آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی | بررسی صفر تا صد - آموزشگاه فنی سازان

صدور مدرک بین المللی از سازمان فنی و حرفه ای

%10 تخفیف در تمامی دوره‌ها ویژه ایام محـرم

آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی

roller-shutter-setting

افراد زیادی هر روز  عبارت ” آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی ” را در اینترنت جستجو می کنند. این در حالی است که شاید تا حدود 15 سال پیش کسی با چنین عبارتی در اینترنت آشنا نبود. این مساله به دلیل ورود کرکره های برقی و رواج استفاده از آن بود. این کرکره ها دارای یک ریموت کنترل هستند که نیاز به تنظیم دارد و به همین دلیل است که امروزه آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی زیاد جستجو می شود.

کرکره های معمولی از آهن ساخته می شدند. به همین دلیل در برابر باران به مرور زنگ می زدند و زیبایی و دوام خود را از دست می دادند. پس از آن درهای آکاردئونی وارد بازار شدند که این مشکل را تا حدی برطرف کردند ولی مشکل این درها این بود که اولا بسیار گران بودند ثانیا رنگ زدن آنها کاری دشوار و وقت گیر بود. پس از آن کرکره های برقی وارد بازار شدند که هم راحت تر رنگ میشوند و هم زیبایی خاصی دارند. باز و بسته شدن این کرکره ها نیز از راه دور قابل کنترل است. ضمن اینکه روی این درها می توان چاپ تبلیغی انجام داد که در این صورت وقتی کرکره پایین است می تواند یک موقعیت تبلیغی عالی باشد.

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در مورد کرکره برقی، انواع کرکره برقی، اجزای تشکیل دهنده ریموت کرکره برقی، دکمه های ریموت کرکره برقی آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی به روش لرن LERN، تنظیم ریموت کرکره برقی به روش دیپ سوئیچ، آموزش کد دادن ریموت کرکره برقی، آموزش حذف ریموت کرکره برقی ، آموزش تنظیم ریموت بلوتوثی، آموزش ست کردن یک ریموت برای چند کرکره، آموزش تنظیم زمان کارکرد موتور ریموت کرکره برقی، قفل شدن ریموت کرکره برقی و آموزش ریست کردن ریموت کرکره برقی به شما بدهیم و امیدواریم این مطالب برایتان مفید باشد.

roller-shutter-installation-course

اینجا ببینید: آموزش نصب کرکره برقی از صفر تا صد به صورت عملی

ریموت کرکره برقی چیست؟

تفاوت اصلی کرکره معمولی و کرکره برقی وجود یک موتور است که به وسیله آن می توان باز و بسته شدن کرکره  را کنترل کرد. این کار به وسیله یک ریموت کنترل کوچک انجام میشود. ریموت کنترل می تواند از مسیر دور بالا و پایین رفتن کرکره را کنترل کند. موتور کرکره برقی می تواند با منبع برق یا با انرژی خورشیدی کار کند.

remote-types

برای این کار باید ابتدا رسیورهایی روی موتور کرکره برقی نصب کرد. این رسیورها فرمان حرکت را از ریموت کنترل دریافت می کنند و با این کار می توان از راه دور باز و بسته شدن کرکره را کنترل کرد. حرکت کرکره برقی قابل تنظیم می باشد و میتوان جوری آن را تنظیم کرد که در یک زمان خاص باز و بسته شود.

انواع کرکره برقی

کرکره های برقی بسته به کاربردشان می توانند انواع مختلفی داشته باشند. کرکره ها می توانند برای خانه، مغازه، ساختمان های بزرگ، پارکینگ، ویلا و … مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین جنس فلز به کار رفته در این کرکره ها می تواند متفاوت باشد. بسته به این عوامل انواع کرکره ها می تواند به قرار زیر باشد:

roller-shutter-types

 1. کرکره برقی پنجره
 2. کرکره برقی پلی کربنات
 3. کرکره برقی آلومینیومی
 4. کرکره برقی پارکینگی
 5. کرکره برقی گالوانیزه فوم دار
 6. کرکره برقی شفاف
 7. کرکره برقی فولادی
 8. کرکره برقی سکشنال
 9. کرکره برقی صوتی

مزایای کرکره برقی نسبت به انواع دیگر کرکره

کرکره های برقی نسبت به انواع دیگر کرکره مزیت های زیادی دارند و به همین دلیل استفاده از آنها بسیار رایج شده است. کرکره های برقی استحکام زیادی دارند و بر خلاف کرکره های قدیمی ضد زنگ هستند. این کرکره های قابل شستشو بوده و زیبایی و تنوع بالایی دارند. ضمن اینکه نیاز به قفل آویز ندارند و به راحتی هم قابل تعمیر هستند و البته نسبت به مدل های قدیمی طول عمر بیشتری دارند.

اجزای تشکیل دهنده کرکره برقی

برای آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی باید ابتدا خود ریموت و اجزای آن را به خوبی بشناسیم. اجزای مختلف ریموت در زیر لیست شده است.

 • تیغه
 • محفظه
 • رول
 • ریل
 • ریموت
 • کنترل پنل

اجزای تشکیل دهنده ریموت کرکره برقی

 • برد الکترونیکی
 • صفحه کلید
 • باتری
 • حسگر
 • صفحه نمایش
 • لامپ LED

آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی

ست کردن یا کد دهی ریموت کرکره برقی به دو صورت انجام می شود. روش اول لرن (LERN) و روش دوم هم دیپ سوییچ نام دارد که هرکدام را به صورت مجزا توضیح می دهیم.

آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی به روش لرن LERN

یکی از روش های ست ریموت کرکره برقی روش لرن است. در این روش اول در رسیور را که معمولا در کنار کرکره برقی قرار دارد باز می کنیم تا برد آن را مشاهده کنیم. روی برد یک کلید نام دارد که کلمه Code یا LERN روی آن نوشته شده است. این کلید را باید به مدت زمان دو ثانیه نگه داریم تا روی برد یک چراغ LED کوچک روشن شود. حالا باید کلید روی ریموت را به مدت دو ثانیه نگه داریم تا چراغی که روی برد قرار دارد روشن شده و شروع به چشمک زدن کند. این چمک زدن نشانه این است که کد دهی ریموت انجام شده است.

آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی به روش دیپ سوئیچ

روش دیپ سوئیچ یعنی استفاده از دکمه هایی که روی برد کنترلی رسیور و ریموت قرار دارند که سه حالت بالا، وسط و پایین دارند. روش دیپ سوئیچ معمولا برای درب های اتوماتیکی که موتور ساید دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

remote-board

در این روش باید اول در ریموت را بردارید تا برد ریموت را مشاهده کنید. روی برد معمولا 8 عدد کلید کوچک قرار دارد که به آنها دیپ سوئیچ گفته می شود. در این مرحله باید دیپ سوییچ ها را در یک آرایش دلخواه قرار دهید. هر کدام سه حالت چپ، راست یا وسط دارند و ترکیب آنها چیزی است که شما باید انتخاب کنید. در مرحله بعد باید دقیقا همین عمل را برای برد رسیور که کنار کرکره قرار دارد هم انجام دهید. اگر این مراحل و آرایش دیپ سوئیچ ها به دقت و صحیح انجام شود اینجا کار تمام است و کد دهی انجام شده است.

آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی بلوتوثی

در این بخش از مقاله رسیدیم به آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی. وقتی ریموت کرکره برقی از کارخانه بیرون می آید فرکانس خاصی روی آن تنظیم است که می توان به صورت معمولی از آن استفاده کرد. برای اینکه این ریموت تازه خریداری شده را با یک ریموت که از قبل تنظیم شده ست کنیم باید اطلاعات ریموت قبلی را روی ریموت جدید کپی کنیم. اما چگونه می توانیم این کار را انجام دهیم؟

ریموت ها معمولا در دو فرکانس در بازار وجود دارند. ریموت های فرکانس 315 که معمولا برای دزدگیر کاربرد دارد و ریموت های فرکانس 433 که برای درب های اتوماتیک استفاده می شود.

برای تنظیم ریموت کنترل درب های اتوماتیک که هدف ما در این مقاله است باید به این شکل عمل کنید. ابتدا در نظر داشته باشید که شکل دکمه های روی این ریموت ها کمی مختلف هستند. این درب ها معمولا دارای 4 دکمه می باشند. دو دکمه بزرگتر و دو دکمه کوچکتر. روی دو دکمه که اندازه آن بزرگتر است گاهی حروف انگلیسی A و B نوشته شده و گاهی هم عکس یک قفل باز و بسته روی آنها قرار دارد.

