادله حرار توسط آن‌ها نیازی به اضافه کردن مدارهایی جهت چرخش آب نیست و هوا در هر لحظه‌ به‌سادگی در دسترس است. کندانسور های هواسرد نیاز به قطعات کمتری دارند، وزن و حجم کمتری دارند و بخاطر همین دلایل یاد شده قیمت کمتری هم در خرید و هم در مرحله نگهداری دارند. اما کندانسور های هواسرد نقاط ضعفی هم دارند. با افزایش شدید دمای هوای بیرون، به علت کاهش اختلاف دمای محیط و لوله‌های کندانسور ، راندمان آن بشدت کاهش پیدا می‌کند. به علاوه لزوم استفاده دائم از فن‌های گردش هوا امکان ایجاد خرابی و استهلاک در فن را افزایش خواهد داد. به جز موارد گفته شده در این کندانسور ها چون لوله‌ها در تماس با هوا قرار دارند در مناطق شرجی که رطوبت هوای آن‌ها بالاتر است و اتفاقاً مناطقی هستند که استفاده از کولر گازی در آن‌ها توجیه اقتصادی دارد، امکان خوردگی و زنگ‌زدگی در لوله‌های کندانسور وجود دارد. البته برای این مسئله راه‌حل هایی از جمله تغییر جنس لوله‌های کندانسور برای مقابله با زنگ‌زدگی پیشنهاد شده است.

  آموزش کولر گازی

   

  اجزای پنل خارجی کولر گازی

  آموزش اجزای رابط در یک کولر گازی

  در کولرهای گازی غیر از چهار جز نام برده شده، که اجزای اصلی هستند، اجزای دیگری که انجام کار کولر را ممکن ساخته و یا آسان‌تر می‌کنند هم وجود دارند. به طور کلی بخش پایپینگ یا همان لوله‌کشی کولر که وظیفه انتقال و جابجایی مواد داخل سیستم را به عهده دارد، بسیار کلیدی است. مبانی طراحی لوله‌های سیستم تهویه با مبانی پایپینگ در سایر سیستم‌ها چندان متفاوت نیست. مراقبت‌های لازم باید در طراحی لوله‌ها در نظر گرفته شده و مورد آزمایش قرار گیرند. به علاوه چند ملاحظه خاص دیگر نیز باید اعمال شود:

  • تغییر حالت‌های مداوم سیال در طول سیستم. در بخش‌هایی سیال(مبرد) گاز و در بخش‌هایی دیگر مایع است
  • سیستم باید برای حداقل نشت فشار طراحی شود. نشت فشار جزئی باعث کاهش راندمان سیستم می‌شود
  • روغن روانکاری، سیال دیگری که در سیستم جریان دارد و در بخش‌های اصلی سیستم در ترکیب با مبرد در حال گردش است. پایپینگ باید از نظر طراحی بتواند روغن را بدون اتلاف در عبور از بخش‌های مختلف به درون کمپرسور بازگرداند.
  • تجمع مبرد مایع در کرنک‌کیسِ کمپرسور حداقل باشد.
  • پایپینگ باید بتواند از کمپرسور در حین کار و خاموش شدن محافظت کند

   

  آموزش حرکت روغن در سیستم

  روغن روانکاری از طریق کمپرسور به مبرد داخل لوله‌ها وارد می‌شود. با هر حرکت چرخشی کمپرسور ، مقدار کمی از روغن روانکاری  پیستون‌ها و سایر اجزای متحرک کمپرسور بخار شده و به داخل گاز مبرد راه پیدا می‌کند. گاز داغ خروجی که فشار بالایی هم دارد به همراه روغن تبخیر شده به سمت کندانسور رفته و به آن وارد می‌شود. در کندانسور هم پس از فرآیند چگالش روغن با مبرد مایع‌شده ترکیب و به اواپراتور می‌رسد. در یک سیستم با طراحی مناسب، گاز مبرد در حال ترک اواپراتور و حرکت در طول لوله با سرعتی کافی برای جدا کردن قطرات کوچک روغن به حرکت درمی‌آید. نسبت روغن و مبرد ورودی به کمپرسور باید با نسبت خروجی از آن همخوانی داشته باشد.

  آموزش حذف اصطکاک و اندازه لوله‌ها

  سایز کارآمد لوله‌ها صرفه اقتصادی سیستم، حذف اصطکاک و بازگشت روغن در سیستم را متعادل می‌سازد. جنبه اقتصادی تولید، خواهان لوله‌های کوچک است و به قیمت هزینه بالای ساخت و اجرا و کاهش توانایی تمام می‌شود. اهداف حذف اصطکاک نیز خواهان لوله‌های بزرگ هستند و این به قیمت صدمه دیدن جنبه‌های اقتصادی تولید و بازگشت روغن زیاد به درون مدار است. طراحی مناسب لوله‌ها و پایپینگ باید نسبت مناسبی برای ایجاد تعادل بین این دو برقرار سازد تا هر سه شاخص یا کمیت برای تولید یک سیستم موفق کولر گازی بدست آید.

  آموزش سایزبندی خط گاز داغ

  در سیستم اسپلیت‌های که از یک واحد کندانسور استفاده می‌کنند، خط گاز داغ به عنوان بخشی از واحد کندانسور از کارخانه نصب شده و نیازی به طراحی توسط مهندس  مشاور ندارد. اما در سیستم‌هایی با کمپرسور جدا از کندانسور ، مهندس مشاور باید خط لوله گاز داغ را برای نصب میدانی طراحی کند. کاهش مفرط فشار در خط لوله مابین کمپرسور و کندانسور می‌تواند موجب ضعف اساسی در سیستم از نظر بهره‌وری انرژی شده و از طرفی حجم ظرفیت کمپرسور را بشدت کاهش دهد. قواعد کلی برای طراحی یک سیستم مناسب، تولیدکنندگان را مجبور به رعایت اصولی می‌کند که برمبنای آن‌ها  از دست رفتن فشار در این خط لوله نباید باعث تغییر بیش از یک الی دو درجه در دمای اشباع شده سیستم بشود. برای مبرد R-22 این برابر با تغییر فشاری معادل با 2.9 الی 6.0 پی.اس.آی است.

  آموزش سایزبندی خط لوله مایع

  سایز خط لوله جابجایی مایع در سیستم به میزان کمتری نسبت به لوله‌های گاز داغ حساس و کلیدی است چون در تغییر توان مکش کمپرسور و در نتیجه بهره‌وری کلی سیستم به میزان کمتری مؤثر است. ابعاد باید جوری در نظر گرفته شوند که در طول این مسیر افت فشار چیزی بیش از 2.2 تا 4.6 پی.اس.آی نباشد. اگر افت فشار در مسیر بسیار بالا باشد ممکن است مایع مبرد به گاز تغییر حالت داده و باعث خطا و نقصان در عملکرد شیر انبساطی گردد. این مشکل در سیستم‌هایی با طراحی عمودی لوله‌ها هم می‌تواند یک مشکل باشد؛ بخصوص در آن‌هایی که اواپراتور بالاتر از کندانسور قرار می‌گیرد. مایع مبرد خارج شده از کندانسور تحت یک صعود بخاطر بالا رفتن از خط عمودی قرار گیرد ممکن است به علت کاهش فشار ناگهانی دچار تغییر فاز شود. تولیدکنندگان باید بتوانند به طراحی مناسبی برای رفع این مشکل احتمالی در خط لوله مایع سیستم دست پیدا کنند وگرنه عملکرد اواپراتور و شیر انبساط به شکل جدی دچار نقش خواهد شد. به‌گونه‌ای که افت فشار کلی در سیستم باید با در نظر گرفتن افت فشار ناشی از نقص یاد شده محاسبه شده و مورد توجه قرار گرفته و در تنظیمات و طراحی قطعاتی مانند سوپاپ‌های سلونوئید، خشک‌کن‌ها و صافی‌های اعمال شود.

  آموزش سایزبندی خط لوله‌های مکش

  طراحی استاندارد افت فشار ناشی از حرکت در لوله‌های مکش را باید حداکثر تا دو درجه تغییر در دمای مبرد در نظر بگیرد. میزان برای R-22 مساوی است با فشار 2.9 پی.اس.آی در دمای چهل درجه فارنهایت. اگر افت فشار بسیار بزرگ باشد، کمپرسور مجبور به عمل کردن در میزان مکش پایین‌تری برای کار کردن اواپراتور در دمای مدنظر می‌شود. اضافه شدن روغن یک ملاحظه جدی در طراحی لوله‌های بخش مکش است. سرعتی از گاز که مناسب است برای حرکت روغن در طول یک لوله افقی ممکن است برای بالا بردن آن در یک لوله عمودی مناسب نباشد. در چنین حالتی، معمول است که ابعاد لوله را کاهش دهند تا موجب افزایش سرعت گاز در آن شوند اما این به قیمت از دست دادن فشار بیشتری خواهد بود. وقتی که خط لوله در بخش‌هایی به حالت افقی بازگردد ابعاد به همان حالت قبلی افزایش خواهد یافت اما در سیستم‌های کاملاً عمودی این مشکل وجود نداشته و تغییر ابعاد در طول مسیر الزامی نیست.

  آموزش محافظت از کمپرسور

  برای اطمینان از قابل اتکا بودن کارکرد کمپرسور ، بازگشت مناسب روغن مهم‌ترین فاکتور در طراحی خط لوله‌هاست. اگرچه خط لوله مکش برای زه‌کشی روغن به کمپرسور ، شیب‌بندی می‌شود اما به‌منظور اجتناب از بازگشت روغن به کمپرسور در مواقع بیکاری خط لوله مکش باید در اواپراتور تجمیع شود. کمپرسور ها باید به یک گرم‌کن در محل اتصال میل لنگ مجهز باشند تا بتوانند دمای روغن را حداقل بیست درجه فارنهایت بالاتر از کل سیستم نگاه دارند. وقتی که یک سیستم خاموش است، مبرد همیشه به سمت سردترین نقطه حرکت می‌کند. در ماه‌های سرد زمستانی، پنل بیرونی قطعاً سردترین بخش اسپلیت بوده و کمپرسور هم در این بخش از سیستم قرار دارد. این باعث می‌شود تا در مواقع بیکاری سیستم مبرد چگالش شده با روغن موجود در کندانسور ترکیب شود و حتی در بعضی مواقع با غرق کردن و غوطه‌ور ساختن پیستون موجب مشکلات جدی بشود. اگر گرم‌کن خاصی در کمپرسور تعبیه نشده باشد، استارت خوردن کمپرسور می‌تواند مشکل‌ساز باشد تا حدی که باعث انفجار در این بخش شده و به پیستون و مجموعه کمپرسور آسیب جدی وارد کند.

  آموزش فن‌ها و ابزار گردش هوا

  گردش هوای خنک اصلی‌ترین وظیفه یک کولرگازی است اما گاهاً ممکن است در توضیح اجزای آن به سبب اهمیت بالای سایر قطعات در قوانین مکانیکی، فن‌ها و پره‌ها که وظیفه انجام این کار را دارند، مورد غفلت واقع شوند. هم در پنل بیرونی و هم در پنل درونی اسپلیت، گردش هوای مناسب کلیدی است. یک فن مناسب در پنل بیرونی گردش هوای متوازن بین کویل‌های بیرونی و مبادله گرما به خارج سیستم و در پنل داخلی گرفتن حرارت محیط و دادن سرما به محیط را امکان‌پذیر می‌سازد. طراحی فن‌ها در پنل داخلی اما بسیار کلیدی‌تر است چون بدون پخش هوای سرد به شکل مناسب در اتاق عملاً تمام زحمت و مراحل سیستم بی‌حاصل خواهد شد.

  آموزش کولر گازی

   

  فن بزرگ بیرونی کولر گازی

  برندهای مختلف کولرگازی در بازار از سیستم‌های متفاوتی در این بخش استفاده می‌کنند که هرکدام نقاط قوت و ضعف خاصی دارند اما به طور کلی چند فاکتور در عملکرد مناسب این بخش دخیل است. فن داخلی باید بتواند حجم مناسبی از هوا را به درون پنل و کویل اواپراتور مکش کند، به علاوه حجم مناسبی از آن را در جهت‌های انتخابی کاربر انتشار دهد. فن درونی به واسطه مصرف برق بالا علاوه بر پخش مناسب هوا باید کاربردی اقتصادی و بهینه هم داشته باشد زیرا با حجم بالای برق مصرفی کولرهای گازی، صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها در هر بخشی از سیستم بسیار مهم است.

  آموزش کولر گازی

   

  فن به کار رفته در پنل داخلی کولر گازی

  اکتبر 17, 2021
  تعمیرات لپ تاپ فنی سازان

  آموزش کار با لپ تاپ

  آموزش کار با لپ تاپ به این دلیل از اهمیت زیادی برخوردار است که امروزه اکثر افراد ترجیح می دهند به جای تهیه کامپیوتر شخصی اقدام […]
  اکتبر 16, 2021
  main-pic-tv

  تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

  تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد ، این یک ایراد رایج در تلویزیون های امروزی از نوع ال سی دی و ال ای دی است. وقتی […]
  اکتبر 12, 2021
  whasher-water-leakage

  تخلیه آب ماشین لباسشویی دوقلو

  سیستم تخلیه آب ماشین لباسشویی دوقلو که شاید یکی از قدیمی ترین انواع ماشین لباسشویی است، با ماشین های لباسشویی جدید تفاوت دارد. ماشین های لباسشویی […]
  guest
  6 دیدگاه
  بازخورد درون متنی
  مشاهده همه نظرات
  یزدانی
  یزدانی
  1 ماه پیش

  من این دوره رو شرکت کردم الان یه ساله دارم کار میکنم ولی برادرم تازه دوره اش تموم شده دو جلسه غیبت هم داشته و یاد نگرفته خوب. میگه نمیخوام گل دوره رو برم میشه همون دو جلسه رو براش جبرانی یزارین؟

  گردانی
  گردانی
  1 ماه پیش

  من از شهرستان میام خوابگاه میدین؟ هزینه خوابگاه تهران چقدره؟

  عابدی منش
  عابدی منش
  1 ماه پیش

  سلام، ما اینجا آموزش ببینیم بعدش شاید واسه تعمیر کولر بریم خونه یکی ندونیم اشکال کار کجاست، اونوقت چیکار کنیم؟ شما کارآموزی هم بعدش دارین که کامل یاد بگیریم؟