تعمیرات مانیتور

چگونگی رفع تاری صفحه نمایش کامپیوتر و افزایش وضوح

تعمیرات مانیتور

تار بودن تصویر صفحه نمایش بسیار ناخوشایند است اما همه ی مشکلات به تعمیرات حرفه ای نیاز ندارند. گاهی اوقات خودتان قادر به حل مشکل هستید.

این بدان معنا نیست که در چنین شرایطی باید مانیتور را باز کنید. برای حل این مشکل چند راه حل وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

گام اول

سیم برق مانیتور را بررسی کنید که آسیب ندیده باشد و یا نسوخته باشد. اتصال سیم را بررسی کنید و با استفاده از ولت متر مطمئن شوید که سیم دارای میزان ولتاژی است که از پریز دریافت می کند.

میزان عادی ولتاژ برای یک مانیتور کامپیوتر حدود ۱۰۰ وات است. اگر کامپیوتر به میزان صحیحی نیروی الکتریکی دریافت نکند تصویر می تواند تار شود.

گام دوم

مانیتور را ریست کنید تا به تنظیمات اصلی خود بازگردد. ممکن است با گذشت زمان تنظیمات به صورت خود به خود تغییر کنند و این می تواند بر تصویر مانیتور تأثیر بگذارد. دکمه ی Menu را که روی مانیتور قرار دارد فشار دهید و سپس گزینه Restore Factory Settings را انتخاب کنید.

اگر چنین گزینه ای در مانیتور شما وجود ندارد سیمی را که مانیتور را به کامپیوتر وصل می کند را بیرون بکشید و اتصال را قطع کنید تا مانیتور ریست شود.

گام سوم

اتصال تمامی دستگاه های بی سیم نظیر گوشی های تلفن، اسپیکرها و یا لوازم جانبی دیگر را با کامپیوتر قطع کنید. این وسایل میدان الکترومغناطیسی ایجاد می کنند و این می تواند باعث تاری یا تغییر شکل تصویر شود.

گام چهارم

وضوح تصویر و درجه بندی تنظیمات مانیتور را تغییر دهید تا مشکل تار بودن تصویر را برطرف کنید. برای انجام این کار روی دکمه ی Start کلیک کرده و Control Panel> Display را انتخاب کنید.

گزینه ی Setting را انتخاب کنید. پس از آن باید وارد قسمت Screen Resolution شوید و روی دکمه ی Advanced و Monitor کلیک کنید. در این قسمت می توانید میزان وضوح و روشنایی تصویر را تغییر دهید.

پس از اتمام تغییرات روی OK کلیک کنید. پس از آن کامپیوتر را خاموش و روشن کنید تا تنظیمات جدید را بر روی کامپیوتر خود ببینید. ممکن است لازم شود چند بار تغییرات را انجام دهید تا به تصویر دلخواه خود برسید.

گام پنجم

مانیتور درایور را دوباره نصب کنید. گاهی اوقات تار بودن تصویر به خاطر درایور نامناسب است. به وبسایت شرکت تولید کننده ی مانیتور کامپیوتر خود مراجعه کنید. صفحه ی پشتیبانی را بیابید و نرم افزار مربوط به مدل مانیتور خود را در آن جا دانلود کنید.

سپس درایور جدید را نصب کنید و سیم اتصال مانیتور به کامپیوتر را بکشید . پس از چند ثانیه دوباره سیم را وصل کنید و کیفیت تصویر را مشاهده کنید.

نحوه ی بالا بردن وضوح تصویر کامپیوتر

بر روی دکمه ی Start و سپس Control Panel کلیک کنید و از آن جا Adjust Screen Resolution را از زیر مجموعه ی Appearance and Personalization انتخاب کنید. روی Resolution کلیک کنید و پس از این که رزولیشن دلخواه خود را جایگزین قسمت Recommendedکردید روی OK کلیک کنید.

اگر دارای یک مانیتور LCD 19 اینچی هستید بهتر است رزولیشن ۱۲۸۰ ´ ۱۰۲۴ را انتخاب کنید.

اگر دارای LCD 20 اینچی هستید ۱۶۰۰ ´ ۱۲۰۰ و اگر دارای LCD بین ۲۰ تا ۲۲ اینچ هستید ۱۶۸۰ ´ ۱۰۵۰ را انتخاب کنید. برای LCDهای ۲۴ اینچی یا بزرگتر رزولیشن ۱۹۲۰ ´ ۱۲۰۰ مناسب تر است. پس از انتخاب تنظیمات دلخواه بر روی OK کلیک کنید.

اگر دارای یک لپ تاپ ۱۷ اینچی هستید باید در قسمت گفته شده ۱۶۸۰ ´ ۱۰۵۰ را انخاب کنید و سپس روی دکمه ی OK کلیک نمایید.

دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ در آموزگاه فنی سازان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *