عیب-یابی-و-تعمیر-اسپیکر

مقدمه نحوه عیب یابی و تعمیر اسپیکر

در این مقاله در مورد نحوه عیب یابی و تعمیر اسپیکر صحبت می کنیم. هنگامی که اسپیکر های ساب ووفر به برق وصل می شوند، حتی قبل از این که فایلی پخش شود صداهایی مانند خِرخِر یا وِزوِز  تولید می کنند. این صداها دارای فرکانس حدوداً 60 Hz می باشند.این یک صدای طبیعی است که در نتیجه ی به برق وصل کردن اسپیکرها تولید می شود.

گاهی اوقات این صدا به دلیل حلقه ی زمین (وضعیتی که در آن چند مؤلفه ی سیستم از یک خط تغذیه ی زمین مشترک استفاده می کنند و ولتاژ های ناخواسته به آن القا می شود) است. دلیل دیگر می تواند خراب شدن اسپیکر باشد.

کلیک کنید: دوره آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیرات لوازم خانگی در آموزشگاه فنی سازان

تعمیرات-لوازم-خانگی

رفع حلقه ی زمین

در ادامه نحوه عیب یابی و تعمیر اسپیکر با رفع حلقه زمین آشنا می شویم. با وجود این که تشخیص و برطرف کردن حلقه ی زمین راحت است بررسی کنید که آیا این باید اولین اقدام شما باشد. حلقه ی زمین هنگامی به وجود می آید که دو یا چند مؤلفه ی الکتریکی به یک اتصال زمین وصل باشند. این باعث می شود یک جریان الکتریکی کوچک وارد مسیر سیگنال ولتاژ پایین شود و منجر به القای ناخواسته گردد. برای برطرف کردن این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید:

میزان صدا را چک کنید : میزان صدا را از منبع خود مانند کامپیوتر یا پخش کننده ی صوتی بررسی کنید. میزان این صدا باید روی 75% از حداکثر میزان صدا تنظیم شده باشد. سپس میزان صدای دلخواه باید بر روی خود اسپیکرها تنظیم شود.

اتصالات برق را چک کنید : اطمینان یابید که دو شاخه های تمام دستگاه های سیستم به یک منبع برق متصل هستند نه مدار های متفاوت.

یک عایق حلقه ی زمین به سیستم اضافه کنید : این وسیله ای است که به راحتی می توانید از هر مغازه ی الکتریکی خریداری کنید. عایق را بین تقویت کننده ی صدا و اسپیکر ها قرار دهید تا از ایجاد صداهای نامطلبوب و شنیده شدن آن ها جلوگیری کنید.

نحوه عیب یابی و تعمیر اسپیکر

اگر تشکیل حلقه ی زمین مشکل اسپیکر شما نیست به سراغ بررسی و تعمیر اسپیکر خراب خود بروید. ابتدا یک پیچ گوشتی، پارچه ی مرطوب و سیمان لاستیکی آماده کنید. مطمئن شوید که اسپیکر ها متصل به برق و آماده ی پخش صدا هستند.

  1. باز کردن اسپیکر

ابتدا پوشش قسمتی را که از آن محل صدا خارج می شود را جدا کنید. معمولاً این پوشش توسط سه یا چهار پیچ نگه داشته شده است. پس از این که پوشش باز شد شما می توانید غشاء اسپسکر را ببینید. در صورت لزوم آن را با دستمال مرطوب تمیز کنید تا بتوانید با دقت ببینید که شکاف یا سوراخی در آن وجود نداشته باشد .

  1. نحوه عیب یابی و تعمیر اسپیکر، تعیین محل دقیق مشکل

یک موسیقی را از طریق اسپیکر پخش کنید. این کار به شما کمک می کند که وجود درز و سوراخ را راحت تر تشخیص دهید. هرچه صدای نامطلوب بلندتر باشد احتمال وجود سوراخ در لبه های غشاء بیشتر است .

  1. محل آسیب دیده را ترمیم کنید

پس از این که متوجه محل سوراخ یا شکاف شدید، اسپیکر را از برق بکشید. در راستای نحوه عیب یابی و تعمیر اسپیکر پس از آن که مقدار کمی سیمان لاستیکی را روی محل ریختید، آن را صاف کنید به گونه ای که لایه ی یکدست و صافی از این ماده بر روی قسمت آسیب دیده و کمی از اطراف آن قرار بگیرد.

  1. نحوه عیب یابی و تعمیر اسپیکر، اسپیکر را تست کنید

پس از این که این قسمت به طور کامل خشک شد، دوباره اسپیکر را به برق بزنید و با صدای کم آن را امتحان کنید. کم کم صدا را بلندتر کنید و با دقت گوش دهید که هیچ صدای خِرخِری باقی نمانده باشد. اگر دیگر هیچ صدای نامطلوبی نمی شنوید می توانید پوشش رویی اسپیکر را دوباره ببندید و به استفاده از آن ادامه دهید.

جمع بندی نحوه عیب یابی و تعمیر اسپیکر

در این مقاله به نحوه عیب یابی و تعمیر اسپیکر پرداختیم. تعمیر اسپیکر یکی از کارهای تخصصی زیر مجموعه رشته آموزش تعمیرات تلویزیون و همینطور آموزش تعمیرات لوازم خانگی می باشد. دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی یکی از دوره های اقتصادی و به صرفه در آموزشگاه فنی سازان می باشد که کارآموزان در این دروه فشرده با صفر تا صد تعمیرات تمام لوازم خانگی از جمله یخچال و فریزر، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، ماکروفر، تلویزیون، جاروبرقی، اتو و .. آشنا می شوند.

این دروه در یک کارگاه کاملا مجهز برگزار می شود و بعد از دوره کارآموزان قادر خواهند بود انواع لوازم خانگی در برند های مختلف را تعمیر و قطعات معیوب را تعویض نمایند. پس از دوره نیز مدرک رسمی و معتبر از سازمان فنی حرفه ای کل کشور به کارآموزان اعطاء خواهد شد.

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات