6 راه طراحی برد مدار یا PCB به صورت تخصصی - آموزشگاه فنی سازان

صدور مدرک بین المللی از سازمان فنی و حرفه ای

%10 تخفیف در تمامی دوره‌ها ویژه ایام محـرم

6 راه طراحی برد مدار یا PCB

6-راه-طراحی-برای-برد-مدار-یا--PCB

طراحی برد مدار امروزه به یک حرفه کاملا تخصصی و آکادمیک تبدیل شده است. شما درباره طراحی برد مدار یا همان PCB چه می دانید؟ در این مقاله قصد داریم تا برای شما درباره باز طراحی برد مدار را از طریق 6 راه شرح دهیم. شما پس از خواندن این مقاله خواهید دانست که چگونه می تواند برد مدار را مجددا باز طراحی کرد.

پیشنهاد ما: آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی با 30 درصد تخفیف و مدرک قابل تایید از سازمان فنی و حرفه ای

منظور از ترمیم PCB و یا برد مدار چیست؟

در این مقاله، rework به هر عملی که پس از اتمام عملیات مونتاژ صفحه مدار چاپی اولیه باید انجام شود، اشاره دارد.

وظایف کار به طور کلی در یکی از دو دسته قرار می گیرند:

  • برای برطرف کردن مشکلی در طراحی برد مدار لازم است، به عنوان مثال:
  • ما یک نماد شماتیک دارید که با ردپای PCB مطابقت ندارد (که می تواند منجر به ارسال سیگنال به پین ​​های اشتباه شود)
  • شما مقادیر مقاومت غلط را انتخاب کردید.
  • شما آی سی اشتباه را انتخاب کردید.
  • شما فراموش کردید که بین دو پین، ارتباط ضروری برقرار کنید.
  • لازم است به دلایل خاصی طراحی را تغییر دهید، به عنوان مثال:
  • شما باید قابلیت های جدیدی ایجاد کنید.
  • شما باید مشخصات خود را تغییر دهید.
  • شما باید قطعات را خاموش کنید.

مقاله مرتبط: آموزش شبیه سازی بافر ولتاژ در PSpice

در طراحی برد مدار قبلی، هنگام طراحی یا هنگام مونتاژ خطایی ایجاد شده است، بنابراین برای رفع آن باید اجزا یا ردپاهای PCB تغییر کنند. در حالت دوم، طراحی در نظر گرفته شده کار می کند، اما معلوم می شود دیگر آن چیزی نیست که برای محصول لازم است، بنابراین اجزای یا ردپاهای PCB برای تنظیم طراحی نیاز به تغییر دارند.

در درجه اول، کار PCBA شامل گرما و لحیم کاری است، اگرچه می تواند به انجام عملیات مکانیکی مانند برش اثر یا اصلاح اجزای فیزیکی نیز نیاز داشته باشد. هنگام طراحی تابلوهای مدار چاپی، احتمالا به این فکر نمی کنید که چگونگی تاثیرگذاری طرح شما روی عملکردهای بعدی کار تاثیر می گذارد.

نمونه-مدار-PCB

نمونه مدار PCB

 باز طراحی برد مدار بهتر است یا تعمیر PCB؟

ممکن است شما به موقعیت های فوق توجه کرده و با خود فکر کنید که “رفع یک مشکل” هنگام طراحی برد مدار در یک PCB همان تعمیر PCB است یا نه.

تمایز از جایی رخ می دهد که خطاها رخ داده است و تعمیر معمولا هنگامی اتفاق می افتد که برد مدار به دلایلی خاص شکسته است.

6 نکته برای ترمیم PCB

حالا که PCB چیست، بیایید به چگونگی انجام پردازش آن بپردازیم، در اینجا شش مرحله وجود دارد که می توانید امروز برای بهبود DfRwk طراحی خود استفاده کنید.

PCB خود را بزرگتر کنید

نمونه های اولیه به ندرت باید به اندازه طرح های نهایی کوچک باشند، بنابراین نمونه اولیه PCB خود را بزرگتر کنید و آن را در یک محفظه نمونه اولیه قفسه قرار دهید. این امر به شما امکان می دهد تا طراحی برد مدار خود را سریعتر انجام دهید و وقت کمتری را در مورد مشکلات چیدمان PCB هدر می دهید. برای آزمایش به عنوان بخشی از سیستم خود، نمونه اولیه بزرگتر PCB خود را با استفاده از کابل ها به نقاط تنگ در سیستم خود وصل کنید. کار با PCB بزرگتر آسان تر است که بتوانید با آن در بالای نیمکت کار کنید، کشف کردن مسائل آن نیز آسانتر باشد و کار ساده تر انجام شود.

از قطعات بزرگتر برای طراحی برد مدار استفاده کنید

اگرچه به نظر می رسد استفاده از اجزای میکرو BGA یا مقاومت بسته 01005 از اجزای میکرو BGA و لبه ها برای طراحی برد مدار بسیار خوب به نظر برسد ولی باید گفت که احتمالا به آن ها احتیاج ندارید و مطمئنا به نمونه های اولیه آن ها نیازی ندارید. شما به راحتی نمی توانید قسمت هایی که از یک دانه قند کوچکتر هستند را مجددا اصلاح کنید. برای نمونه های اولیه، استفاده از قطعات کوچکتر از 0402 را مگر اینکه کاملا لازم باشد تا از آن استفاده کنید.

استفاده-از-قطعات-بزرگ-در-برد

استفاده از قطعات بزرگ

پاکسازی بیشتری صورت بگیرد

کار در هنگام ترخیص بیشتر قسمت ها آسانتر و قابل اطمینان تر است. برای BGA، QFN یا سایر بسته های بدون لامپ در معرض، اختصاص دادن فضای کافی در اطراف آن ها برای گرمایش بازتاب محل کار موضعی بسیار مهم است. برای اتصال دهنده های با چگالی بالا یا اتصالات با فشار مناسب، برای ابزارهایی که در مقابل PCB اهرم دارند، ترخیص لازم است.

گزینه های مقاومت در برابر گزینه های جامپر

هدف طراحان مدار این است که برای اولین بار همه چیز را درست طراحی کنند. اما برای طراحی برد مدار، می توانید با طراحی مقاومت در تسمه ها، وقت و دردسر زیادی را صرفه جویی کنید تا به شما امکان دهد با یک کاردستی ساده، تمام پین های تنظیم شده خود را بالا یا پایین بکشید. یا اضافه کردن مدارهای فیلتر غیرمجاز اضافی را در اطراف تنظیم کننده برق خود در نظر بگیرید. شما حتی می توانید در کل مدارهای ثانویه طراحی کنید که با حرکت دادن یک مدار از یک هدر به سر دیگر قابل اجرا است.

از قطعات قابل برنامه ریزی  برای طراحی برد مدار استفاده کنید

نمونه-هدر-برنامه-نویسی-آردینو

نمونه هدر برنامه نویسی / آردینو

در صورت امکان، از قطعات قابل برنامه ریزی استفاده کنید تا انعطاف پذیری کار را بیشتر کنید. تنظیم سیستم عامل معمولا آسانتر از برش اثری یا اجزای مجددا لحیم کاری است. به دنبال مکان هایی باشید که تنظیم کننده های ولتاژ قابل برنامه ریزی، میکروکنترلرها یا CPLDs / FPGA ممکن است در نمونه اولیه شما معنی داشته باشند، حتی اگر این چیزی نیست که شما برای طراحی نهایی خود قصد دارید. قطعات قابل برنامه ریزی ساده و ارزان قیمت به شما امکان می دهند طراحی برد مدار خود را بدون خطرات سخت افزاری خود دوباره انجام دهید.

 برنامه نویسی هدر برای طراحی برد مدار

رعایت نکردن این دستورالعمل برای طراحی برد مدار، طراحان بسیاری را آشفته کرده است. برای نصب هر یک از آخرین هدرهای برنامه نویسی، ممکن است تا نیاز باشد پولی را هزینه کنید.

ممکن است پیش خود بگویید که تا به امروز کارهای برنامه نویسی زیادی را انجام داده اید و هیچ جواب مناسبی را دریافت نکردید و از این جهت به شما پیشنهاد می کنیم تا کار را به یک متخصص بسپارید و از آن ها بخواهید تا هدرهای برنامه نویسی را به درستی برای شما انجام دهند و هدرهای برنامه نویسی را به درستی نصب کنند.

جمع بندی آموزش طراحی برد مدار

در این مقاله طراحی برد مدار را مورد بررسی قرار دادیم. برد مدار مانند مغز دستگاه عمل می کند و تمام فرامین به بخش های مکانیکی یک دستگاه به وسیله برد ارسال می شود. اگر کوچکترین ایرادی در برد دستگاه وجود داشته باشد، دستگاه عملکرد صحیح و کامل خود را نخواهد داشت، البته اگر به طور کامل از کار نیافتد. تعمیرکاران برد دستگاه قادرند انواع قطعات دستگاه های مختلف را عیب یابی کرده و آنها را تعمیر یا تعویض کنند. این تعمیرکاران برای انجام اصولی تعمیرات برد باید ابتدا به صورت عملی و کاربردی و با روش های اصولی آموزش ببینند.

این شرایط در آموزشگاه فنی سازان فراهم است. آموزشگاه فنی سازان با برگزاری دوره جامع آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی به صورت کاملا عملی و ویژه بازار کار توانسته کارآموزان زیادی را روانه بازار کار تخصصی این حرفه کند. در پایان این دوره ها نیز مدرک رسمی و قابل تایید از سازمان فنی و حرفه ای کل کشور به کارآموزان اعطاء خواهد شد.

دسته‌ها
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات