صدور و استعلام گواهینامه فنی حرفه ای

استعلام گواهینامه فنی حرفه ای

گواهینامه فنی حرفه ای یعنی این که متقاضیانی که در رشته های مختلف فنی حرفه ای، به گذراندن دوره های رشته مورد علاقه خود پرداخته اند و سپس در آزمون های آن رشته شرکت کرده اند و نمره قبولی دریافت نموده اند. حال باید به دنبال گواهی قبولی که ضامن ورود به بازار کار و به نوعی یک مدرک، برای ورود به بازار کار است، باشید. ما در این مطلب به نحوه ی استعلام گواهینامه فنی حرفه ای خواهیم پرداخت با ما همراه باشید .

دوره های آموزشی فنی و حرفه ای

گواهینامه به این معنا است که با در دست داشتن این مدرک، می توانید ثابت کنید که دوره آموزشی مربوط به این رشته را از سر گذراندید و سپس با آزمونی که برای محک زدن میزان یادگیری شما برگزار شده است، خود را محک زده اید و از همه مهم تر، این که در آن آزمون، نمره قبولی کسب کرده اید. نمره قبولی در رشته های فنی حرفه ای به دو صورت می باشد: نمره قبولی در آزمون کتبی و نمره قبولی در آزمون عملی. نمره قابل قبول در آزمون کتبی حداقل ۵۰ و نمره قبولی در آزمون عملی حداقل ۷۰ می باشد. پس از این که آزمون مربوط به رشته خود را گذراندید، باید به مدت ۱۰ تا ۱۵ روز صبر کنید و سپس به سایت سازمان فنی حرفه ای مراجعه نمایید و از قبولی در آزمون و یا عدم قبولی در آزمون، با اطلاع گردید.

در صورتی که قبول شده بودید، به دنبال بقیه مراحل کار می روید و اگر قبول نشده بودید، به دنبال تاریخ آزمون بعدی می روید تا دوباره آزمون بدهید و ضمنا قبول شوید. آزمون های سازمان فنی حرفه ای به سه صورت آزمون ادواری، آزمون هماهنگ و آزمون آنلاین برگزار می گردد که برگزاری هر سه نوع آزمون، با یکدیگر متفاوت است. هم چنین نحوه اعلام نتایج از طریق سایت سازمان فنی حرفه ای نیز، با یکدیگر تفاوت هایی دارد. بنابراین باید با روش های متفاوتی به دنبال جستجوی نتیجه قبولی یا عدم قبولی در سه نوع آزمون، در سایت باشید.

کلاس های آموزشی در مورد رشته های فنی حرفه ای نیز، در آموزشگاه هایی که زیر نظر سازمان فنی حرفه ای فعالیت می کنند، برگزار می گردد. اگر فردی داوطلب شرکت در این کلاس ها باشد، ابتدا باید ثبت نام به عمل آورد و سپس با گذراندن دوره های آموزشی مربوطه، به ادامه روند اداری آن، بپردازد.

استعلام گواهینامه فنی و حرفه ای

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، گواهینامه به معنای مدرکی است که با در دست داشتن آن، می توان به بازار کار رفت و شروع به فعالیت و کسب درآمد نمود. این گواهینامه با شرکت در دوره های آموزشی و سپس شرکت در آزمون های مربوط به همان رشته، به افراد تعلق می گیرد. شرط قبولی در آزمون های سازمان فنی حرفه ای، کسب نمره قبولی در آزمون ها می باشد. اما مطلبی که باید به ذکر آن بپردازیم این است که چگونه به دنبال این گواهینامه برویم و آن را در دست داشته باشیم؟

برای این کار، باید به دنبال استعلام از گواهینامه خود بروید. استعلام گرفتن از گواهینامه، با در دست داشتن کد شناسایی ممکن و میسر است. پس با در دست داشتن مدارک شناسایی خود، می توانید گواهینامه خود را از همان رشته مربوطه، دریافت کنید. برای دریافت کد گواهینامه، ملزم به پرداخت مبلغی به عنوان هزینه هستید. یکی از راه هایی که می توانید کد گواهینامه را دریافت کنید، این است که به سایت سازمان فنی حرفه ای بروید و با ارائه کد شناسایی خود، به بخش های مربوطه رجوع کنید و سپس به دریافت کد گواهینامه خود بپردازید.

استعلام گواهینامه فنی و حرفه ای

راه دیگری هم وجود دارد: این راه برای افرادی است که دسترسی به اینترنت ندارند و یا نمی توانند با آن کار کنند.

چنین افرادی که دسترسی به سایت سازمان فنی حرفه ای ندارند، می توانند از طریق افراد و یا سازمان هایی دیگر، به دنبال استعلام از گواهینامه خود بروند و در ازای انجام این کار برای آن ها، مبلغی به عنوان دستمزد پرداخت کنند.

کد شناسایی، کدی است که با پرداخت مبلغی تعیین شده، در اختیار شما قرار می گیرد. پس از این که این مبلغ را که تا حدود ۲۰۰ هزار تومان هم می رسد، پرداخت کردید، کد شناسایی در اختیار شما قرار می گیرد.

اگر بخواهیم به طور خلاصه مراحل استعلام و دریافت گواهینامه از سازمان فنی حرفه ای را شرح دهیم، باید بگوییم که:

ابتدا به سایت سازمان فنی حرفه ای بروید و سپس گزینه صدور گواهینامه را جستجو کرده و سپس انتخاب کنید. در این مرحله با گزینه پرداخت ۵۰ هزار تومان برای دریافت کد شناسایی، مواجه خواهید شد که باید آن را بپردازید و پس از این که کد شناسایی برای تان نمایان شد، به دنبال گزینه استعلام گواهینامه و صدور مدرک بروید.

شما با در دست داشتن کد شناسایی و یا دانلود گواهی فنی حرفه ای، دیگر نگرانی از بابت گواهینامه خود ندارید و در واقع گواهی خود را، در دست دارید.

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، برای دریافت این کد، ابتدا به سایت و یا پورتال سازمان فنی حرفه ای بروید و سپس با جستجوی گزینه صدور گواهینامه، روی آن کلیک کنید. در این مرحله، نوع آزمون خود را مشخص کنید و پس از این که کد ملی خود را نیز وارد کردید، به صفحه پرداخت هزینه وارد می شوید. پس از این که مبلغ را پرداخت کردید، کد شناسایی برای شما درج می گردد که ملزم به یادداشت این کد و در دست داشتن این کد هستید. در این مرحله باید مجددا به صفحه اصلی سایت بروید و گزینه استعلام گواهینامه را جستجو کنید و بر روی آن کلیک نمایید. سپس بر روی گزینه استعلام گواهینامه جدید، کلیک کنید و کد شناسایی و کد ملی خود را وارد کنید و شاهد گواهینامه و دانلود گواهینامه خود باشید. هزینه دریافت گواهینامه کاملا متفاوت است.

پیشنهاد ویژه : آموزش برق ساختمان به صورت تخصصی و جامع

استعلام گواهینامه فنی و حرفه ای

سخن پایانی

گواهینامه فنی حرفه ای، با در دست داشتن کد شناسایی میسر می شود. این کد شناسایی، از طریق سایت سازمان فنی حرفه ای به دست می آید که دارای مراحلی مخصوص به خود و پرداخت هزینه ای تا حدود ۲۰۰ هزار تومان می باشد. وقتی کد شناسایی را به دست آوردید، می توانید با مراجعه مجدد به صفحه اصلی سایت سازمان فنی حرفه ای، گواهینامه فنی حرفه ای خود را دانلود کنید. سایت فنی سازان به عنوان یک سایت جامع و برتر، به شما کمک می کند تا ضمن شرکت در دوره های آموزشی برای رشته های فنی حرفه ای، در آزمون های گوناگون هم شرکت نمایید و سپس نتیجه آزمون را دریافت کنید و هم چنین به صدور گواهینامه بین المللی برای شما می پردازد.

اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات