آموزش کلاف گیری

آموزش کلاف گیری، سخت تر از چیزی که فکرش را بکنید

معمولا وقتی صحبت از موتورهای الکتریکی می شود و کمی از ساختار کلی آن صحبت می کنیم. و می گوییم اساس کار این نوع موتور ها سیم پیچ و آهنربا می باشد، این سادگی در بیان باعث می شود که عده ای فکر کنند که با درست کردن چند سیم پیچ و قرار دادن آن در کنار یک آهنربا می تواند برای آنها یک ماشین الکتریکی به همراه داشته باشد. اما این سری از دوستان مسلما نمی دانند فارغ از مسائل تئوری چون تعداد دور و فاصله و … موارد عملی بسیاری را باید در این مسیر رعایت کرد. اما باز این تمام ماجرا نیم باشد. در حقیقت اگر آموزش کلاف گیری یک آموزش ساده و پیش و پا افتاده ای بود یک واحد درسی و یک کتاب درسی کامل را به نوان این آموزش کلاف گیری برای موتور های تک فاز پیش بینی نمی شد. از طرف دیگر این آموزش یک آموزش تئوری نمی باشد که به نوعی بتوان با یک یا چند مقاله و خواندن چند کتاب آموزشی به مهارت قابل قبولی در این زمینه رسید. هرچه ما بگوییم و شما بخوانید چیزی جز افزایش اطلاعات عمومی شما را به همراه ندارد. از این رو پیشنهاد ما در این موارد این است که اگر به این مبحث و به آموزش کلاف گیری علاقه مند هستید حتما از کلاس های آموزشی در این زمینه استفاده کنید. چرا که این کلاس ها عموما این آموزش کلاف گیری را به شکل عملی پیش می برند و این باعث می شود علاهو بر کنترل بودن فضا و  کنترل خطر، امکان یادگیری راحت تر، سریع تر و ملموس تر نیز وجود دارد. با این حال در ادامه ماجرا ما کمی از ضرورت ها و کلیات این آموزش صحبت خواهیم کرد تا نقش چراغ روشن کننده مسیر را برعهده داشته باشیم.  بنابراین با ما همراه بمانید.

پایه مهمترین جز در آموزش کلاف گیری

شاید از این که پایه پیچیدن سیم پیچ و کلاف گیری برای آموزش کلاف گیری مهم می باشد کمی تعجب کرده باشید. ولی در واقعیت نیز همین است. پایه کلاف گیری در حقیقت همان قسمتی است که قرار است کلاف و سیم پیچ بر روی آن قرار بگیرد و پیچیده شود، و تمام این مجموعه قرار است در دل موتور قرار بگیرد. عملا باید اندازه و نوع پایه انتخابی مناسب با نوع موتور و اندازه سیم پیچ باشد. این پایه مسلما باید از اجسام نارسانا درست شود. یکی از موارد مهمی که در ساخت این نوع پایه ها باید به آن توجه کرد این نکته است که، پایه باید به گونه ای طراحی و نصب شود که بعد از نصب و بعد از گذاشتن درپوش سیم پیچ به هیچ عنوان با بدنه در تماس نباشد. چرا که اولا خطر برق گرفتگی را به دشت بالا می برد. در ثانی به هیچ عنوان موتور همان کارایی را که از آن به انتظار می رفت را به ما ارائه نخواهد داد.

اما در آموزش کلاف گیری اگر بخواهیم سراغ خود پیچیدن کلاف ها برویم. با دوستگاه آشنا خواهیم شد. یکی از آنها دستی و دیگری اتوماتیک می باشد. در دستگاه دستی سیم پیچ توسط خود شما  و با چرخاندن اهرمی دور سیم پیچ قرار می گیرد و در  دستگاه اتوماتیک این خود دستگاه است که تصمیم میگیرد چگونه سیم را بپیچاند و کی به آن اتمام دهد. برای این که بتوانید با این دستگاه ها کار کنید باید ابتدا بدانید قطر سیم شما چقدر می باشد و با انجام محاسبات مربوطه، نسبت به نوع موتوری که می خواهید. برق ورودی و خروجی که که باید داشته باشد و…. مشخص کرده باشید. یاد گیری این محاسبات شاید با خواندن کتاب و … میسر باشد اما دیدن این محاسبات به شکل عملی بهترین راه در آموزش کلاف گیری به حساب می آید.

سخن آخر در آموزش کلاف گیری

آن چیزی که ما سعی کردیم در این مجال کم بگوییم این بود که آموزش کلاف گیری یک آموزش ساده نمی باشد. اما یک نکته را نگفتیم و آن این که اگر این آموزش را ما فرا گرفتیم. چگونه می توانیم از آن استفاده کنیم و به اصطلاح آیا بازار کاری برای آن مهیا می باشد؟ برای پاسخ به این سوال کافی است به اطراف خود نگاهی بیاندازید. سیم پیچ ها از درون بلندگوهای شما تا موتورهای وسایل خانگیتان وجود دارد. شما اگر بتوانید یک بخش عمده و پایه ای موتور یعنی پیچیدن سیم را یاد بگیرید به واقع می توان گفت که شما متخصص تعمیر موتور می باشید. بنابراین می توان حدس زد که شما نیاز به دنبال بازار کار باشید. بازار کار برای شما وجود دارد.

guest
0 دیدگاه
بازخورد درون متنی
مشاهده همه نظرات