آشنایی با قطعات الکترونیکی کولر گازی

قطعات الکترونیکی کولر گازی از قسمت های مهم و کارآمد کولر گازی می باشند که هر یک از آن ها کارکرد های خاص خود را دارند. شناخت هر یک از این وسایل به نوبه خود سبب می شود تا به خوبی بتوان از وجود دستگاه نامبرده شده استفاده نمود و در صورت هر گونه عیب و ایراد نهفته در آن بتوان به راحتی ایراد وارده را برطرف نمود تا باز هم بتوان از وجود این دستگاه بهره مند شد. در ادامه با ذکر قسمت های الکترونیکی در کولر گازی هر یک از آن ها را به طور مفصل نام می بریم تا شناخت بیشتری نسبت به این دستگاه حاصل شود. پس با ما همراه باشید تا تمامی قسمت های الکترونیکی را در کولر گازی برای شما شرح دهیم.

کلیک کنید: آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی با مدرک معتبر از سازمان فنی و حرفه ای 

بنر-آموزش-نصب-و-تعمیرات-کولر-گازی

آشنایی بیشتر با قطعات الکترونیکی کولر گازی

کولر گازی به طور کلی از دو بخش مهم مکانیکی و الکترونیکی تشکیل شده که هر یک از این دو بخش دارای قطعات مختلفی می باشند. از آن جایی که در این بخش سعی بر معرفی قطعات الکترونیکی کولر گازی شده است از ذکر قسمت های مکانیکی آن سر باز می زنیم و معرفی آن ها را به صورت جداگانه در بخش های دیگری خدمت شما معرفی می کنیم. این قطعات مکانیکی به طور کلی شامل: کمپرسور یا موتور، کندانسور یا تقطیر کننده، اواپراتور یا تبخیرکننده، گاز مبرد یا گاز خنک کننده و نیز لوله مویی یا اکسپنشن می باشد که با توجه به تخصصی بودن به هر یک از این موارد توضیح آن ها به تفکیک در ادامه اشاره می شود. اما در خصوص قسمت های الکترونیکی موجود در کولر گازی – که تمرکز این بخش روی آن هاست، باید یادآور شد که این قسمت ها شامل موارد زیر می باشند:

  • الکتروموتور فن به همراه پروانه
  • برد الکترونیکی
  • فیوز حرارتی اتوماتیک
  • سنسور دما
  • خازن
  • تابلو برق

مقاله مرتبط: آشنایی با کمپرسور کولر گازی

هر یک از این قطعات الکترونیکی کولر گازی دارای ویژگی های خاص خود می باشند. به عنوان مثال: برد الکترونیکی موجود در کولر گازی خود به تنهایی وظیفه خطیری در کولر گازی ایجاد می کند که یکی از مشکلات مربوط به عیب یابی کولرهای گازی، عیب یابی برد الکترونیکی آن می باشد.  در صورت خراب شدن این قسمت، نیاز به تعمیر اساسی دستگاه می باشد که باید کار را به کاردان آن سپرد تا پس از عیب یابی برد الکترونیکی، اقدامات لازم را انجام دهد. در ادامه هر یک از بخش های الکترونیکی موجود در کولر گازی را به تفصیل معرفی می سازیم تا هر گونه نکات در مورد آن ها را به طور کامل توضیح دهیم تا شناخت بیشتری نسبت به هر یک از آن ها حاصل آید.

اجزای-کولر-گازی

آشنایی بیشتر با الکتروموتور فن به همراه پروانه

یکی از قطعات الکترونیکی کولر گازی، الکتروموتور فن به همراه پروانه می باشد. الکتروموتور فن به طور کلی وظیفه چرخش و کنترل سرعت پروانه فن کولر گازی را بر عهده دارد که با حرکات دورانی یا چرخشی پروانه در یونیت داخلی سبب می شود تا هوای سرد شده در محفظه اواپراتور به درون اتاق یا محل کار شما هدایت شود. در خصوص یونیت خارجی نیز وضع به همین منوال است. به این ترتیب که گرمای گرفته شده از گاز مبرد موجود در کولر گازی توسط لوله های کندانسور به فضای خارجی یا بیرونی خارج می گردند تا بتوان از وجود دستگاه کولر گازی در فصول سرد و گرم سال به خوبی استفاده نمود.

اینجا ببینید: آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی با مدرک معتبر و 30 درصد تخفیف برای مدت محدود

برد-کولر-گازی

معرفی برد الکترونیکی

برد الکترونیکی که یکی از اصلی ترین قطعات الکترونیکی کولرهای گازی به شمار می آید به طور کلی وظیفه صدور فرمان و نیز کنترل عملکرد برخی از بخش های مختلف دستگاه مذکور را بر عهده دارد. به همین جهت است که وجود بهره مندی از این قطعه الکترونیکی در کولر گازی از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. چرا که در بخش های مختلفی از کولر گازی تأثیرگذار است و در بیشتر موارد می بایست با عیب یابی برد الکترونیکی کولر گازی رو به تعمیر یا تعویض قطعات این دستگاه آورد تا مشکل به وجود آورده را حل و فصل نمود. عیب یابی برد الکترونیکی خود یک پروسه مفصلی است که در ادامه پس از ذکر تمامی قطعات الکترونیکی موجود در کولر گازی اشاراتی به آن خواهیم داشت تا بیشتر با این قطعه و نیز تعمیر کولر گازی در صورت خراب شدن آن آشنایی صورت گیرد.

معرفی فیوز حرارتی اتوماتیک

سومین قطعه از قطعات الکترونیکی کولر گازی را فیوز حرارتی اتوماتیک تشکیل می دهد. این فیوز که به صورت انگلیسی با عنوان Overload از آن یاد می شود، یک وسیله حفاظتی محسوب می شود که به طور کلی کمپرسور را در مقابل نوسانات موجود در برق، درجه حرارت بالا و نیز سایر موارد الکترونیکی محافظت می کند. بنابراین وجود این قطعه از قطعات الکترونیکی موجود در کولر گازی هم به جهت نقش حفاظتی که بر عهده دارد از اهمیت بسزایی برخوردار است که می بایست به خوبی در کولر گازی شما کار کند. چرا که در صورت خرابی این قسمت از کولر گازی نمی توان در مقابل نوسانات جریان برق و سایر موارد اطمینانی حاصل نمود و ممکن است کولر گازی شما با مشکلات عدیده ای رو به رو شود.

معرفی سنسور دما

سنسور تنظیم دما نیز از جمله قطعات الکترونیکی کولر گازی به شمار می آید که در کولر گازی موجود می باشد.  این سنسور به منظور کنترل برودت و نیز تنظیم میزان سرمای مورد نیاز در محیط قابل استفاده می باشد. سنسور تنظیم دما به طور معمول روی اواپراتور نصب می شود و به وسیله این قطعه می باشد که فرمان قطع و وصل کمپرسور صادر می شود.

آشنایی بیشتر با وجود خازن

خازن نیز از دیگر قطعات الکترونیکی کولر گازی به کار گرفته شده در کولر گازی به شمار می رود. خازن به عنوان یک قطعه الکترونیکی در کولر گازی مورد استفاده قرار می گیرد تا در زمان راه اندازی کمپرسور بتوان گشتاور را افزایش داد. با استفاده از وجود همین قطعه خازن می باشد که از آن برای راه اندازی موتور فن استفاده به عمل آورده می شود.

معرفی تابلو برق از دیگر قطعات الکترونیکی کولر گازی

تابلو برق به طور کلی سبب تأمین نمودن برق مورد نیاز در قطعات الکترونیکی کولر گازی می گردد. بنابراین وجود برق نیز در کولر گازی از اهمیت بسزایی برخوردار است. چرا که کولر گازی با برق کار می کند. بنابراین نیاز است که تابلو برق نیز به عنوان یکی از قطعات موجود در کولر گازی مورد استفاده قرار گیرد تا برق مورد نیاز در کولر گازی تأمین شود.

قطعات-الکتورنیکی-کولر-گازی

استفاده بهینه و درست از وجود کولر گازی

در صورتی که یک کولر گازی بتواند نیروی سرمایشی و گرمایشی محیط اطراف خود را تأمین کند و شما با خرید این دستگاه بتوانید به خوبی از وجود این دستگاه بهره مند شوید و از کارایی منحصر به فرد این دستگاه استفاده بهینه ای را به عمل آورید، می بایست حتما تمامی قطعات الکترونیکی و مکانیکی موجود در دستگاه کولر گازی به خوبی هر یک عملکردهای خاص خود را اجراء کنند تا بتوان نسبت به کارکرد دستگاه مربوطه اطمینان حاصل نمود. در غیر این صورت با وجود هر گونه عیب و ایراد در هر یک از قطعات نامبرده شده ممکن است کولر گازی خریداری شده شما نیاز به تعمیر یا تعویض یکی از قطعات الکترونیکی کولر گازی باشد. به همین جهت امروزه گروه های بسیار زیادی وجود دارند که ضمن آشنایی کامل نسبت به تمامی قسمت های موجود در کولر گازی می توانند هر گونه عیب و ایراد نهفته در آن ها را تشخیص داده و پس از آن با بهره گیری از علم و دانش خود بتوانند عیب و ایراد موجود را برطرف نموده و دستگاه مربوطه را صحیح و سالم به شما بازگردانند.

تعمیر یا تعویض قطعات الکترونیکی کولر گازی

قطعات الکترونیکی کولر گازی مختلف در کولر گازی که هر یک از آن ها به تفصل نامبرده شده اند. در صورت خرابی هر یک از آن ها یا باید آن ها را تعویض نمود و یا باید رو به تعمیر آن ها در کولر گازی نمود. با توجه به اینکه خرید قطعات مختلف گران قیمت می باشند، معمولا تعمیر هر یک از قطعات نامبرده شده مقرون به صرفه تر از تعویض آن هاست. چرا که با هزینه ای کمتر می توان کولر گازی نامبرده شده را تعمیر نمود به گونه ای که هیچ گونه نیازی به تعویض و خرید قطعه ای جدید و صرف هزینه بیشتری در این راستا نباشد. بنابراین به طور کلی اول می بایست پس از خرید کولر گازی به مانند سایر وسایل دیگر احتیاط های اولیه را نمود تا هیچ گونه مشکلی برای آن به وجود نیاید. اما در صورتی هم که با سهل انگاری یا تمام شدن عمر مفید آن یا هر دلیل خاص دیگری یکی از قطعات الکترونیکی موجود در کولر گازی خراب شد. در صورت امکان می بایست مراتب را به یک تعمیرکار مجرب و کارکشته بسپارید تا با بهره گیری از علم و تخصص خود به جای تعویض قطعه آن را تعمیر نماید.

قطعات-سوخته-الکترونیکی-کولر-گازی

خرابی برد الکترونیکی موجود در کولر گازی

همان طور که گفته شد، یکی از قطعات الکترونیکی کولر گازی موجود در کولر گازی، برد الکترونیکی می باشد. این قطعه از قطعات الکترونیکی کولر گازی به شمار می آید که ممکن است در معرض خرابی قرار گیرد. بنابراین یک تعمیرکار در صورتی که بتواند خیلی زود مشکل به وجود آمده را تشخیص دهد، می تواند از بروز آسیب های بیشتر در کولر گازی جلوگیری به عمل آورد و مشکل به وجود آمده را حل و فصل نماید. به عنوان مثال در زیر به برخی از علائمی اشاره می شود که می تواند ناشی از خرابی برد الکترونیکی کولر گازی باشد:

  • روشن نشدن کولر گازی

این مشکل می تواند دلائل زیادی داشته باشد. مثل کثیف بودن فیلتر یا مسدود بودن راه آب و یا در برخی از مواقع حتی سیم کشی ممکن است اشتباه باشد. اما جدای از تمامی این مسائل یکی از اصلی ترین دلائل روشن نشدن کولر گازی خرابی ناشی از برد الکترونیکی آن می باشد.

  • کار نکردن کمپرسور کولر گازی

کار نکردن کمپرسور نیز می تواند به علت خراب شدن خازن یا از کار افتادن ترموستات باشد. ولی در عین حال می تواند نشانه ای از خرابی برد الکترونیکی باشد که بایستی این قطعه را نیز بررسی و در صورتی خرابی آن را تعمیر نمود.

  • کاهش قوای خنک کننده کولر

در برخی مواقع شما ممکن است شاهد این مسئله باشید که قدرت خنک کننده کولر شما رو به افت و کاهش است و به خوبی محیط اطراف را خنک نمی کند. در این صورت نیز ممکن است سرویس دهی دوره ای و تمیز نکردن کولر گازی، خرابی رله و عدم شارژ به موقع گاز کولر گازی دلیلی بر این مورد باشد. در عین حال خرابی برد الکترونیکی نیز یکی از راه هایی است که تأثیر زیادی روی کاهش این قدرت دارد.

  • باد گرم دادن از کولر گازی

در صورتی که ترموستات و کمپرسور کولر آبی شما خراب شده باشد و یا فن و برد الکترونیکی دستگاه مذکور خراب شده باشد، خود دلیلی است بر این که ممکن است باد گرم از کولر گازی شما خارج شود.

بنابراین به طور کلی برد الکترونیکی می تواند به عنوان مغز کولر گازی عمل کند که در صورت خرابی این قطعه از قطعات الکترونیکی کولر گازی ممکن است مشکلات بسیار زیادی برای کولر گازی شما رخ دهد که هر یک از آن ها نیازمند به یک تعمیر اساسی است. پس در وهله نخست می بایست به عیب یابی کولر گازی مبادرت ورزید و پس از تشخیص عیب مورد نظر مراتب را به جهت تعمیر آن فراهم آورد تا باری دیگر بتوان از وجود کولر گازی مورد نظر خویش به خوبی بهره لازم را به عمل آورد.

جمع بندی قطعات الکترونیکی کولر گازی

در این مقاله قطعات الکترونیکی کولر گازی را بررسی کردیم. کولر گازی مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر دارای قطعات الکترونیکی می باشد که وظیفه هدایت و کنترل سیستم را بر عهده دارند. برد کولر گازی مانند مغز دستگاه عمل می کند و فرمان های مختلفی را به قسمت های مکانیکی کولر گازی ارسال می کند. یک متخصص برای اینکه در تعمیرات کولر گازی کاملا موفق باشد باید روی تعمیرات قسمت های مکانیکی و برد دستگاه مسلط باشد.

آموزشگاه فنی سازان علاوه بر برگزاری دوره نصب و تعمیرات کولر گازی که مخصوص تسلط روی قطعات کولر گازی می باشد کلاس های تعمیرات برد کولر گازی را نیز برگزار می کند. دوره تعمیرات بردهای الکترونیکی یکی از دوره های پرتقاضای آموزشگاه فنی سازان می باشد و با گذراندن این دوره قادر خواهید بود نه تنها برد کولر گازی بلکه انواع بردهای دیگر مانند بردهای لوازم خانگی و پکیج و بردهای اینورتر را نیز تعمیر کنید. در آخر نیز مدرک معتبر از سازمان فنی حرفه ای به کارآموزان اعطاء خواهد شد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۸ از ۵
از مجموع ۴ رای
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات