آموزش نصب اعلام حریق

آموزش کاملا عملی توسط اساتید برتر کشور

کارگاه مجهز به تجهیزات پیشرفته

پشتیبانی نامحدود پس از اتمام دوره

صدور گواهینامه قابل ترجمه و بین المللی

سرفصل های دوره آموزش نصب اعلام حریق

 • 1. بازبینی تاریخچه و علت پیدایش سیستم اعلام حریق
 • 2. مروری بربرق صنعتی و ساختمان در سیستم اعلام حریق
 • 3. آموزش سیستم اعلام حریق و بازبینی متعلقات آن
 • 4. آموزش طریقه زون بندی در سیستم اعلام حریق
 • 5. آموزش طریقه برنامه ریزی پنل در حالت های مختلف
 • 6. آموزش طریقه نصب پنل مرکزی و نحوه استاندارد سازی آن
 • 7. آموزش طریقه نقشه خوانی و سیم کشی پنل مرکزی
 • 8. آموزش طریقه نصب برق پشتیبان توسط باطری درسیستم اعلام حریق
 • 9. آموزش طریقه نصب آژیر بر روی پنل مرکزی
 • 10. آموزش نصب و معرفی انواع دتکتورهای دودی
 • 11. آموزش نصب و معرفی انواع دتکتورهای حرارتی
 • 12. آموزش نصب و معرفی انواع شستی در اعلام حریق
 • 13. آموزش طریقه بهینه سازی در کابل کشی محیط های مختلف
 • 14. آموزش طریقه طراحی یک سیستم کارآمد اعلام حریق برای استفاده سازمانی
 • 15. آموزش تمامی استاندارد های آتش نشانی
 • 16. آموزش طریقه نصب تلفن کننده شهری برروی پنل مرکزی و برنامه ریزی آن
 • 17. آموزش نصب تلفن کننده سیم کارتی برروی پنل مرکزی وبرنامه ریزی آن
 • 18. آموزش طریقه مسدود کردن انتهای مسیر با استفاده از مقاومت

سرفصل های دوره اعلام حریق آدرس پذیر

 • 1-آموزش ومعرفی انواع مختلف اعلام حریق آدرس پذیر
 • 2-آموزش طریقه نصب پنل مرکزی اعلام حریق آدرس پذیر و نحوه راه اندازی و برنامه ریزی آن
 • 3-آموزش ومعرفی محیط شبکه اعلام حریق آدرس پذیر
 • 4-آموزش طریقه تنظیم لوپ ها در نصب اعلام حریق آدرش پذیر
 • 5-آموزش طریقه نصب دتکتورهای حرارتی و دودی در اعلام حریق آدرس پذیر
 • 6-آموزش طریقه تنظیم حساسیت دتکتورهای حرارتی و دودی در اعلام حریق آدرس پذیر
 • 7-آموزش طریقه نصب انواع هشداردهنده صوتی و نوری در اعلام حریق آدرس پذیر
 • 8-آموزش طریقه اتصال سوئیچ مانیتور
 • 9-آموزش طریقه نصب انواع اینترفیس داخلی و خارجی
 • 10-آموزش طریقه صحیح کابل کشی در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر
 • 11-آموزش و معرفی استانداردهای جهانی و داخلی آتش نشانی و مقایسه آنها با هم
 • 12-آموزش طریقه عیب یابی خطا در پنل مرکزی و چگونگی برطرف ساختن خطا
 • 13-آموزش طریقه طراحی انواع ورودی و خروجی و نحوه نصب آنها
 • 14-آموزش طریقه نصب پایه ایزولاتور
 • 15-و پاسخ به تمامی سوالاتی که در ذهن شما می باشد.

شهریه دوره آموزش نصب اعلام حریق

شهریه عمومی با 30% تخفیف: 2،000،000 تومان
شهریه دوره خصوصی : 5،000،000 تومان

راه های ثبت نام در دوره های آموزشی

مجتمع فنی سازان 

روش اول: واریز مبلغ 200,000 تومان به شماره کارت بانک پاسارگاد: 4223 - 7402 - 2910 - 5022 بنام آقای داود کامرانی مقصود و فرستادن تصویر رسید واریزی به شماره واتساپ 09359293340

روش دوم: ارسال درخواست مشاوره از طریق فرم ثبت نام 

روش سوم: تماس از طریق تلفن ، واتساپ و یا مراجعه حضوری به محل آموزشگاه

  جواب را با کیبورد انگلیسی وارد کنید

  سوالات متداول کارآموزان

  آیا گواهینامه معتبر در پایان دوره صادر می شود؟

  بله بعد از اتمام دوره گواهینامه بین المللی از سازمان فنی و حرفه ای صادر می شود.

  مدت دوره چند ساعت می باشد؟

  تا زمانی که خود کارآموزان از لحاظ فنی و تئوری به حد قابل قبول رسیده باشند

  در یک روز برگزار می شود یا چند روز؟

  کلاس ها هم به صورت مدت دار و هم یک روزه برگزار میشود. ویژه کارآموزهای شهرستان و شاغلین

  آیا خوابگاه تدارک دیده اید برای افرادی که از شهرستان شرکت می کنند؟

  بله در نزدیکی آموزشگاه خوابگاه هم تدارک دیده شده است.

  آموزش نصب اعلام حریق

  آموزش نصب اعلام حریق یکی از رشته های پرطرفدار در زمینه برق می باشد که در مجتمع فنی سازان به صورت تخصصی و عملی به تجهیزات کامل به کار آموزان آموزش داده می شود.
  اعلام حریق برای حفاظت از ساختمان،مغازه یا سازمانی نصب می گردد که در هنگام آتش سوزی آلارم داده که به صورت هوشمند نیز می توان از آن استفاده نمود به صورتی که از سیستم اطفا حریق یا نصب تلفن کننده جهت تماس به سازمان آتش نشانی استفاده نمود. لذا در مجتمع فنی سازان به صورت کاملا تخصصی آموزش داده می شود تا کار آموزان در بازار کار از لحاظ تئوری و عملی کارآمد باشند.
  افرادی که علاقمند هستند در دوره آموزش نصب اعلام حریق شرکت کنند، می توانند در این صفحه سرفصل هایی که در این دوره آموزشی تدریس می شود را مطالعه کنند و با کسب اطلاعات کامل اقدام به ثبت نام در این دوره نمایند. فنی سازان سعی دارد، دوره آموزش نصب اعلام حریق را به صورت کامل و بی نقص برگزار کند تا کار آموز بدون هیچ مشکلی بتواند در بازار کار، با مجوز رسمی فعالیت نماید.

  بعد از اتمام دوره نصب اعلام حریق گواهینامه معتبر و بین المللی از سازمان فنی و حرفه ای صادر می شود . همچنین کارآموزان عزیز پشتیبانی نامحدود را از طرف مدرس این دوره از بدو ورود به بازار کار خواهند داشت.

   

  مزایای شرکت در دوره آموزش نصب اعلام حریق

  یکی از خصوصیات شرکت در دوره آموزشی اعلام حریق آشنا شدن با انواع اعلام حریق و انواع استانداردهای موجود در بازار ایران و جهان است و دیگری نحوه کار با انواع دتکتورهای اعلام حریق و دستگاه مرکزی و انواع آژیرها و اسپیکرها و استریب لایت می باشد.در این دوره با معرفی انواع استانداردهای موجود در بازار و مقایسه آنها با هم مبحث آموزش شروع می شود و پس از آن به معرفی انواع سیستم های اعلام حریق و برندهای موجود پرداخته می شود تا کارآموزان عزیز با مبحث اعلام حریق آشنایی پیدا کرده و بتواند بهترین نوع اعلام حریق را برای پروژ بدست آورد.پس از آن به تحلیل و بررسی پنل مرکزی می پردازیم و پیدا کردن ورودی و خروجی و طریقه نصب و راه اندازی پنل به همراه تجهیزات مانند انواع دتکتورهای شعله (FLEAME) ، حرارتی (HEAT) و دود (SMOKE) می پردازیم.

  یکی دیگر از خصوصیات و مزایای شرکت در دوره آشنایی با نحوه سیم بندی و اتصالات پنل و نحوه عملکرد دتکتور است تا کارآموزان با نحوه راه اندازی ، تست و عیب یابی تجهیزات آشنا شوند.
  در مجتمع آموزشی فنی سازان به صورت صفر تا صد عملی به این مبحث پرداخته می شود تا کارآموزان عزیز با خیال راحت و آسوده وارد بازار کار گردند. در ضمن پشتیبانی نامحدود استاد مربوطه را نیز به صورت دائم دارند.

   

  مراحل نصب اعلام حریق

  در نصب اعلام حریق باید قبل از هر چیز یک پلان مهندسی و تایید شده در دسترس باشد این امر به عهده مهندس طراح و ناظر می باشد که ایشان جایگذاری تک تک اجزای مربوطه را مشخص کرده و بعد از آن ما در ابتدا دتکتورها را نصب و پنل مرکزی که معمولا در قسمت ورودی ساختمان در کنار تابلو برق می باشد نصب کرده و سیم کشی ها می تواند به صورت توکار و یا روکار باشد. چنانچه از قبل محل عبور سیم ها در نظر گرفته شده باشد راحتتر می توان سیم کشی را انجام داد ولی اگر از قبل محل عبور سیم ها مشخص نشده باشد ویا ساختمان تکمیل شده باشد و پس از آن تصمیم به نصب اعلام حریق گرفته باشیم باید از بهترین و کوتاه ترین مسیر که هیچ مزاخمتی ایجاد نمیکند سیم کشی را انجام داد.
  پس از تکمیل سیم کشی و تکمیل مدار اعلام حریق تک تک ادوات تست می گردد تا صحت و سلامت تجهیزات آگاهی پیدا کردیم سیستم آماده کار می باشد.

   

  انواع اعلام حریق مورد استفاده در صنعت اعلام حریق

  انواع اعلام حریق موجود در بازار به سه دسته کلی اعلام حریق متعارف و اعلام حریق آدرس پذیر و اعلام حریق وایرلس تقسیم بندی می گردد. در اعلام حریق متعارف به صورت خطی و با مدار بسته کار می کند به طوری که در دو رشته سیم از قسمت زون برای دتکتورها خارج شده و بسته به ظرفیت پنل که معمولا در حدود 20 عدد دتکتور در یک خط یا زون را دارا می باشد در ته خط مقاومت بسته می شود ولی در آدرس پذیر باید این دو رشته سیم که برای دتکتورها از زون خارج می شود مجدد به خود پنل برگردد یعنی به صورت لوپ یا حلقه سیم بندی می شود و نوع سوم موجود در بازار مثل آدرس پذیر می باشد که نیاز به سیم بندی ندارد به صورت بی سیم با هم ارتباط برقرار می کنند که وایرلس نامگذاری شده است.

   

  آموزش نصب اعلام حریق متعارف

  در آموزش نصب سیستم اعلام حریق متعارف مرحله به مرحله پرداخته می شود به نصب تا کارآموزان به راحتی بتوانند کار نصب را آموزش ببینند.

  مرحله 1 : آشنایی با خود پنل و با قسمت داخلی از قبیل برق ورودی و خروجی کانکتورها که برای نصب انواع دتکتورها و آژیرها می باشد و قسمت تیغه های نرمال اپن(N.O) و نرمال کلوز(N.C) که برای اطفاء حریق می شود از این قسمت استفاده کرد می باشد.

  مرحله 2: آشنایی با نحوه سیم بندی در خط آژیر ها و تعداد آژیری که دستگاه می تواند پشتیبانی کند.

  مرحله3: آشنایی با نحوه سیم بندی قسمت زون که برای تشخیص آتش می باشد و تعداد قابل پشتیبانی دتکتور در پنل و طریقه ارتباط آنها با هم در که در پنل خطای نصب ندهد.

  مرحله4: در مرحله آخر تجهیزات جانبی مانند چراغ سردر و کلید و شستی و تعدادی که یک پنل می تواند پشتیبانی کند را آموزش داده و با قسمت درب ورودی پنل که می شود پنل را مدیریت کرد آشنا می شویم.
  تمام مراحل ذکر شده بالا به صورت کاملا عملی در کارگاه آموزشی انجام می شود تا کارآموزان عزیز در نصب دیگر مشکلی نداشته باشند.

   

  تفاوت اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر

  تفاوت عمده پنل های اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر در نحوه اتصال و سیم بندی دتکتورها می باشد که در اعلام حریق متعارف به صورت خطی می باشد و مهم نیست ته خط کجا باشد ولی در آدرس پذیر باید ابتدا و انتهای سیم بندی به داخل خود پنل برگردد (یعنی لوپ یا حلقه تشکیل شود) در این صورت اگر در میانه مسیر قطعی سیم وجود داشته باشد در اعلام حریق متعارف دستگاه دچار خطای سیستمی گشته و ادامه مسیر از دسترس خارج می شود و قابلیت تشخیص آتش را ندارد ولی در آدرس پذیر چنانچه در میانه مسیر قطعی اتفاق بیافتد چون حلقه یا لوپ تشکیل شده است هیچ دتکتوری از دسترس خارج نشده و قابلیت تشخیص آتش را دارند. و تفاوت بعدی در نحوه تشخیص آتش می باشد که در آدرس پذیر تک تک دتکتورها دارای یک آدرس IP مشخص هستند که از طریق نرم افزار قابل شناسایی و کنترل می باشد ولی در متعارف در زمان اعلام آتش فقط زون و یا خطی که در مسیر آن آتش اتفاق افتاده است را مشخص می نماید حالا که کدام یک از دتکتورهای خط یا زون می باشد باید مراجعه حضوری داشت.

   

  بررسی درآمد نصب اعلام حریق

  نصب اعلام حریق یکی از شغل های پردرآمد در بازار می باشد زیرا طبق دستورالعمل سازمان نظام مهندسی و شهرداری ها ، ساختمان های بالای 4 طبقه اگر اعلام حریق نداشته باشند پایان کار ساختمان را دریافت نمی کنند و با وجود این مسئله که تمامی سازندگان ساختمان ها برای اینکه سود حاصله از ساخت و ساز افزایش یابد تراکم ساختمان را افزایش داده و این مسئله خود باعث گرم شدن بازار کار اعلام حریق می گردد.
  طبق تعرفه صنفی در سال 1401 نصب هر دتکتور و آزیر و سایر ادوات بین 40 هزار تومان الی 50 هزار تومان و سیم کشی متری 4 هزار تومان و نصب  و راه اندازی پنل 500 هزار تومان الی 600 هزار تومان می باشد.به طور مثال در یک ساختمان 4 طبقه اگر یک پنل و 5 عدد دتکتور و آژیر و غیره نصب گردد درآمد حدود 3 میلیون الی 5 میلیون حاصل می شود که راه اندازی این پروژه نهایتا 2 الی 3 روز زمان می برد.

   

  آموزش نصب اعلام حریق متعارف در تهران

  آموزش نصب اعلام حریق متعارف یکی از رشته های پرکاربرد در صنعت برق می باشد که در مجتمع آموزشی فنی سازان به صورت کاملا تخصصی به این امر پرداخته است و استاد مربوطه خود نیز در بحث اعلام حریق سابقه بالایی دارد که خود این مسئله کمک شایانی به آموزش می نماید و علاوه بر تجربه در آموزش و صنعت از مزیت معرفی به تامین کنندگان تجهیزات اعلام حریق و پشتیبانی بی قید و شرط استاد پس از دوره نیز بهره مند خواهید گشت.

  پس با این تفاسیر این مجتمع یکی از بهترین آموزشگاه های آموزش نصب اعلام حریق در تهران می باشد.

   

   

  دوره های دیگر در آموزشگاه فنی سازان :

  آموزش نصب دوربین مداربسته

  آموزش نصب و تعمیرات پکیج دیواری

   

  دوره های مرتبط

  اشتراک در
  اطلاع از
  guest

  3 دیدگاه
  قدیمی‌تر
  جدیدتر پر امتیازترین
  بازخورد درون متنی
  مشاهده همه نظرات
  فرهادی
  فرهادی
  2 سال پیش

  کیفیت آموزش در چه حدی است؟

  سامان باقری
  سامان باقری
  2 ماه پیش

  دوره دوربین مداربسته واقعا عالی بود، تشکر از استاد و مدیریت آموزشگاه
  من فقط آموزش نصب دوربین مدار بسته رو ثبت نام کرده بودم ، ولی بعد این دوره آموزش برق ساختمان درجه ۲ و ۱ رو هم ثبت نام کردم و خیلی خیلی راضی بودم از کلاسها .