وقتی یک ریموت را تازه خریداری کرده ایم با فشار هر دکمه چراغ LED روشن می شود. حال برای ست کردن ریموت کرکره برقی ابتدا دو انگشت خود را برای 3 ثانیه روی دو دکمه بزرگتر ریموت تازه خریداری شده نگه می داریم تا چراغ چشمک زن روشن شود. سپس درحالی که هنوز انگشتمان رون دکمه سمت چپ است، انگشت خود را از دکمه سمت راست برمیداریم و آن را سه بار پشت سر هم فشار می دهیم تا چراغ LED شروع به چشمک زدن کند. اگر این عمل را بزنیم چراغ ها خاموش می شوند و دیگر با فشردن دکمه ها روشن نمیشوند.

حالا باید این ریموت را در کنار ریموتی که از قبل تنظیم بود نگه داریم. در این مرحله باید همزمان دو دکمه این که میخواهیم به صورت متناظر از دو ریموت روی هم کپی شوند را باهم نگه داریم. اینکه شما قصد دارید اطلاعات کدام دکمه را روی هرکدام از دکمه های ریموت جدید کپی کنید به دلخواه خودتان است.

در این مرحله اگر شما دو دکمه متناظر از دو ریموت را همزمان نگه دارید چراغ های LED هر دو ریموت به صورت همزمان ثابت روشن می ماند و این نشانه کپی شدن اطلاعات است. در غیر این صورت یعنی اطلاعات کپی نشده و شما باید دوباره این کار را انجام دهید. با تکرار این عمل برای هر دکمه متناظر روی دو ریموت به راحتی اطلاعات کپی خواهد شد. فقط باید در نظر داشته باشید که هنگام این کار ریموت ها را باید نزدیک هم نگه دارید.

آموزش حذف ریموت کرکره برقی

برای پاک کردن یا حذف کردن کد ریموت کافی است که سوکت سه پین را سمت راست ریموت وارد کنیم و سپس با پیچ گوشتی یا هر وسیله رسانای الکتریکی دیگر دو پین اول را به هم مرتبط کنیم و همزمان دکمه های روی ریموت را نیز نگه داریم تا چراغ LED روی ریموت چشمک بزند. در این حالت به راحتی اطلاعات روی ریموت پاک می شود.

آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی: زمان کارکرد یا تایمر

تنظیم تایمر درب کرکره ای به دو روش انجام می شود که هر دو برای انواع درب های اتوماتیک قابل استفاده هستند. در زیر نحوه انجام این دو روش را توضیح می دهیم.

روش اول

برای انجام اولین روش باید ابتدا انگشت خود را به مدت دو ثانیه روی دکمه تایم ریموت نگه دارید تا چراغ روی ریموت چشمک بزند. دکمه تایم ریموت معمولا یک دکمه کوچک در پایین و  چپ ریموت می باشد. پس از اینکه این چراغ شروع به چشمک زدن کرد باید دکمه D را فشار دهید. چند ثانیه بعد باید دوباره دکمه D را فشار دهید.  پس از فشار دادن دکمه D تایمر زمان ریموت فاصله بین دو بار فشار دادن دکمه D را محاسبه می کند. این زمان همان زمان بسته شدن درب کرکره برقی است که در حافظه ریموت باقی می ماند.

روش دوم

روی مدار فرمان کرکره برقی سه عدد دیپ سوئیچ قرار دارد که برای فعال کردن تایمر و چپ گرد و راست گرد کردن موتور کرکره برقی کاربرد دارد. برای تنظیم تایمر کرکره برقی باید دیپ سوئیچ آن را در حالت روشن یا ON قرار دهید تا کرکره در زمان مورد نظر باز و بسته شود.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید ما آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی را مرحله به مرحله شرح دادیم. ریموت درب های اتوماتیک د رفرکانس 433 کار می کنند و هم با مدار فرمان کرکره برقی قابل تنظیم هستند و هم امکان این وجود دارد که بتوان آن ها را روی یک ریموت دیگر کپی کرد. کد دهی ریموت کرکره برقی به دو شکل دیپ سوئیچ (Deep Switch)  و لرن LERN انجام می شود که در بالا توضیحات مربوط به هرکدام را مشاهده کردید.

نصب کرکره برقی و انجام تنظیمات مربوط به ریموت کنترل آن و یا هرگونه درب اتوماتیک دیگر از جمله درب اتوماتیک پارکینگی، درب اتوماتیک شیشه ای و کرکره برقی نیاز به آموزش دارد. فقط یک متخصص آموزش دیده می تواند از پس چنین کاری بر بیاید. مخصوصا در نصب کرکره برقی اگر ریل ها فقط کمی از حالت تراز خارج باشند، این مساله می تواند باعث گیر کردن سر و صدای شدید و حتی بریدگی ورقه های درب کرکره شود.

دسته‌ها
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات