مشکل-سایه-انداختن-پرینتر

پرینترها یکی از دستگاه های اصلی و ضروری برای انجام کارهای اداری در آموزشگاه ها و ادارات است. مشکل سایه انداختن پرینتر یکی از مشکلاتی است که کیفیت چاپ را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. منظور از سایه انداختن پرینتر، چاپ خطوط مشکی و موازی در نواحی مختلف صفحه می باشد. به علاوه، گاهی نیز قسمتی از صفحه چاپ نمی شود و یا روی برگه لکه های رنگی می افتد. این اتفاق در پرینترها دلایل متنوعی دارد و راه حل های مختلفی نیز برای رفع آن وجود دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم دلایل راه حل های سایه انداختن پرینتر را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

دوره پیشنهادی: آموزش تعمیرات ماشین های اداری 

آموزش-تعمیرات-ماشین-های-اداری

دلایل سایه انداختن چاپگر روی کاغذ

گاهی اوقت سایه هایی که روی کاغذ ایجاد می شوند اصلا زیاد نیستند و خیلی تفاوتی در کیفیت خروجی ایجاد نمی کنند. البته برای افرادی که حفه ای کار می کتتد، این مقدار نیز غیر قابل قبول است. به طور کلی می توان گفت این دست مشکلات به دلیل خرابی یا عملکرد ضعیف کارتریج، تونر و جوهر است. هر چند موارد دیگری مانند آلودگی یا خرابی درام، اختلالات برق، خرابی کیت تصویر و … نیز می تواند باعث بروز این مشکل در برگه چاپ شده نهایی شود.

بنابراین برای رفع این مشکل ابتدا باید منشاء آن را پیدا کنیم. یعنی باید با تست و عیب یابی دقیق ابتدا تشخیص دهیم که کدام قعه موجب بروز این مشکل شده است. اکثر قطعاتی که در مسیر پرینت قرار دارند از جمله، غلطک ، درام و کارتریج مستعد بروز مشکل سایه انداختن پرینتر می باشند. گاهی با تعمیر جزیی قطعات مشکل حل می شود. اما در اکثر موارد نیاز به تعویض برخی قطعات است. در ادامه مقاله راهکارهای رفع مشکل سایه انداختن پرینتر اچ پی را توضیح می دهیم.

مقاله مرتبط: مشکلات رایج پرینترها

تمیز کردن و سرویس کامل پرینتر

دستگاه هایی مانند پرینتر و دستگاه کپی به دلیل اینکه دائم در حال استفاده هستند، نیاز به سرویس مرتب دارند. اگر این دستگاه ها به صورت مرتب سرویس شوند از خیلی از مشکلاتی که در حین کار اتفاق می افتد و باعث اختلال در انجام منظم کارها می شود جلوگیری خواهد شد. تمیز کردن و سرویس پرینتر باید به صورت اصولی و در حالی که سیستم خاموش است و یا از برق کشیده شده انجام شود.

برای تمیز کردن دستگاه پرینتر باید حتما از یک دستمال خشک استفاده کرد. نوع جنس دستمال باید طوری باشد که پرز نداشته باشد. همچنین، برای تمیز کردن پرینتر به هیچ وجه از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید. تمیزکاری باید طوری صورت بگیرد که جوهر، گرد و خاک، باقی مانده های کاغذ، تونرهای اضافی و پرزها به صورت کامل پاک شوند. این کار نه تنها از سایه انداختن کاغذ پرینتر جلوگیری می کند، در کل کیفیت چاپ را نیز افزایش می دهد.

تمیز کردن غلطک جهت رفع مشکل سایه انداختن پرینتر

نحوه-حل-مشکل-سایه-انداختن-پرینتر

یکی دیگر از قطعاتی که بروز ایراد در آن موجب ایجاد مشکل سایه انداختن پرینتر می شود، قطعه ای به نام غلطک  است. غلطک پرینتر جزیی از کارتریج پرینتر است که نقش مهمی در فرآیند چاپ بر عهده دارد. کارتریج ها در واقع مخازن رنگی هستند. این نوع غلطک، غلطک مگنت یا رولر نام دارد که فقط در پرینترهای لیزری وجود دارد.

کثیف بودن غلطک  موجب می شود روی برگه خطوط سیاه رنگ پرینت شود. همچنین جابجایی محور غلطک  می تواند یکی دیگر از دلایل بروی این مشکل باشد زیرا فشار روی یک طرف برگه کمتر و روی طرف دیگر افزایش می یابد. سرویس غلطک کاری تخصصی است که باید توسط تعمیرکار ماشین ماشین های اداری صورت بگیرد. با سرویس و تمیز کردن غلطک  در اکثر مواقع مشکل سایه انداختن چاپگر برطرف می شود.

تمیز کردن درام پرینتر

یکی از اجزاء اصلی دستگاه پرینتر لیزری درام است. وظیفه درام انتقال تصویر از پرینتر لیزری روی کاغذ است. این قطعه را می توان در دستگاه های کپی نیز یافت و تنها تفاوت آنها نحوه انتقال تصاویر می باشد. درام مناسب باید با توجه به کارایی دستگاه انتخاب شود تا تصویر نهایی بیشترین وضوح و شفافیت را داشته باشد. جنس درام از سلنیوم است که دارای مواد هادی الکتریسیته هستند به طوریکه به نور حساسیت دارند.

اگر کیفیت نهایی پرینت شما با مشکل مواجه است یا با مشکل سایه انداختن پرینتر روی صفحات مواجه هستید، یکی از قطعاتی که در بروز این مشکل دخیل است درام می باشد. معمولا بعد از هر 3 بار شارژ کارتریج، درام را به کلی تعویض می نمایند. درام با پروسه اپ ارتباط مستقیم دارد و به همین دلیل در معرض مستقیم آلودگی به جوهر و تونر است. به همین دلیل احتمال کثیف شدن آن و سایه انداختن روی برگه ها وجود دارد.

رفع مشکلات کارتریج برای رفع مشکل سایه انداختن پرینتر

کارتریج (Cartridge) در انگلیسی به معنی استوانه است. کارتریج منبع جوهر یا همان تونری می باشد که برای چاپ اسناد و عکس ها مورد استفاده قرار می گیرد. کارتریج ها با توجه به نوع پرینتر به دو دسته کارتریج های لیزری و جوهری تقسیم می شوند.

یکی از اصلی ترین دلایل سایه انداختن پرینتر مربوط به مشکلات و ایرادات کارتریج است. ایرادات مختلفی در کارتریج به تدریج ایجاد می شوند که به سایه انداختن روی برگه پرینت شده منجر می شود. از این دست ایرادات می توان به کیفیت کم جوهر، فرا رسیدن زمان شارژ یا تعویض کارتریج، کثیف بودن رول فوم کارتریج و … اشاره کرد. انتخاب مواد مصرفی با کیفیت و استفاده از کارتریج های ارجینال که کاملا با دستگاه سازگار می باشند می تواند مشکل سایه انداختن چاپگر را حل کند.

تعویض قطعات موثر در چاپ

سایه-انداختن-پرینتر

به غیر از قطعاتی که تا اینجا نام بردیم، برخی دیگر از قطعات موجود در پرینتر می توانند منجر به بروز مشکل سایه انداختن پرینتر شوند. قطعاتی همچون یونیت درام، کمربند انتقال و غلطک، مواد مصرفی، یونیت فیوز، کاغذهای چاپ و … همگی تا حدی در ایجاد این مشکل سهیم هستند و می توان با تعویض آنها مشکل پرینتر را حل کرد.

جمع بندی مشکل سایه انداختن پرینتر

در این مقاله مشکل سایه انداختن پرینتر را مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که مطالعه کردید برای برطرف کردن مشکل سایه انداختن پرینتر باید تمام قطعات مسیر چاپ بررسی شود. وجود ایراد در هرکدام از این قطعات ممکن است باعث بروز مشکل سایه انداختن پرینتر روی صفحات چاپی شود. البته در عمده موارد مشکل از کارتریج و یا غلطک است.

برای برطرف کردن این مشکلات باید به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کرد. تعمیرکاران متخصص روی تعمیر انواع ماشین های اداری از جمله دستگاه کپی، فکس، اسکنر، دستگاه های چندکاری و … تسلط دارند. این تعمیرکاران سفارشات زیادی را در ماه دریافت می کنند و درآمد کاملا رضایت بخشی را از این شغل دارند.

برای تبدیل شدن به یک تعمیرکار متخصص تعمیرات این نوع دستگاه ها باید در دوره آموزش تعمیرات ماشین های اداری شرکت کنید. آموزشگاه فنی سازان این دوره را در کارگاه مجهز و تحت نظر اساتید مجرب برگزار می کند.

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات