آموزش خطوط تلویزیون

روی صفحه تلویزیون خطوط افقی یا عمودی ظاهر می شود!

دلایل و راه حل ها

صفحه تلویزیون

هنگامی که خطوط افقی یا عمودی روی صفحه تلویزیون ظاهر می شود، باید از طریق تست کردن تصویر تلویزیون، بررسی اتصال سیم ها و چک کردن عملکرد دستگاه های خارجی منشأ مشکل را پیدا کنید. مراحل زیر را دنبال کنید تا بتوانید علت مشکل را بفهمید و راه حل آن را بیابید .

کانال های مختلف را امتحان کنید و ببینید که آیا این خطوط روی همه ی کانال ها مشاهده می شود؟ اگر در همه ی کانال ها این خطوط وجود داشتند سپس ورودی های مختلف را امتحان کنید تا ببینید در همه ی آن ها هم این خطوط دیده می شوند یا خیر.

اگر در تمام ورودی ها این خطوط ظاهر می شوند، یک تست تصویر انجام دهید. برای این کار باید وارد منو شوید، ابتدا گزینه ی picture و سپس گزینه ی Picture Test را انتخاب کنید .

 

اگر خطوط در حین تست تصویردر صفحه تلویزیون نیز ظاهر شوند :

در این شرایط احتمالاً مشکل از خود تلویزیون است و به تعمیر نیاز دارد. قبل از این که صفحه تلویزیون را به مرکز تعمیرات ببرید تنظیمات آن را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.

این کار باعث می شود متوجه شوید مشکل نرم افزاری است یا سخت افزاری. برای این کار باید وارد منوی کلی شوید. ابتدا گزینه ی تنظیمات و سپس گزینه ی عمومی یا General را انتخاب کنید.

گزینه ی ریست را یافته و آن را انتخاب کنید تا تلویزیون به تنظیمات اولیه باز گردد. پس از انجام این کار تلویزیون را مجدداً تنظیم کنید .

اگر خطوط فقط در بعضی از کانال ها ظاهر می شوند :

به دلیل این که خطوط فقط در بعضی از کانال ها دیده می شوند به احتمال زیاد مشکل از نرم افزار یا سخت افزار تلویزیون نیست. در این مواقع احتمالاً سیگنال های بعضی از کانال ها ضعیف است پس مراحل زیر را دنبال کنید :

اگر وارد Manual Tuning شوید در آن قسمت می توانید میزان قدرت سیگنال را مشاهده کنید. برای این کار ابتدا وارد تنظیمات شوید، ابتدا گزینه ی کانال ها و سپس گزینه ی Manual Tuning را انتخاب کنید.

اگر سیگنال ضعیف است باید مکان آنتن خود را تنظیم کنید. گاهی اوقات یک جا به جایی کوچک می تواند مشکل سیگنال را برطرف کند. اگر مشاهده کردید که سیگنال قوی است احتمالاً این کانال از مرکز پخش دچار مشکل فنی شده است .

توجه : ممکن است آنتن شما قابلیت تنظیم فرکانس داشته باشد که بتوان به کمک آن عملکرد آنتن را بهبود بخشید، در غیر این صورت می توانید آنتن را عوض کنید.

اگر خطوط در همه ی کانال ها ظاهر شوند اما در ورودی های دیگر دیده نشوند :

در این صورت ممکن است ایراد از دستگاه گیرنده (آنتن، گیرنده ی ماهواره ای، یا دستگاه گیرنده ی دیجیتال)، یا کابلی که از آن برای اتصال به این دستگاه استفاده کرده اید، و یا برد ورودی که در داخل تلویزیون شما قرار دارد باشد.

ابتدا یک کابل سالم دیگر را امتحان کنید. یعنی هم سیم هم محوری که از دیوار به گیرنده یا مستقیماً به خود تلویزیون متصل می شود و هم سیمی که از گیرنده به تلویزیون وصل می شود ( که معمولاً از نوع HDMI است) را عوض کنید.

اگر با انجام این کار مشک همچنان ادامه داشت باید یک گیرنده ی ماهواره ای و یا آنتن جدید تهیه کنید.

به دلیل این که ورودی ها و گیرنده های دیگر روی تلویزیون بدون مشکل کار می کنند به احتمال خیلی زیاد مشکل از آنتن یا هر نوع گیرنده ی دیگری است که مورد استفاده است .

اگر پس از جایگزین کردن سیم ها و تهیه ی گیرنده ی دیجیتالی، ماهواره ای و یا آنتن جدید باز هم مشکل ادامه داشت بهترین راه حل این است که از یک تعمیرکار بخواهید که تلویزیون را عیب یابی و تعمیر کند .

اگر خطوط در تمام کانال ها، ورودی ها و برنامه ها دیده می شود :

                            

 در این شرایط به احتمال زیاد مشکل از خود تلویزیون است و به تعمیرات نیاز دارد. قبل از این که تلویزیون را به مرکز تعمیرات ببرید سعی کنید آن را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. این کار به شما کمک می کند که متوجه شوید مشکل نرم افزاری است یا سخت افزاری.

وارد منوی تنظیمات شده و گزینه ی General را انتخاب کنید. گزینه ی بازگشت به تنظیمات اولیه را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید. از هشدارها و دستورالعمل های ریسِت پیروی کرده و پس از آن دوباره تلویزیون را تنظیم کنید .

 

دوره آموزش تعمیرات تلویزیون در آموزشگاه فنی سازان

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات